NowościPremieryNowy bazowy SUV Skody – Epiq

Nowy bazowy SUV Skody – Epiq

Skoda ujawniła nazwę oraz studium design swojego elektrycznego miejskiego SUV-a. Mierzący 4,1 m długości Epiq zadebiutuje w 2025 r. Szacowana cena: ok. 25 000 euro.

Nadchodząca Skoda Epiq zaoferuje mnóstwo udogodnień w atrakcyjnej cenie, zapewniając przestronne wnętrze przy kompaktowych wymiarach. Klientom zależy na wyborze, dlatego rozwijamy naszą ofertę samochodów elektrycznych o ten popularny segment. Epiq będzie wyróżniał się nowoczesnym designem, praktycznym zasięgiem i przyjaznymi dla użytkownika technologiami – a to wszystko w przystępnej cenie – powiedział Klaus Zellmer, dyrektor generalny Skody.

Około 400 km zasięgu

Skoda Epiq będzie mierzyć 4,1 m długości, a jej bagażnik bazowo ma pomieścić „do 490 litrów” (tak deklaruje producent; to prawdopodobnie wartość po odsunięciu kanapy). Samochód będzie oferowany tylko z napędem elektrycznym, a jego zasięg ma wynosić około 400 kilometrów. Skoda zapowiada, że jego bazowa cena ma wynosić około 25 000 euro.

Modern Solid: design reinterpretujący klasyczne atrybuty marki

Skoda Epic zostanie zaprojektowany zgodnie z językiem designu Skody o nazwie Modern Solid. Zapowiedź modelu zdecydowanie przypomina wcześniejszy elektryczny koncept Vision 7S. Model Epiq wyróżnia się przednim pasem z czarną, błyszczącą osłoną Tech-Deck Face, która stanowi nowoczesną reinterpretacją znanego grilla Skody i mieści urządzenia takie jak radar odległości oraz przednia kamera. Tech-Deck Face jest otoczony dwufunkcyjnymi elementami LED w kształcie litery T dla świateł do jazdy dziennej i kierunkowskazów. Przednie reflektory znajdują się niżej i wykorzystują technologię LED Matrix.

W profilu uwagę zwracają muskularne przetłoczenie tylnego błotnika oraz „zawieszony” tylny słupek, nadający bryle lekkości. Minimalistyczny wygląd konceptu podkreśla matowy, metalizowany lakier w jasnym odcieniu Moon White. Efektowny kontrast zapewniają pomarańczowe detale na relingach dachowych i kołach, a także na przednim i tylnym zderzaku.

Minimalistyczne, funkcjonalne wnętrze i nowe technologie

Skoda Epiq będzie seryjnym modelem o minimalistycznym wnętrzu Modern Solid, skupiającym się na trwałych, praktycznych i zrównoważonych materiałach. Auto ma otwarty schowek z bezprzewodową ładowarką telefonu komórkowego w wolnostojącej konsoli środkowej, a także przegrody zapewniające jeszcze więcej możliwości przechowywania. Również bagażnik wyposażono w charakterystyczne dla marki udogodnienia, takie jak haczyki na torby i ukryty pod podłogą schowek. Dwuramienna kierownica z nowym logo została zaopatrzona w fizyczne przyciski i pokrętła. Mobilny kluczyk cyfrowy umożliwia szeroki zakres interakcji za pośrednictwem smartfona klienta, zwiększając komfort użytkowania. Epiq zaoferuje również dwukierunkowe ładowanie, co pozwala przekształcić samochód w mobilny magazyn energii, który może dostarczać jej nadmiar do domu klienta i innych urządzeń.

Efektowna nazwa dla wyjątkowego modelu

Epiq ma być kamieniem milowym w historii Skody, co podkreśla charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna nazwa. Doskonale wpisuje się ona w nomenklaturę elektrycznych SUV-ów marki: litera E na początku oznacza auto z napędem elektrycznym, a litera Q na końcu identyfikuje je jako członka rodziny SUV-ów. Epiq pochodzi od starożytnego greckiego słowa „epos”, które oznacza „słowo” lub „werset”, ale także „opowieść” lub „wiersz”. Nazwa ta wywołuje pozytywne skojarzenia od angielskiego „epic”, takie jak: niesamowity, wspaniały, nadzwyczajny i niezwykły.

Miejski SUV będzie produkowany w Pampelunie w Hiszpanii jako wspólny projekt rozwojowy i produkcyjny Skody, Cupry i Volkswagena. Aktualnie Skoda inwestuje miliardy euro w transformację w kierunku e-mobilności. Pierwszym samochodem z napędem elektrycznym, który zostanie wprowadzony na rynek w ramach nadchodzącej kampanii, będzie kompaktowy SUV Elroq. Jego debiut nastąpi jeszcze w tym roku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji