NowościAktualnościFotoradarowe rekordy z 2020 r. Nawet o 142 km/h za szybko!

Fotoradarowe rekordy z 2020 r. Nawet o 142 km/h za szybko!

Fotoradary stacjonarne i mobilne oraz systemy do odcinkowego pomiaru prędkości weryfikują, czy kierowcy nie jeżdżą po polskich drogach zbyt szybko. W 2020 r. wykryły 1,37 mln naruszeń.

System ustawionych przy polskich drogach urządzeń tworzą 434 stacjonarne fotoradary, 29 urządzeń zainstalowane w pojazdach, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. W 2020 r. ta sieć należących do GITD urządzeń wykryła 1,37 mln naruszeń – 40 tys. z nich dotyczyło niestosowania się do sygnału świetlnego, a 129 tys. ujawniły systemy odcinkowego pomiaru prędkości.

Po sprawdzeniu zdjęć i nienadających się do wszczęcia procedury mandatowej (powodami negatywnej weryfikacji były m.in.: nieczytelność zdjęcia, pojazd uprzywilejowany, pojazd zarejestrowany za granicą, niepełne dane właściciela z Centralnej Ewidencji Pojazdów), wysłano 1,247 mln wezwań do właścicieli pojazdów. Zakończyło się to nałożeniem 656 tys. mandatów (liczba ta obejmuje także mandaty dotyczące wykroczeń z 2019 r.).

Bentley - fotoradar
Na to, że zdjęcie będzie niewyraźne po zmierzchu nie ma co liczyć. Fotoradary działają o każdej porze dnia. /fot. ITD

Najwięcej naruszeń dotyczących lekceważenia czerwonego światła stwierdzono w miejscowościach Mroków (8 tys.), Jabłonna (4,3 tys.) oraz Piła (3,9 tys). Obecność systemów odcinkowego pomiaru prędkości była najczęściej lekceważona przed kierowców w miejscowościach Lubin (15,7 tys.), Iskrzynia (10,4 tys.) i Sochaczew (9,5 tys.).

Stacjonarne fotoradary odnotowały najwięcej wykroczeń w Warszawie przy ul. Grójeckiej (18,5 tys.), Gliwicach (16 tys.) oraz Prandocinie (15,7 tys.). Rekordowe przekroczenie prędkości w 2020 r. 15 marca zarejestrował fotoradar w miejscowości Ligota Górna. Kierujący ograniczeniu prędkości do 70 km/h poruszał się z prędkością 212km/h, co oznacza, że przekroczył dozwoloną prędkość aż o 142 km/h. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym oraz zostały mu przypisane punkty karne.

Redakcja poleca: Posypią się mandaty. Odcinkowy pomiar prędkości na autostradach

ITD stale rozbudowuje bazę fotoradarów i systemów odcinkowego pomiaru prędkości, a także przenosi urządzenia, uwzględniając przy tym sygnały napływające od samorządów, straży gminnych czy z policji.

Nowością jest też pojawienie się systemów odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie – po raz pierwszy zostały zainstalowane na odcinkach budowanej autostrady A1 pomiędzy węzłami Tuszyn–Piotrków Trybunalski oraz Kamieńsk–Mykanów.

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji