PoradyGoogle Maps chronią portfele kierowców i... środowisko. Jak to możliwe?

Google Maps chronią portfele kierowców i… środowisko. Jak to możliwe?

Mapy Google należą do najpopularniejszych aplikacji nawigacyjnych na świecie. Nic dziwnego. Nie dość, że jest ona bezpłatna, to nowe funkcje zwiększają jej użyteczność. Eco Routing zadebiutował pod koniec 2021 r.

Wiele firm czuje się w obowiązku ograniczyć emisję dwutlenku węgla, by spowolnić proces ocieplania się klimatu. Dużo w tej kwestii mają do powiedzenia dostawcy oprogramowania nawigacyjnego. W końcu długość trasy, jej przepustowość i dozwolone prędkości w kombinacji z typem napędu samochodu mogą istotnie wpłynąć na spalanie, a więc emisję dwutlenku węgla.

Mając to na uwadze Google pod koniec 2021 roku wprowadziło do swoich map funkcję Eco Routing, czyli prowadzenie ekologiczną trasą. Początkowo rozwiązanie było dostępne tylko w USA, ale z czasem zaczęło być dostępne dla kierowców z innych regionów świata, w tym 40 krajów Europy.

Nowe funkcje w mapach GoogleGoogle raportuje, że dzięki wprowadzeniu i korzystaniu z tej funkcji do atmosfery trafiło szacunkowo aż o 1,2 miliona ton CO2 mniej. To ekwiwalent usunięcia z dróg 250 tysięcy samochodów rocznie. Google informuje też, że kierowcy chętnie wybierają trasę oznaczoną zielonym liściem zamiast najkrótszej czy najszybszej. Nawet jeżeli kogoś nie przekonuje zmniejszenie obciążenia planety, to nie można zapominać, że niższa emisja dwutlenku węgla, to po prostu niższe spalanie, a więc rachunki za paliwo. Informacja o prognozowanej oszczędności paliwa pojawia się przy innych informacjach o danej trasie. Zwykle wynosi kilka procent, ale w przypadku dużo podróżujących może przełożyć się na wymierne korzyści.

Redakcja poleca: Na Google Maps można sprawdzić ceny paliw i dużo zaoszczędzić!

Warto pamiętać, że w opcjach nawigacji funkcję Eco Routing można dopasować do rodzaju napędu – benzynowego, diesla, hybrydowego lub elektrycznego. Algorytm uwzględnia np. fakt, że hybrydy i elektryki są najbardziej oszczędne przy jeździe z niskimi prędkościami, a diesle palą najmniej przy jeździe z ustabilizowaną prędkością.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji