NowościAktualnościOblegana droga pod nadzorem kamer. Wreszcie będzie bezpieczniej

Oblegana droga pod nadzorem kamer. Wreszcie będzie bezpieczniej

Niebawem wystartuje nowy odcinkowy pomiar prędkości, tym razem na drodze obleganej przez ciężarówki. Gdzie trzeba uważać z prędkością?

W 2023 roku pojawiło się sporo nowych kamer odcinkowego pomiaru prędkości. Nic dziwnego, bowiem GITD już na początku roku zapowiadało podwojenie lokalizacji z żółtymi urządzeniami: podczas gdy w 2022 roku działało ich 34, tak pod koniec 2023 roku miało być ich ponad 70. Już wiadomo, że sporo „obietnic” udało się zrealizować. Odcinkowy pomiar prędkości objął m.in. kilka fragmentów dróg szybkiego ruchu, np. autostrady A4 (pod Wrocławiem) i „ekspresówki” S7 niedaleko Radomia. W międzyczasie uruchomiono też sporo nowych kamer w miastach i na odcinkach dróg krajowych poza obszarami zabudowanymi.

Niedawno dowiedzieliśmy się o kolejnym, zupełnie nowym odcinkowym pomiarze prędkości, który będzie monitorował kierowców na licznie uczęszczanej drodze krajowej. Jest tam o tyle niebezpiecznie, że przewija się przez nią dużo ciężarówek. Wobec tego kierowcy aut osobowych często tracą cierpliwość i decydują się na ryzykowne manewry wyprzedzania, niejednokrotnie „biorąc naraz” kilka pojazdów z naczepami. Oczywiście przekraczają przy okazji prędkość, i to dosyć wyraźnie. Biorąc pod uwagę obecność łuków z ograniczoną widocznością oraz obszarów zabudowanych, ta droga od dawna uchodziła za niebezpieczną i trudną do bezstresowego pokonania. Taki stan rzeczy ma zmienić uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości (DK50). Gdzie staną kamery?

Wspomniana droga to tak zwana „krajowa 50”, czyli DK50 w województwie mazowieckim. Przebiega w kształcie litery U, rozpoczynając się w Ciechanowie i biegnąc pod Warszawą w kierunku Ostrowi Mazowieckiej. Z tego powodu stanowi swego rodzaju obwodnicę aglomeracji warszawskiej i główny wybór kierowców ciężarówek chcących ominąć stolicę. Wiadomo już, że nowy odcinkowy pomiar prędkości obejmie swoim zasięgiem 7,5-kilometrowy fragment drogi krajowej nr 50 między Grójcem a Górą Kalwarią – dokładnie między miejscowościami Drwalew i Sułkowice w gminie Chynów. Na tym odcinku kierowcy aut osobowych potrafili wykazać się wyjątkową brawurą, wyprzedzając ze znaczną prędkością całe kolumny ciężarówek, czasami nawet „na trzeciego”. Żółte kamery z pewnością ostudzą ich zapędy.

Na razie odcinkowy pomiar prędkości na DK50 jeszcze nie został uruchomiony – czeka na zakończenie prac montażowych i legalizacyjnych. Niewykluczone, że jest to kwestia dni lub kilku tygodni.

Polecamy również:

Aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości. Warto je znać

Jaki mandat za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

  1. Jasne nastawiajcie tego ustrojstwa do pomiaru prędkości i jazda stanie się udręką.To nie prędkość zabija tylko nieumiejętna obsługa pojazdu.Tyle w temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji