NowościAktualnościNowe BMW serii 4 – oficjalne zdjęcia i informacje

Nowe BMW serii 4 – oficjalne zdjęcia i informacje

Bawarski producent zaprezentował nowe BMW serii 4 Coupe. Najnowszy model szokuje rozmiarem „nerek”. Dowiedz się więcej o tym aucie.

W 2013 r. w gamie BMW nastąpił „aksamitny rozwód”. Od tego momentu coupe i kabriolet bazujące na serii 3 stały się osobnymi modelami serii 4. Wczoraj odbyła się oficjalna prezentacja (oczywiście przez Internet) drugiej odsłony dwudrzwiowego BMW klasy średniej.

Nowe BMW serii 4

Elementem, który najbardziej przykuwa wzrok, są ogromne „nerki”. Producent z Monachium tłumaczy rozmiar charakterystycznego dla marki grilla „dużym zapotrzebowaniem napędu na powietrze chłodzące”. Pomijając wygląd przedniej części nadwozia, projekt nowego modelu przypomina nieco pomniejszoną serię 8 i bynajmniej nie jest to zarzut. Smukła sylwetka serii 4 Coupe podkreśla dynamiczny charakter auta i sportową elegancję.

W porównaniu z sedanem serii 3, środek ciężkości coupe znajduje się o 21 mm niżej, a rozstaw tylnej osi tylnej jest o 23 mm szerszy. Dodatkowo nowy model otrzymał pakiet wzmocnień zwiększający sztywność karoserii. Efektem tych zmian jest idealny rozkład masy na osie w proporcjach 50:50.

Nowe BMW serii 4

Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. reflektory diodowe oraz amortyzatory zależne od skoku z indywidualną regulacją. Za dopłatą można otrzymać diodowe reflektory adaptacyjne ze światłami laserowymi BMW oraz sportowy układ jezdny M o jeszcze sztywniejszej charakterystyce amortyzatorów, łożysk i stabilizatorów oraz z dodatkowymi wzmocnieniami karoserii i adaptacyjnym sportowym układem kierowniczym, jak również adaptacyjny układ jezdny M z elektronicznie regulowanymi amortyzatorami, hamulce sportowe M z niebieskimi lub czerwonymi zaciskami, sportowy mechanizm różnicowy M z w pełni adaptacyjną blokadą w tylnej osi.

Nowe BMW serii 4 zapewnia także spore możliwości indywidualizacji za sprawą linii stylistycznych i wariantów wyposażenia z wyraźnym ukierunkowaniem na dynamikę jazdy. Alternatywę dla standardowego wyposażenia stanowi model M Sport. W ofercie znajdziemy też: pakiet sportowy M Pro m.in. z 19-calowymi obręczami kół M ze stopów lekkich oraz sportowym brzmieniem silnika wewnątrz. Do tego należy dodać jeszcze szeroki wybór akcesoriów M Performance Parts.

We wnętrzu czeka na nas kokpit zorientowany na kierowcę, nowy zespół wyświetlaczy z monitorem pokładowym o przekątnej do 10,25 cala oraz opcjonalnym w pełni cyfrowym zestawem wskaźników o przekątnej 12,3 cala. W standardzie otrzymujemy wysokiej klasy panel sterowania na konsoli środkowej, nową skórzaną kierownicę sportową i nowe fotele sportowe oraz podparcia kolan na konsoli środkowej jako opcja. Wyprofilowanie tylnej kanapy wyraźnie przypomina dwa osobne fotele.

Nowe BMW serii 4

Względem poprzednika znacznie zwiększony został komfort akustyczny i termiczny. Wyciszona przednia szyba i nowa 3-strefowa klimatyzacja automatyczna należą do wyposażenia standardowego, a z listy opcji możemy wybrać m.in. szklany dach przesuwno-uchylny, oświetlenie ambientowe ze światłem powitalnym, system nagłośnienia Surround marki Harman Kardon i ogrzewanie postojowe sterowane za pomocą smartfona lub kluczyka BMW z wyświetlaczem.

Ważną nowością jest również rozszerzona oferta systemów wspomagających kierowcę. Ostrzeganie przed kolizją czołową z uruchomieniem hamulców, ostrzeganie przed zjechaniem z pasa ruchu z naprowadzaniem na kurs ze wspomaganiem kierownicy oraz wskazanie ograniczenia prędkości teraz stanowią wyposażenie seryjne. Z kolei dopłaty wymaga system asystujący kierowcy Professional obejmujący m.in. asystenta kierowania i prowadzenia na pasie ruchu z nowymi funkcjami aktywnej nawigacji i asystentem korytarza ratunkowego.

Nowe BMW serii 4

W nowej serii 4 debiutuje także system iDrive 7, który pozwala m.in. na integrację smartfonów z systemem Apple CarPlay i Android Auto oraz korzysta z opartego na chmurze systemu nawigacyjnego Mapy BMW. Ta ostatnia funkcja dla użytkownika oznacza szybką i precyzyjną kalkulację tras i godziny przyjazdu, aktualizację danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym oraz wprowadzanie dowolnego tekstu przy wyborze miejsc docelowych w nawigacji.

Nowe BMW serii 4 Coupe – dane techniczne, moc, zużycie paliwa

Ręcznej skrzyni biegów nie dostaniemy nawet w podstawowym 420i – standardem jest 8-stopniowy „automat”. Topowa odmiana benzynowa i wszystkie wersje wysokoprężne zostały wyposażone w układ mild hybrid z instalacją 48V.

Nowe BMW serii 4

Silniki benzynowe:

  • 420i (184 KM, 300 Nm) z 8-biegową skrzynią automatyczną Steptronic i tylnym napędem, przyspieszenie: 7,5 s, prędkość maksymalna: 240 km/h, średnie zużycie paliwa: 5,3-5,8 l/100 km
  • 430i (258 KM, 400 Nm) z 8-biegową skrzynią automatyczną Steptronic i tylnym napędem, przyspieszenie: 5,8 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, średnie zużycie paliwa: 5,7-6,1 l/100 km
  • M440i xDrive (374 KM, 500 Nm) z 8-biegową skrzynią automatyczną Steptronic i napędem na wszystkie koła, przyspieszenie: 4,5 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, średnie zużycie paliwa: 6,8-7,1 l/100 km

Silniki wysokoprężne:

  • 420d (190 KM, 400 Nm) z 8-biegową skrzynią automatyczną Steptronic i tylnym napędem, przyspieszenie: 7,1 s, prędkość maksymalna: 240 km/h, średnie zużycie paliwa: 3,9-4,2 l/100 km
  • 420d xDrive (190 KM, 400 Nm) z 8-biegową skrzynią automatyczną Steptronic i napędem na wszystkie koła, przyspieszenie: 7,4 s, prędkość maksymalna: 238 km/h, średnie zużycie paliwa: 4,3-4,6 l/100 km
  • 430d xDrive (286 KM, 650 Nm) z 8-biegową skrzynią automatyczną Steptronic i napędem na wszystkie koła, przyspieszenie: 5,2 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, średnie zużycie paliwa: w trakcie homologacji
  • M440d xDrive (340 KM, 700 Nm) z 8-biegową skrzynią automatyczną Steptronic i napędem na wszystkie koła, przyspieszenie: 4,7 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, średnie zużycie paliwa: w trakcie homologacji

Nowe BMW serii 4

Nowe BMW serii 4 Coupe pojawi się w sprzedaży w październiku 2020 r. Nieco dłużej przyjdzie nam czekać na wersje 430d xDrive i M440d xDrive – ich rynkowy debiut jest planowany na marzec 2021 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji