PoradyPoradyCzym jest "choinka" na desce rozdzielczej? Dlaczego pojawia się, gdy sypie śnieg?

Czym jest „choinka” na desce rozdzielczej? Dlaczego pojawia się, gdy sypie śnieg?

W rozmowach kierowców i mechaników można czasem usłyszeć o „choince” na desce rozdzielczej. Wbrew pozorom nie chodzi o element przygotowania samochodu do świąt.

Choinka nierozerwalnie kojarzy się nam z kolorowymi światełkami. Kolorowe światełka mogą pojawić się też wewnątrz auta. Niestety nie oznaczają prezentów, tylko wydatki. Czasami bardzo duże. Ich nadejście zwiastuje właśnie „choinka” na desce rozdzielczej.

Każdy istotny element wyposażenia czy funkcja pojazdu ma przypisaną kontrolkę, która informuje kierowcę o jej nieprawidłowym działaniu lub całkowitej niedostępności danego systemu. Zdarza się, że następuje kumulacja problemów, która skutkuje włączaniem się wielu kontrolek i komunikatów, co jest obiegowo nazywane „choinką” na desce rozdzielczej.

Choinka na desce rozdzielczejTego typu zjawisko jest szczególnie częste w okresie zimowym. Niskie temperatury oraz osadzający się na sensorach śnieg i lód potrafią zaburzyć działanie wielu czujników – w tym odpowiadających za pracę asystenta parkowania, aktywnego tempomatu, kontrolę pasa ruchu, automatyczne hamowanie przed przeszkodami, rozpoznawanie znaków oraz sterowanie światłami czy wycieraczkami. Podgrzewane sensory czy ukryte za podgrzewanym fragmentem przedniej szyby to rzadkość. Z reguły im bardziej naszpikowane technologią auto, tym ryzyko wystąpienia kumulacji problemów jest wyższe.

Redakcja poleca: Check engine. Czy można jeździć z palącą się kontrolką silnika?

Dobra wiadomość jest taka, że często mają one charakter okresowy. Czujniki systemów wsparcia kierowcy powinny znów prawidłowo działać, gdy pokrywający je śnieg stopnieje. Czasami wystarczy nawet zgaszenie i ponowne uruchomienie silnika. Podobnie może wyglądać sytuacja w przypadku ABS-u czy systemu kontroli trakcji. Jeżeli „awarię” spowoduje śnieg zalegający na czujnikach, po jego roztopieniu wszystko powinno wrócić do normy po ponownym uruchomieniu pojazdu.

Niestety nie zawsze „choinka” na desce rozdzielczej jest tak nietrwała. Jeżeli po poprawie warunków i ponownym uruchomieniu pojazdu wciąż jest obecna na kokpicie, pozostaje udanie się do serwisu z prośbą o diagnostykę.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji