NowościAktualnościKierowcy zacierają ręce. Nowa „ekspresówka” już prawie gotowa

Kierowcy zacierają ręce. Nowa „ekspresówka” już prawie gotowa

Na finiszu są prace nad oddaniem do użytku zupełnie nowej drogi ekspresowej. Zobacz, gdzie na dniach pojedziemy znacznie szybciej.

Mieszkańcy Dolnego Śląska już od dawna mają zapewniony szybki dojazd na północ Polski – czyli nie muszą się martwić o długą i wyczerpującą podróż np. latem nad morze. Dobre połączenie ze Szczecinem (i dalej do miejscowości nadmorskich) zapewnia nowoczesna droga ekspresowa S3, przebiegająca m.in. przez Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Trasa wciąż nie jest jednak ukończona. W obrębie województwa dolnośląskiego przebiega obok Lubina, Legnicy i Jawora i „urywa się” w Bolkowie, dosłownie 30 kilometrów od granicy z Czechami w Lubawce. Jakie są perspektywy na ukończenie tego brakującego odcinka drogi ekspresowej S3? GDDKiA podzieliła się bardzo optymistycznymi wieściami.

Droga S3. Jak przebiegną brakujące odcinki?

Do zakończenia prac nad drogą ekspresową S3 brakuje już tylko dwóch odcinków na Dolnym Śląsku: Bolków-Kamienna Góra (16 km) i Kamienna Góra-Lubawka (15 km). Na obydwu obecnie prowadzone są intensywne roboty drogowe – wszelkich formalności dopełniono bowiem w 2018 roku. Bliżej końca jest fragment sąsiadujący z Czechami, czyli Kamienna Góra-Lubawka. Droga ekspresowa S3 w tym obrębie będzie trasą składającą się z dwóch pasów ruchu w każdą stronę, przekierowującą ruch na trzech węzłach: Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka. Infrastruktura sąsiadująca obejmuje m.in. 5 wiaduktów nad trasą i 13 przejść dla zwierząt.

Droga ekspresowa S3 (Kamienna Góra-Lubawka). Kiedy otwarcie?

Ten 15-kilometrowy odcinek S3 lada moment zostanie udostępniony kierowcom. Obecnie można mówić o ostatnich pracach wykończeniowych i niebawem droga przejdzie kontrolę, po której pozytywnym wyniku będzie można wpuścić na nią pojazdy. GDDKiA szacuje, że powinno to nastąpić jeszcze we wrześniu 2023 roku. Nowym fragmentem „ekspresówki” S3 na razie nie pojadą jednak pojazdy ciężkie, gdyż w najbliższym czasie nie zanosi się na przełom w budowie czeskiej drogi D11, która połączy się z trasą S3 na granicy. W tej chwili prowadzone są tam jeszcze prace formalne, co oznacza, że wybudowanie tej trasy może nastąpić nawet w 2027 roku. W takiej sytuacji ciężarówki będą tymczasowo kierowane w kierunku Jakuszyc.

Lada moment doczekamy się również otwarcia ostatniego odcinka drogi S3 na Dolnym Śląsku – Bolków-Kamienna Góra. Dłuższy termin realizacji wynika z o wiele bardziej skomplikowanej charakterystyki drogi, w skład której wejdą m.in. 2 tunele (300-metrowy i o długości aż 2,3 km), 11 wiaduktów, 14 przepustów i most. GDDKiA przewiduje oddanie tego odcinka kierowcom w lipcu 2024 roku.

Polecamy również:

Nowa „ekspresówka” na horyzoncie. Tam na dobre pożegnamy korki

Tą drogą ekspresową w moment dotrzemy nad morze. Szybciej niż sądzimy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji