NowościAktualnościS7 pod Krakowem. Ruszyło się na brakującym odcinku Zakopianki

S7 pod Krakowem. Ruszyło się na brakującym odcinku Zakopianki

Poznaliśmy więcej konkretów na temat przyszłej drogi S7 pod Krakowem w ciągu Zakopianki. Czy już wiadomo, kiedy pojadą nią kierowcy?

Obecnie popularna Zakopianka, czyli główna droga od Krakowa do Zakopanego, w większości ma formę nowoczesnej drogi ekspresowej S7. Ogromną skalę tej inwestycji podkreślają potężne wiadukty i wydrążony w ziemi ponad 2-kilometrowy tunel. Choć niedawno oddane do użytku odcinki nowej Zakopianki nieco zmniejszyły czas przejazdu na Podhale, droga w wysokim sezonie wciąż potrafi się korkować. Kierowcy nadal często stoją na wyjeździe z Krakowa, gdyż trasa nadal ma tam charakter dwupasmowej drogi krajowej nr 7 – z licznymi światłami, przejściami dla pieszych i fotoradarami. Trasa S7 zaczyna się dopiero w Myślenicach (czyli niecałe 30 kilometrów za Krakowem) i ciągnie się aż do Rabki-Zdrój.

Droga S7 (Kraków-Myślenice). Czy wiadomo coś więcej?

Nie można jednak powiedzieć, że prace nad wybudowaniem „ekspresówki” z Krakowa do Myślenic utknęły w martwym punkcie. GDDKiA poinformowało, że rozpoczęły się przygotowania do utworzenia studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla przyszłej drogi ekspresowej S7 na brakującym fragmencie Zakopianki. Na STEŚ składają się głównie prace przeprowadzane przed rozpoczęciem budowy trasy, czyli analiza możliwości poprowadzenia drogi na konkretnym terenie przy uwzględnieniu kosztów, warunków technicznych i wpływu na środowisko. Będzie wiązało się też z organizacją spotkań informacyjnych z mieszkańcami.

Zakopianka (S7). Którędy pobiegnie od Krakowa do Myślenic?

Nowa droga ekspresowa prawdopodobnie będzie miała swój początek między węzłami Kraków Południe a Kraków Bieżanów na autostradzie A4. Wykonawca tego odcinka – firma IVIA – może jednak zaproponować inne miejsce zarówno na wschód, jak i na zachód od tych węzłów. Nowa trasa S7 płynnie przejdzie w istniejącą drogę tuż za Myślenicami. Połączy się także z projektowaną Beskidzką Drogą Integracyjną (S52).

Czas na przygotowanie przez wykonawcę STEŚ wyznaczono na 2030 rok. Dopiero wtedy możliwe będzie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która przybliży inwestycję do faktycznego rozpoczęcia prac budowlanych. Wstępne propozycje przebiegu drogi S7 od Krakowa do Myślenic powinniśmy poznać jednak znacznie wcześniej, bo już w 2025 roku.

Redakcja poleca:

Ruszyło się na zakopiance. Drogę czekają wielkie zmiany

Nowa obwodnica koło zakopianki. Gdzie będzie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji