NowościAktualnościBrak paliw na stacjach i astronomiczne ceny? Nadciąga nowy kryzys paliwowy!

Brak paliw na stacjach i astronomiczne ceny? Nadciąga nowy kryzys paliwowy!

Kierowcy przyzwyczaili się, że paliwa są łatwo dostępne i względnie tanie. Niestety ostatnie dni pokazują, że to ulotny stan rzeczy.

Przez kilkanaście miesięcy mogliśmy cieszyć się względnie tanimi paliwami. Niestety trend został przełamany. Ceny za litr Pb95 czy ON poszybowały w okolice 6 złotych, natomiast LPG zbliża się do poziomu 3 zł/litr.

Czy sytuacja ulegnie poprawie? Na razie nic na to nie wskazuje. Kursy walut są rozchwiane (niestety złotówka słabnie…), z różnych powodów doszło do zaburzeń w dostawach LPG ze Wschodu, a ceny ropy naftowej osiągnęły kursy nienotowane od 2018 r. Dochodzi do tego konieczność wyrównania popytu i podaży po zawirowaniach związanych z pandemicznymi ograniczeniami. Efekty widzimy doskonale na polskich stacjach. Ceny skoczyły w nieobserwowanym wcześniej tempie, osiągając najwyższy średni poziom od prawie dekady. Jeżeli trend wzrostowy nie zostanie przełamany, mogą paść historyczne wartości.

Redakcja poleca: Jak zmniejszyć spalanie? 10 prostych, ale skutecznych metod

Tylko drobnym pocieszeniem jest fakt, że inni mają gorzej. W Szwecji za litr oleju napędowego trzeba już zapłacić w przeliczeniu 8 zł, natomiast w Wielkiej Brytanii paliwa kupić… nie sposób. Kto ma szczęście i trafi wreszcie na stację z pełnymi zbiornikami, może mieć możliwość zatankowania paliwa o równowartości najwyżej 160 zł.

Nasza rada? Przy najbliższej okazji zatankuj do pełna. Zapewne na tym nie stracisz, bo na razie nic nie wskazuje, by paliwa miały stanieć!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji