Odcinkowy pomiar prędkości (3)

Kierowcy zdążyli już przywyknąć do odcinkowych pomiarów prędkości, ale stopniowo ich przybywa, także na… autostradach. Oto aktualna lista miejsc, gdzie funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości.

Na polskich drogach od kilku lat działają kamery mierzące średnią prędkość na danym odcinku. To rozwiązanie dotarło do nas z innych krajów Europy, gdzie odcinkowe pomiary prędkości masowo zastępowały tradycyjne fotoradary. Polscy kierowcy nauczyli się już je „oszukiwać”, nagle przed nimi hamując, by po minięciu przyspieszyć, unikając tym samym mandatu. Ta metoda nie sprawdzi się jednak przy odcinkowym pomiarze prędkości – użytkownik pojazdu musi ściśle trzymać się zadanego limitu prędkości na dystansie nawet kilku kilometrów.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości to system dwóch albo więcej kamer, usytuowanych na dwóch bramkach kontrolnych i oddalonych od siebie, w zależności od miejsca, o kilkaset metrów lub kilka kilometrów. Obserwują one wszystkie pojazdy, jakie wjechały w strefę odcinka pomiarowego i mierzą ich czas przejazdu. Następnie, mając przypisaną odległość między kamerami, obliczają ich średnią prędkość. Gdy przekroczy ona dozwoloną w tym miejscu, system wysyła zdjęcia pojazdu do centrali Inspekcji Transportu Drogowego, która wystawi kierowcy mandat. System jest o tyle skuteczny, że działa przez całą dobę i bez względu na warunki pogodowe – jeśli widoczność jest ograniczona, kamery namierzają auto za pomocą podczerwieni.

Zostaniesz ostrzeżony

Odcinkowy pomiar prędkości (2)
Znak informujący o wjeździe w strefę odcinkowego pomiaru prędkości

Kamery odcinkowego pomiaru prędkości są na drogach oznakowane podobnie jak tradycyjne fotoradary – za pomocą odpowiedniego znaku informacyjnego. Pod nim zawsze znajduje się tabliczka mówiąca od monitorowanym dystansie. Także w przypadku odcinkowego pomiaru prędkości kamery rejestrują tylko te auta, które przekroczyły dozwoloną prędkość na badanym odcinku o 10 km/h. Jeśli obawiamy się, że nie zauważymy w porę ostrzegającego znaku albo mamy wątpliwości co do dozwolonej prędkości, pomóc może nam aplikacja na telefonie. Dostępnych jest dużo – płatnych i darmowych, lecz właściwie każda ostrzeże nas przed odcinkowym pomiarem prędkości i podpowie, ile należy jechać. Najpopularniejsze z nich to Yanosik, Rysiek, AutoMapa lub nawigacja TomTom.

Odcinkowy pomiar prędkości sprawdza się w praktyce

Większość poustawianych na drogach kamer rejestruje pojazdy od końca 2016 roku (część od końca 2015 roku). Ostatnie lata dały rezultat w postaci ok. 130 tysięcy kierowców przyłapanych na przekroczeniu prędkości. Skąd taka skuteczność? Nie wszyscy jeszcze do końca wiedzą, na czym polega odcinkowy pomiar prędkości. Gdy widzą pierwszą kamerę, gwałtownie zwalniają, by po chwili znowu przyspieszyć. Przy zauważeniu drugiej ponownie wytracają prędkość, nie wiedząc, że ta, z którą przed chwilą się poruszali, również zostanie wliczona w ostateczny rezultat. A wtedy średnia prędkość najczęściej przekracza dozwoloną, co kończy się mandatem. Inna sprawa, że nie każdy w porę zauważa znak informujący o wjeździe do monitorowanej kamerami strefy lub nie ma pojęcia, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na danym odcinku drogi.

Nie tak łatwo oszukać odcinkowy pomiar prędkości

Metoda ze zwalnianiem przed samą kamerą nie sprawdzi się przy odcinkowym pomiarze prędkości, dlatego nie ma żadnego sposobu na jego „obejście” – by uniknąć mandatu, trzeba jechać przepisowo. Inspekcja Transportu Drogowego, widząc coraz słabszą skuteczność tradycyjnych fotoradarów, systematycznie planuje wprowadzać kamery na kolejne odcinki dróg w całej Polsce. Całkiem niedawno, bo w styczniu 2021 roku nastąpiła rewolucja, mianowicie odcinkowy pomiar prędkości pojawił się na autostradzie – konkretnie A1, w dwóch lokalizacjach. Okazał się rozwiązaniem nie tyle przynoszącym zysk, co wyraźnie poprawiającym bezpieczeństwo (odnotowano drastyczny spadek drogowych kolizji), dlatego prawdopodobnie na nim się nie skończy. Obecnie już go zlikwidowano, ale odcinkowy pomiar pojawił się na trzech odcinkach dróg szybkiego ruchu w Warszawie i okolicach – w dwóch lokalizacjach trasy S8 oraz w tunelu wchodzącym w skład Południowej Obwodnicy Warszawy (S2).

Odcinkowy pomiar prędkości
Odcinkowy pomiar prędkości wykorzystuje malowane na żółto i zainstalowane na specjalnych wysięgnikach kamery. Ustawione są na początku i końcu strefy monitorowanej prędkości.

Aktualne lokalizacje odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce

Tymczasem przedstawiamy spis wszystkich aktualnie obowiązujących odcinkowych pomiarów prędkości na terenie całej Polski. Planujesz wakacyjną trasę przez któryś z tych rejonów? Zapamiętaj, gdzie należy zwolnić!

Odcinkowe pomiary prędkości w Polskie – lokalizacje (2021)
MiejscowośćWojewództwoDługość odcinka (km)Numer drogi
1Gietrzwałd-Nagladywarmińsko-mazurskie5,016
2Gorzyceśląskie1,078
3Gorzyceśląskie0,978
4Gwiazdowo Pieckiwarmińsko-mazurskie5,659
5Karniewomazowieckie1,860
6Klukiłódzkie1,474
7Kolbuszowa-Kolbuszowa Górnapodkarpackie2,59
8Krościenko Wyżne-Iskrzyniapodkarpackie1,419
9Konotopa-Blizne Łaszczyńskiegomazowieckie5,0S8 (węzeł Konotopa-Bemowo)
10Lubindolnośląskie2,03
11Ładna-Tarnówmałopolskie4,494
12Łęczna-Turowolalubelskie3,982
13Łosiówopolskie2,294
14Łuszczów Pierwszy-Łuszczów Drugilubelskie2,982
15Radlinświętokrzyskie4,074
16Reda-Rekowo Górnepomorskie1,6216
17Regut-Człekówkamazowieckie2,850
18Sochaczewmazowieckie2,850
19Sulechówlubuskie3,032
20Szlichtyngowa-Górczynalubuskie2,512
21Tarnowskie Góryśląskie1,011
22Tomaszów Mazowieckiłódzkie2,248
23Warmiaki-Strachówkamazowieckie2,750
24Warszawamazowieckie2,5S2 (tunel POW)
25Warszawa-Markimazowieckie12,0S8 (węzeł Łabiszyńska-Piłsudskiego)
26Wilcza-Nieborowiceśląskie2,278
27Zakrętmazowieckie1,592
28Złotałódzkie3,372
29Zwierki-Zabłudówpodlaskie3,819
Polecamy także:

Aktualny taryfikator mandatów (2021)

Aktualny taryfikator punktów karnych (2021)