PoradyPoradyTajemniczy przełącznik pod lusterkiem. Mało kto z niego korzysta. To błąd!

Tajemniczy przełącznik pod lusterkiem. Mało kto z niego korzysta. To błąd!

Wielu kierowców nie czyta instrukcji obsługi swoich pojazdów. W rezultacie nie zna jego wielu funkcji i np. szuka odpowiedzi do czego służy przełącznik czy dźwignia pod lusterkiem. A to przydatne rozwiązanie.

Samochody są użytkowane w różnych warunkach i o porach dnia. Wiąże się to z różnymi niedogodnościami dla kierującego – chociażby po zmierzchu, kiedy może być on oślepiany reflektorami innych pojazdów. Co gorsza, snopy światła mogą atakować jego oczy nie tylko przez przednią szybę, ale również odbijając się w lusterku wstecznym.

Aby ograniczyć oślepianie przez lusterko została opracowana funkcja trybu nocnego. W najprostszych lusterkach wstecznych tryb nocny ustawia się poprzez pociągnięcie dźwigni znajdującej pod obudową lusterka, co zmniejsza ilość odbitego światła.

Dzwignia pod lusterkiem - do czego sluzy
Znajdująca się pod lusterkiem dźwignia umożliwia przestawienie lusterka w nocny tryb.

Pogorszy to widoczność szczegółów w lusterku, ale reflektory innych pojazdów staną się nieoślepiającymi nas punktami, co podczas jazdy w nocy zwiększa komfort i poprawia widoczność do przodu – oko nie musi nieustannie adaptować się do jasności i mroku. Aby powrócić do trybu dziennego języczek pod lusterkiem należy popchnąć w stronę szyby.

Redakcja poleca: Przycisk, który zmniejsza koszty użytkowania auta. Warto z niego korzystać!

Droższe modele aut mają lusterka fotochromatyczne. W ich obudowie znajduje się czujnik światła, który umożliwia automatyczne ustawianie przepuszczalności, a co za tym idzie – ilości odbijanego światła. Bogato wyposażone samochody mogą też mieć automatycznie przyciemniane lusterka zewnętrzne – po stronie kierowcy lub oba.

Lusterko fotochromatyczne
Funkcję automatycznego przyciemniania lusterek fotochromatycznych można zwykle wyłączyć. Służy do tego przycisk na obudowie – bez napisu, z napisem On/Off lub Auto.

Warto pamiętać, że w trybie nocnym lusterka w mniejszym stopniu oślepiają, ale także przepuszczają znacznie mniej światła, co ogranicza widoczność. Przy manewrowaniu warto więc przestawić lusterko w tryb dzienny, co zmniejszy prawdopodobieństwo, że przeoczymy ciemną przeszkodę podczas cofania.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji