NowościPremieryNowa Skoda Superb również jako liftback – zdjęcia i wideo

Nowa Skoda Superb również jako liftback – zdjęcia i wideo

Wkrótce premiera czwartej generacji Skody Superb. Popularny model klasy średniej po raz kolejny będzie dostępny nie tylko jako kombi, ale również z nadwoziem liftback.

Skoda Superb, w kontrze do nowego Passata – dostępnego tylko jako kombi, będzie nadal oferowana w dwóch wersjach nadwoziowych. W skrócie: nowy Superb 2024 z nadwoziem liftback jest dłuższy i wyższy od poprzedniczki, a jednocześnie bardziej aerodynamiczny. W gamie układów napędowych pojawi się m.in. miękka hybryda. Całkowicie przeprojektowano również wnętrze. Zależnie od wersji Superb zostanie wyposażony w wyświetlacz head-up display oraz ekran systemu multimedialnego powiększony do 13 cali, jak w elektrycznym Enyaqu. Dzięki umiejscowieniu dźwigni przekładni na kolumnie kierownicy konsola środkowa zapewnia dużo więcej miejsca na drobiazgi.

skoda superb 2024 zdjęcia

Premiera miękkiej hybrydy

Superb liftback czwartej generacji będzie po raz pierwszy dostępny z układem miękkiej hybrydy. W odmianie 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM) czterocylindrowy benzynowy silnik turbo jest uzupełniony 48-woltową instalacją z rozrusznikoalternatorem z napędem pasowym oraz akumulatorem litowo-jonowym. Umożliwia to odzysk energii podczas hamowania. Jest ona magazynowana w akumulatorze i może zostać wykorzystana do wspomagania benzynowego silnika podczas przyspieszania lub „żeglowania” pojazdu z wyłączoną jednostką spalinową.

Oprócz wersji 1.5 TSI Skoda zaoferuje docelowo dwie benzynowe jednostki 2.0 TSI o mocy 150 kW (204 KM) i 195 kW (265 KM). Podobnie jak najmocniejszy silnik wysokoprężny 2.0 TDI o mocy 142 kW (193 KM) najmocniejszy motor benzynowy standardowo przekazuje siłę napędową na cztery koła. Ofertę silników uzupełni turbodiesel 2.0 TDI o mocy 110 kW (150 KM). Jak wspomnieliśmy, po raz pierwszy w historii marki wszystkie wersje silnikowe Superba standardowo współpracują z 7-biegową skrzynią dwusprzęgłową DSG. Każda z jednostek spełnia normę emisji spalin Euro 6d.

Jeszcze więcej przestrzeni i lepsza aerodynamika

W porównaniu do swojej poprzedniczki nowa Skoda Superb w wersji liftback wydłuży się o 43 mm – do 4912 mm – oraz urośnie na wysokość o 12 mm – do 1481 mm. Dzięki temu przestrzeń nad głowami z przodu zwiększy się o 11 mm, a z tyłu – o 6 mm. Pojemność bagażnika wzrośnie do 645 litrów. Szerokość pojazdu wynosząca 1834 mm i rozstaw osi wynoszący 2841 mm pozostały niezmienione. Szczegółowe prace nad nadwoziem, w tym optymalizacja wlotów powietrza i lusterek zewnętrznych, dodatkowo poprawiły aerodynamikę tego modelu. Współczynnik oporu powietrza Cx wyniesie zaledwie 0,24.

Nowa koncepcja wnętrza i wnętrza Design Selections

Przeprojektowane wnętrze Skody Superb obejmuje centralny wyświetlacz o przekątnej ekranu do 13 cali. Jego uzupełnienie stanowią wyświetlacz head-up oraz wielofunkcyjne pokrętła Smart Dials. Są to trzy obrotowe kontrolery, każdy z wyświetlaczem o średnicy 32 mm. Zapewniają one szybki i łatwy dostęp do wielu funkcji pojazdu.

Tradycyjne poziomy wyposażenia Active, Ambition i Style zostaną zastąpione nowymi odmianami Essence, Selection, Sportline oraz Laurin & Klement. Każda z nich charakteryzuje się unikalnym wystrojem wnętrza, łączącym współczesny design z naciskiem na zrównoważone materiały; użyte tekstylia są wykonane w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu.

Więcej na temat nowego Superba pisaliśmy kilka tygodni temu – mieliśmy okazję jeździć już przedprodukcyjnymi egzemplarzami. Zapraszamy do lektury: Skoda Superb 2024 – pierwsza jazda. Premiera modelu odbędzie się w listopadzie br.

Skoda Superb liftback 2024 – zdjęcia zakamuflowanego egzemplarza

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji