PoradyPoradyMaksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej. To nie jeden limit

Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej. To nie jeden limit

Hulajnogi elektryczne także podlegają ograniczeniom prędkości. Jaka jest maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się hulajnogą elektryczną?

Hulajnogi elektryczne idealnie wpasowały się w potrzeby osób na co dzień podróżujących w obrębie miasta, a zwłaszcza jego centralnych dzielnic. W odróżnieniu od roweru, można nimi dojechać rano do pracy bez obaw o zmęczenie, a przy tym zwyczajnie zajmują mniej miejsca – zarówno na ulicy, jak i w budynku, a to ważna kwestia w przypadku osób posiadających niewielkie mieszkanie. Kolejna wygoda hulajnóg polega na ich ogromnej dostępności drogą wypożyczenia na minuty. Firm świadczących tego typu usługi jest pod dostatkiem, choć rozstawiają one swoje urządzenia zwykle na terenie największych polskich miast. Dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie kupno własnej hulajnogi, co już nie musi stanowić ogromnego wydatku – nie brakuje urządzeń z niższych półek cenowych, tj. kosztujących mniej niż 2 tysiące złotych.

Jeżdżenie hulajnogą elektryczną nie zwalnia jednak z konieczności posiadania wiedzy na temat przepisów drogowych. Trzeba również wiedzieć, ile taką hulajnogą można jechać. Istnieje bowiem ograniczenie prędkości dla hulajnogi elektrycznej i, co ciekawie, nie obowiązuje ono we wszystkich przypadkach. Ile można wobec tego jechać hulajnogą elektryczną? Jaka jest jej maksymalna dopuszczalna prędkość?

Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej. Ile wynosi?

Na rynku nowych produktów z reguły można trafić hulajnogi elektryczne prędkością ograniczoną elektronicznie, jednak w niektórych starszych urządzeniach ograniczniki jeszcze nie występowały, stąd warto znać aktualnie obowiązujące limity prędkości dla hulajnóg elektrycznych. W zasadzie jest to jeden konkretny limit i wynosi on 20 km/h. Kupując nową hulajnogę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że założona blokada i tak nie pozwoli na rozwinięcie większej prędkości, a z drugiej strony ogranicznik definitywnie chroni nas przed ryzykiem otrzymania mandatu za zbyt szybką jazdę hulajnogą elektryczną.

Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej
Hulajnogę elektryczną można bardzo wygodnie wypożyczyć za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Limit prędkości 20 km/h dotyczy osób poruszających się hulajnogą elektryczną po drodze dla rowerów oraz po jezdni (mogą na nią wjechać tylko wtedy, gdy ograniczenie prędkości dla pozostałych pojazdów wynosi maksymalnie 30 km/h i gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów). Hulajnogą elektryczną w niektórych przypadkach można wjechać na drogę dla pieszych – dokładnie wtedy, gdy nie ma dróg rowerowych i dróg dla pieszych i rowerów, a ograniczenie prędkości na jezdni wynosi więcej niż 30 km/h. Podobnie z chodnikiem. Kierujący hulajnogą elektryczną może z niego skorzystać, gdy w pobliżu nie ma żadnej ścieżki dla pieszych i rowerów, a na jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości powyżej 30 km/h.

Prędkość hulajnogi elektrycznej. Czy zawsze jest taka sama?

Jest jednak pewien „haczyk”. Wjeżdżając hulajnogą elektryczną na drogę dla pieszych lub chodnik, ograniczenie prędkości do 20 km/h przestaje obowiązywać. Zamiast niego kierujący hulajnogą musi dostosować prędkość do tempa poruszania się pieszych. Taki zabieg ma oczywiście na celu uchronić ich przed konsekwencjami ewentualnego zderzenia z szybko jadącą hulajnogą elektryczną. Muszą o tym też pamiętać użytkownicy tradycyjnych hulajnóg, tj. bez silnika elektrycznego. Co ciekawe, taką „zwykłą” hulajnogą można legalnie jechać szybciej po drodze rowerowej, ponieważ w kwestii urządzeń wspomagających ruch (UWR) przepisy nakazują jedynie dostosowanie prędkości do aktualnych warunków i na tyle, by umożliwiała utrzymanie kontroli nad urządzeniem. W teorii zatem można nią legalnie jeździć szybciej niż 20 km/h (co łatwo osiągnąć np. zjeżdżając ze wzniesienia).

Mandat za przekroczenie prędkości na hulajnodze elektrycznej

W przypadku złapania kierującego hulajnogą elektryczną na przekroczeniu prędkości musi się on liczyć ze stawkami mandatów za zbyt szybką jazdę obowiązujących dla pozostałych pojazdów. I tak za przekroczenie dozwolonej prędkości (20 km/h):

  • do 10 km/h otrzymamy mandat 50 zł;
  • o 11–15 km/h otrzymamy mandat 100 zł;
  • o 16–20 km/h otrzymamy mandat 200 zł;
  • o 21–25 km/h otrzymamy mandat 300 zł;
  • o 26–30 km/h otrzymamy mandat 400 zł;
  • o 31–40 km/h otrzymamy mandat 800/1600 zł (podwojona kwota w przypadku recydywy – popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat);
  • o 41-50 km/h otrzymamy mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
  • o 51-60 km/h otrzymamy mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
  • o 61-70 km/h otrzymamy mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
  • o ponad 70 km/h otrzymamy mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).
Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej
Wbudowany w hulajnogę licznik pozwala łatwo kontrolować jej prędkość. Inna sprawa, że większość urządzeń posiada ogranicznik ustawiony na 20 km/h, stąd nie sposób przekroczyć na niej prędkość.

Z kolei za nierespektowanie przepisu o poruszaniu się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (na chodniku, drodze dla pieszych i drodze pieszych i rowerów) można dostać mandat w wysokości 300 zł.

Redakcja poleca:

Wszystko na temat przepisów dotyczących elektrycznych hulajnóg

Taryfikator mandatów za wykroczenia na hulajnodze elektrycznej

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji