skoda radio safe

Fabryczne radioodtwarzacze w używanych samochodach często są zabezpieczone kodem, który zgubił się lub przepadł. Oczywiście radio można rozkodować w serwisie albo u elektronika, ale najpierw kod do radia warto spróbować zdobyć na własną rękę – w internecie.

O tym, że mamy w samochodzie zakodowany radioodbiornik, przypominamy sobie najczęściej, gdy dojdzie do rozładowania lub demontażu akumulatora. Nierzadko okazuje się wówczas, że w dokumentach auta nie ma karty ani naklejki z zapisanym kodem.

Oczywiście można wówczas udać się do autoryzowanej stacji obsługi lub do prywatnego elektronika. Usługa rozkodowania radioodtwarzacza kosztuje od 50 do 200 zł. Niektóre ASO informacji o kodzie udzielają za darmo, pod warunkiem okazania dokumentów poświadczających własność pojazdu.

Uwaga! Zakodowane są nie tylko radia fabryczne, ale też odbiorniki akcesoryjne, np. firm Blaupunkt, Clarion, Philips czy Grundig. 20 czy 30 lat temu stanowiły one zresztą element fabrycznej oferty opcjonalnego wyposażenia.

Poszukaj kodu do radia… na radiu

Ale nim zdecydujemy się poszukać pomocy w serwisie, warto spróbować rozkodować radioodbiornik na własną rękę – na internetowych stronach. Kod do radia można spróbować uzyskać na trzy sposoby:

  1. Kod może być zapisany na fabrycznych naklejkach na radioodtwarzaczu – w tym celu niestety trzeba wyciągnąć go z deski rozdzielczej, a to często wymaga zakupu specjalnych kluczy (na szczęście klucze do radia – tzw. wyjmaki – można kupić na aukcjach internetowych za kilka lub kilkanaście złotych).
  2. Kod do radia można wygenerować za pomocą specjalnego, pobranego z internetu programu – często trzeba jednak podać numer seryjny radia (który jest zapisany na naklejce na odbiorniku, więc i tak należy go wymontować), a czasami także numer nadwozia (VIN) samochodu, w którym było ono fabrycznie zamontowane; uwaga: niekiedy numer seryjny można przywołać na wyświetlaczu (nie trzeba wówczas demontować radia), ale wszystko zależy od modelu urządzenia.
  3. Korzystając z pomocy życzliwych forumowiczów zgromadzonych na forach poświęconych kodom do radia lub wokół społeczności miłośników danej marki lub modelu auta (przykładowe adresy internetowe zamieszczamy poniżej) – w tym celu trzeba opublikować pytanie na forum lub w komentarzu (odpowiedzi nierzadko udzielane są w ciągu kilku godzin).

Czasami samo wpisanie kodu nie jest takie łatwe i wymaga fachowej wiedzy – np. w przypadku niektórych radioodtwarzaczy Blaupunkt trzeba przytrzymać przycisk, a cyfry „wystukiwać” klawiszami ulubionych stacji radiowych. I tu nieodzowna okaże się pomoc internautów. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę hasło „MODEL RADIA code„.

Kody do radia: przydatne adresy internetowe

Usługi zdalnego dekodowania radioodtwarzaczy są oferowane także na aukcjach Allegro (najlepiej w wyszukiwarkę wpisać „kod do radia MARKA SAMOCHODU”) oraz w serwisie Olx.pl, a generatory kodów do radia można pobrać w serwisie Chomikuj.pl.

Poniżej wskazujemy adresy innych stron, na których podawane są kody do fabrycznych radioodtwarzaczy w samochodach poszczególnych marek. We własnym zakresie warto poszukać generatora (programu) przeznaczonego do dekodowania radioodtwarzaczy danej marki – w tym celu należy wpisać w wyszukiwarkę Google frazę „MARKA kod do radia„, „MARKA radio code” albo „MARKA radio code calculator„. Uwaga: przed uruchomieniem programu należy przeskanować go za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Uwaga! Jeśli radio zablokuje się po kilkakrotnym wpisaniu błędnego kodu (zazwyczaj od 3 do 10 razy), nie zawsze warto panikować – czasami wystarczy poczekać i kod można wpisać ponownie. Przykładowo, w Renault kolejne błędne próby wpisania kodu wymagają odczekania z włączonym radiem: najpierw 2 minut, później 4, 8, 16, 32 itd.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy odtwarzacz zostanie zablokowany. Wówczas pomoc elektronika będzie niezbędna. Na pocieszenie – po wymontowaniu procesora radioodbiornik można przestroić tak, by już nigdy nie upominał się o kod.

Na koniec jeszcze jedna rada – kupując używane radio z epoki, np. do youngtimera, należy upewnić się, czy sprzedawca dysponuje kodem. Jeśli nie, radio nie tyle może pochodzić z kradzieży, co być uszkodzone.

Oceny czytelników
[Głosów: 6 Średnia: 4.3]

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here