PoradyPoradyOdcinkowy pomiar prędkości na S11. Gdzie jest OPP na S11?

Odcinkowy pomiar prędkości na S11. Gdzie jest OPP na S11?

S11 to kolejna droga ekspresowa z odcinkowym pomiarem prędkości. Gdzie na kierowców czyhają żółte kamery? Czy już działają?

W chwili obecnej kierowcy muszą uważać na prawie 40 zestawów kamer odcinkowego pomiaru prędkości. Wytchnienia od nich nie przynoszą nawet trasy szybkiego ruchu, gdyż GITD ustawia je na coraz to kolejnych drogach ekspresowych i autostradach. Przykładów nie trzeba długo szukać. Odcinkowy pomiar prędkości funkcjonuje już m.in. na drodze ekspresowej S7 (w aż dwóch lokalizacjach), na „ekspresówce” S8 oraz na autostradach A2 i A4. Wygląda na to, że do grona dróg szybkiego ruchu z własnych odcinkowym pomiarem prędkości zalicza się także trasa S11. Czy kamery rzeczywiście są tam ustawione? Jeśli tak, to gdzie konkretnie? Oto wszystko na temat OPP na drodze S11.

Odcinkowy pomiar prędkości – zasada działania

Odcinkowy pomiar prędkości jest jedną z metod monitorowania prędkości pojazdów na drogach. Działa na zasadzie pomiaru czasu, jaki zajmuje kierującemu pokonanie określonego odcinka drogi. Na jego podstawie, oraz ustalonej odległości, wyliczana jest średnia prędkość.

Oto ogólny opis, jak działa odcinkowy pomiar prędkości:

 • Na drodze wyznacza się dwa punkty pomiarowe, które są odległe od siebie o określoną długość. Te punkty są odpowiednio oznakowane, aby kierowcy byli świadomi, że w danym obszarze jest prowadzony odcinkowy pomiar prędkości.
 • Kiedy pojazd przejeżdża przez pierwszy punkt pomiarowy, uruchamiany jest licznik czasu. Kiedy ten sam pojazd przejeżdża przez drugi punkt pomiarowy, czasomierz jest zatrzymywany i rejestrowana jest różnica między czasem startu a czasem zatrzymania.
 • Prędkość pojazdu jest obliczana na podstawie czasu przejazdu i długości odcinka drogi. Jest to proste dzielenie długości odcinka drogi przez czas przejazdu. Na podstawie tej prędkości można określić, czy kierowca przekroczył dozwoloną prędkość na danym odcinku.
 • Jeśli obliczona prędkość pojazdu przekracza dozwoloną prędkość na danym odcinku drogi, prowadzi to do nałożenia kary na kierowcę (mandatu lub punktów karnych).

Odcinkowy pomiar prędkości jest stosunkowo skuteczną metodą kontroli prędkości, ponieważ pomiar odbywa się w konkretnych miejscach na drodze, gdzie zazwyczaj stwierdzane są problemy z przekraczaniem dozwolonych prędkości. Ponadto, ze względu na automatyzację procesu pomiaru, jest to metoda stosunkowo efektywna i nie wymaga obecności na miejscu funkcjonariusza policji.

Odcinkowy pomiar prędkości – mandat za przekroczenie prędkości

Aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości obowiązuje także w przypadku zbyt szybkiej jazdy na pomiarze odcinkowym. Także w tym przypadku nie ma taryfy ulgowej – mandat wyniesie tyle, ile by mógł nałożyć na nas mundurowy. Tak przedstawia się aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
 • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
 • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
 • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
 • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
 • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
 • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
 • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
 • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
 • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).

Odcinkowy pomiar prędkości (S11). Gdzie jest OPP na drodze S11?

O możliwym odcinkowym pomiarze prędkości na drodze ekspresowej S11 zrobiło się głośno w 2023 roku, gdy GITD opublikował listę lokalizacji, w których niebawem zostaną zainstalowane żółte kamery mierzące prędkość. Wśród nich znalazł się fragment drogi ekspresowej S11 stanowiący część zachodniej obwodnicy Poznania. Według zapowiedzi, odcinkowy pomiar prędkości miał tam działać pomiędzy węzłami Poznań Tarnowo Podgórne (skrzyżowanie S11 z DK92) i Poznań Ławica (skrzyżowanie S11 z DW307). Kierowcy musieliby tym samym uważać na krótkim, bo zaledwie 2,5-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej.

Odcinkowy pomiar prędkości S11
Lokalizacja przyszłego odcinkowego pomiaru prędkości na S11 (fot. CANARD).

Odcinkowy pomiar prędkości na S11. Czy już działa?

Na wspomnianym odcinku S11 faktycznie pojawiły się żółte kamery. Ich montaż zakończył się jeszcze w 2023 roku, jednak do tej pory nie zostały one uruchomione. Potwierdza to brak naniesionego tego odcinkowego pomiaru prędkości na oficjalnej mapie fotoradarów ze strony canard.gitd.gov.pl. Według ostatnich doniesień od GITD urządzenia cały czas czekają na doprowadzenie do nich przyłącza energetycznego. Termin uzależniony jest od postępu prac ze strony zakładów energetycznych, stąd trudno oszacować, kiedy nastąpi uruchomienie OPP na S11. Po ich podłączeniu do zasilania może się to stać niemal niezwłocznie, stąd kierowcy muszą być przygotowani, że odcinkowy pomiar prędkości będzie działał z dnia na dzień. W chwili obecnej warto tam profilaktycznie jechać przepisowo, lub chociaż obserwować znaki.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jakie są aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji