PoradyPoradyJak zwiększyć trwałość instalacji LPG?

Jak zwiększyć trwałość instalacji LPG?

Kilka milionów jeżdżących po polskich drogach aut jest zasilanych LPG. Ich kierowcy powinni więc wiedzieć, jak zwiększyć trwałość instalacji gazowej, by nie tracić pieniędzy na niepotrzebne naprawy.

Ceny paliw stale się wahają, ale jedno nie ulega zmianie – jazda na LPG pozostaje o połowę tańsze od użytkowania pojazdu na benzynie. By możliwie długo cieszyć się bezproblemowego pokonywania kilometrów na gazie, warto znać sposoby na poprawę żywotności instalacji gazowej, a właściwie jej kluczowych komponentów. Lista czynności jest krótka, a ich wdrożenie w życie proste i relatywnie tanie. Warto więc podjąć próbę.

Tankowanie LPG na sprawdzonych stacjach

Tankowanie LPGJakość paliw w Polsce stale się poprawia, ale warto na bieżąco śledzić doniesienia UOKiK w zakresie badań jakości paliw i unikać tankowania w punktach, w których jakość paliw pozostawia wiele do życzenia. Czy należy unikać tankowania na małych punktach, które oferują jedynie LPG? Tutaj opinie będą na pewno podzielone. Poza tym sprzedawcę zawsze można zapytać, kto jest dostawcą gazu i na jakie jeszcze stacje dowozi on gaz. W naszej ocenie stacje, na których tankujemy LPG warto starannie selekcjonować, jeżeli wybieramy się na wschód czy południe Europy, gdzie – jeżeli dać wiarę opiniom internautów – z jakością LPG bywa różnie.

Regularna wymiana filtrów gazu

Filtry LPG - wymianaLPG jest produktem ubocznym procesu rafinacji ropy. Czystość płynnego gazu nie bywa idealna, na co także wpływa kondycja zbiorników używanych do transportowania oraz przechowywania mieszaniny propanu i butanu. Barierą, która chroni wtryskiwacze i parownik przed zanieczyszczeniami są filtry gazu. W instalacjach znajdują się dwa – fazy ciekłej oraz fazy lotnej. Mimo że ich wymiana nie jest trudna, ani droga, wielu kierowców o niej zapomina lub niepotrzebnie odwleka w czasie wymianę. Tymczasem eksperci polecają ten zabieg serwisowy co kilka tysięcy kilometrów, a najdalej co 10 tys. km. Jeżeli zauważymy falowanie obrotów, odczujemy spadek mocy, próbę naprawy pojazdu warto rozpocząć od wymiany filtrów gazu. Zwłaszcza, jeżeli tankowaliśmy go na nieznanej nam wcześniej stacji.

Inwestowanie w solidne komponenty

LPG - montaz instalacji - komponentyKto przymierza się do montażu instalacji gazowej lub jej poważniejszej naprawy, powinien pamiętać, że oszczędności na komponentach bywają złudne. Lepiej zainwestować w markowe części i mieć spokój na dłuższy czas niż częściej wymieniać tanie komponenty lub nieodpowiednio dopasowane do mocy silnika czy sposobu eksploatacji pojazdu.

Serwisowanie instalacji gazowej

Serwisowanie instalacji gazowejInstalacje gazowe wymagają okresowych przeglądów. Jedną z ich składowych jest podłączenie auta do komputera diagnostycznego i sprawdzenie, czy mapa wtrysku gazu trzyma odpowiednie parametry. To istotne nie tylko ze względu na trwałość silnika (np. zubożenie mieszanki przyczynia się do nadpalania zaworów). Nieodpowiednio ustalone parametry włączania się instalacji gazowej mogą np. doprowadzić do pojawienia się osadów na wtryskiwaczach.

Kontrolowane solidności zamocowania elementów

LPG - zamocowanie elementowInstalacja gazowa zawiera sporą liczbę komponentów, które są wkładane do auta. Warto zwracać uwagę, czy żaden z nich się nie obluzował lub nie zaczyna ocierać o inne elementy. Luźne kable mogą się zerwać lub przetrzeć i finalnie spowodować nawet zwarcie. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku nieprawidłowo zamocowanych lub luźnych przewodów gumowych – jeżeli będą opierały się o inne elementy, na przestrzeni tysięcy kilometrów wibracje towarzyszące jeździe mogą zakończyć się przetarciem gumy lub mniej wytrzymałego elementu, o który dany przewód będzie się opierał.

Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego

Kontrola poziomu płynu chłodzącegoKomponenty instalacji gazowej są wpinane do układu chłodzenia pojazdu. Pojawiają się więc dodatkowe miejsca, w których mogą pojawić się nieszczelności i wystąpić ubytki cieczy chłodzącej. Jest ona kluczowa nie tylko dla żywotności silnika. O ile w przypadku jednostki napędowej płyn chłodzący odbiera ciepło, tak w przypadku parownika odpowiada za jego ogrzewanie, co jest kluczowe do właściwego przebiegu procesu rozprężania gazu. W trakcie sprawdzania poziomu oleju warto więc rzucić okiem na stan płynu w zbiorniczku wyrównawczym.

Obsługa w wyspecjalizowanych serwisach

Montaz i serwisowanie LPGNie ma nic gorszego od diagnozowania aut metodą prób i błędów. Prowadzi to do nietrafionych wniosków, a nierzadko i wydatków związanych z wymienianiem jeszcze sprawnych komponentów, a użytkowaniem auta z uszkodzonymi częściami. Nikt na instalacjach LPG nie zna się tak dobrze, jak serwisy świadczące usługi montażu instalacji. I to właśnie takim punktom warto zlecać przeglądy, konserwację oraz naprawy instalacji gazowych. Eksperci będą także w stanie we właściwy sposób dokonać korekt w mapie pracy instalacji gazowej.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji