NowościAktualnościKolejne fotoradary na ulicach Warszawy. Gdzie szczególnie uważać?

Kolejne fotoradary na ulicach Warszawy. Gdzie szczególnie uważać?

Liczba fotoradarów na stołecznych ulicach wciąż rośnie, choć nie biją już rekordów wykonywanych zdjęć. Sprawdź, w jakich miejscach łatwo o mandat z fotoradaru.

Jak informuje rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak, 17 fotoradarów funkcjonujących na ulicach Warszawy zarejestrowało od początku 2021 roku 87,2 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Rekordzistą w skali nie tylko stolicy, ale i całej Polski, został radar przy ul. Spacerowej, z wynikiem ponad 13,5 tys. zdjęć. W miejscu jego ustawienia kierowcy powinni zwalniać do 40 km/h, co jak widać nie wszystkim się udaje.

Z kolei największy respekt u kierowców budzi fotoradar zamontowany u zbiegu ul. Ostrobramskiej z Zamieniecką, które wykonało tylko 56 fotografii. Niskie wyniki osiągnęły też radary przy placu Szembeka oraz w al. KEN (odpowiednio 160 i 459 zdjęć) Z danych GITD wynika również, że kierujący pojazdami przekraczają limity prędkości średnio o 22 km/h. Zdarzały się także skrajne przypadki – najszybszy odnotowany kierowca pędził 164 km/h ulicą Modlińską, na pograniczu Warszawy z Jabłonną.

Gdzie w Warszawie pojawiły się nowe fotoradary?

Jednymi z najnowszych fotoradarów w Warszawie są urządzenia zamontowane we wrześniu na moście Poniatowskiego, na które stołeczny Zarząd Dróg Miejskich wydał 1,8 mln zł. Inwestycja miała na celu zapobiec groźnym wypadkom z udziałem pieszych i rowerzystów. Łącznie funkcjonuje tam 6 radarów, które już w pierwszym tygodniu działania przyłapały ponad 3 tys. zbyt szybko jadących kierowców.

Na trasie S8 rusza z kolei odcinkowy pomiar prędkości. Do nadzoru posłuży aż 30 kamer, zamontowanych w sumie na 10 km drogi szybkiego ruchu. Urządzenia usytuowano w dwóch lokalizacjach. Pierwszy odcinek objęty kontrolą ciągnie się od węzła Piłsudskiego (Marki) do węzła Łabiszyńska, zaś drugi – między węzłem Bemowo a węzłem autostrady A2 Konotopa.

Cieszyć może fakt, że liczba odnotowanych w tym roku przez fotoradary wykroczeń zmniejszyła się w stosunku do podobnego okresu w 2020 r., gdy łamiących przepisy kierowców było 105,5 tys. Zmiana na korzyść wyniosła 17%, mimo iż na terenie stolicy przybyło urządzeń mierzących prędkość. Pozostaje mieć nadzieję, że trend ten utrzyma się w kolejnych latach.

Redakcja poleca:

Gdzie jest najgroźniejszy fotoradar w Polsce?

Jakie fotoradarowe rekordy padły w 2020 r.?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji