Przycisk na lusterku - do czego sluzy

Wielu kierowców nie czyta instrukcji obsługi swoich pojazdów. W rezultacie nie zna jego wielu funkcji i np. szuka odpowiedzi do czego służy przełącznik czy dźwignia pod lusterkiem. A to przydatne rozwiązanie.

Samochody są użytkowane w różnych warunkach i o porach dnia. Wiąże się to z różnymi niedogodnościami dla kierującego – chociażby po zmierzchu, kiedy może być on oślepiany reflektorami innych pojazdów. Co gorsza, snopy światła mogą atakować jego oczy nie tylko przez przednią szybę, ale również odbijając się w lusterku wstecznym.

Aby ograniczyć oślepianie przez lusterko została opracowana funkcja trybu nocnego. W najprostszych lusterkach wstecznych tryb nocny ustawia się poprzez pociągnięcie dźwigni znajdującej pod obudową lusterka, co zmniejsza ilość odbitego światła.

Dzwignia pod lusterkiem - do czego sluzy
Znajdująca się pod lusterkiem dźwignia umożliwia przestawienie lusterka w nocny tryb.

Pogorszy to widoczność szczegółów w lusterku, ale reflektory innych pojazdów staną się nieoślepiającymi nas punktami, co podczas jazdy w nocy zwiększa komfort i poprawia widoczność do przodu – oko nie musi nieustannie adaptować się do jasności i mroku. Aby powrócić do trybu dziennego języczek pod lusterkiem należy popchnąć w stronę szyby.

Redakcja poleca: Przycisk, który zmniejsza koszty użytkowania auta. Warto z niego korzystać!

Droższe modele aut mają lusterka fotochromatyczne. W ich obudowie znajduje się czujnik światła, który umożliwia automatyczne ustawianie przepuszczalności, a co za tym idzie – ilości odbijanego światła. Bogato wyposażone samochody mogą też mieć automatycznie przyciemniane lusterka zewnętrzne – po stronie kierowcy lub oba.

Lusterko fotochromatyczne
Funkcję automatycznego przyciemniania lusterek fotochromatycznych można zwykle wyłączyć. Służy do tego przycisk na obudowie – bez napisu, z napisem On/Off lub Auto.

Warto pamiętać, że w trybie nocnym lusterka w mniejszym stopniu oślepiają, ale także przepuszczają znacznie mniej światła, co ogranicza widoczność. Przy manewrowaniu warto więc przestawić lusterko w tryb dzienny, co zmniejszy prawdopodobieństwo, że przeoczymy ciemną przeszkodę podczas cofania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj