NowościAktualnościNowe Suzuki Swift widziane w Polsce! Właśnie tak będzie wyglądać

Nowe Suzuki Swift widziane w Polsce! Właśnie tak będzie wyglądać

Suzuki obecnie testuje przedprodukcyjne egzemplarze nowego Swifta. Jednego z nich widzieliśmy… w Warszawie. I mamy zdjęcia! Jak wygląda nowe Suzuki Swift?

Aktualnie produkowana szósta generacja Suzuki Swifta jest już na rynku od 2017 roku. Trzy lata od debiutu auto doczekało się liftingu, przy okazji którego delikatnie odświeżono je wizualnie i dokonano sporych zmian w hybrydowym układzie napędowym, który od tego czasu wykorzystywał każdy wariant silnikowy Swifta. Zmodyfikowana hybryda (a właściwie układ mild hybrid) zawiera m.in. powiększony akumulator litowo-jonowy (10 Ah), 12-woltową instalację elektryczną i tzw. generator ISG, pełniący funkcję alternatora i rozrusznika. Dodatkowe wsparcie momentem obrotowym małego silnika elektrycznego (50 Nm) sprawia, że mimo niedużej mocy bazowej wersji (83 KM) auto sprawnie nabiera prędkości (zwłaszcza w połączeniu z bezstopniową skrzynią) i potrafi być oszczędne, spalając poniżej 6 l/100 km w warunkach miejskich.

Nowe Suzuki Swift już na horyzoncie

W segmencie aut miejskich 6 lat produkcji jednego modelu to już dość długo, zatem chętni na małe Suzuki powoli zaczynali już wypatrywać kolejnego wcielenia modelu. I rzeczywiście, prace nad Swiftem VII nie tyle trwają, co już weszły w bardzo zaawansowany etap testowania egzemplarzy przedprodukcyjnych. Świat obiegły szpiegowskie zdjęcia nowych Swiftów w kamuflażu, jeżdżących po drogach gorącej Hiszpanii. Jednak nam udało się przyłapać ten samochód także w Polsce – konkretnie wieczorną porą w Warszawie. Co można powiedzieć po pierwszym, bardzo krótkim kontakcie wzrokowym z tym samochodem?

Suzuki Swift 2024
Nowe Suzuki Swift wizualnie dużo czerpie z obecnego modelu. Na razie nie wiadomo jednak, co ma pod maską.

Na pewno nowe Suzuki Swift nie będzie stanowiło rewolucji względem poprzedniego modelu. Gdy zamaskowane auto minęło nas na kilkupasmowej drodze, jego sylwetka od razu przyniosła skojarzenia z miejskim Suzuki. Siódma generacja ma podobne proporcje i linię nadwozia z wyraźnie narysowanymi błotnikami. Patrząc na tył nietrudno stwierdzić identyczne rozstawienie świateł i miejsca na tablicę rejestracyjną jak w obecnym wcieleniu. Główna różnica tyczy się klamek tylnych drzwi, które z okolic łączenia drzwi z ostatnim słupkiem trafiły w tradycyjne miejsce pod boczną szybą. Tylne szyby podzielono wąskim mikrosłupkiem.

Suzuki Swift (2024) – kiedy debiut? Jakie silniki?

W chwili obecnej nie znamy szczegółów technicznych nowego Suzuki Swifta. Prawdopodobnie będzie miał podobne wymiary jak poprzednik (czyli mocno zbilansowane na tle konkurentów) i, tradycyjnie, doczeka się odmiany Sport (o czym mogą świadczyć wielkie obręcze niektórych zamaskowanych aut). Niewykluczone, że Suzuki pokusi się o nowe multimedia, które były jedną z bolączek dotychczasowego wcielenia. Biorąc pod uwagę partnerstwo technologiczne z Toyotą, a także intensywny rozwój własnych jednostek hybrydowych, Swift VII niemal na pewno doczeka się odmian Hybrid. Na razie trudno spekulować, czy samochód będzie oferowany, wzorem konkurentów, w wariancie całkowicie elektrycznym.

Oficjalna premiera Suzuki Swifta VII powinna się odbyć jeszcze w 2023 roku. Do klientów auto trafi prawdopodobnie na początku 2024 roku.

Polecamy również:

Nasz test Suzuki Swifta 1.2 Hybrid Elegance

Używane Suzuki Swift VI (od 2017 r.) – opinie użytkowników

Suzuki Swift 2024
Zakamuflowany Swift VII mknie w stronę zachodzącego słońca w Warszawie.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji