Cena LPG

Ceny LPG stale rosną. Eksperci szacują, że wkrótce może zostać przełamana granica 3 zł/l. Czy oznacza to koniec popularności tego alternatywnego paliwa?

Instalacja gazowa pozwala na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania samochodu. Za litr mieszaniny propanu-butanu płaci się o połowę mniej niż za litr benzyny, a spalanie w obu przypadkach jest porównywalne (silnik zużywa nieco więcej LPG).

Podobnie jak w przypadku ropy naftowej, także w zakresie LPG Polska jest uzależniona od dostaw tego surowca z zagranicy. Ceny benzyny niebezpiecznie zbliżają się do poziomu 6 zł/l, tym samym szybując do rekordowego poziomu z lat 2012-2013.

Do wyjątkowo wysokiego poziomu 3 zł/l szybko zbliżają się też ceny LPG, które przebiły granicę 2,7 zł i nie wyhamowują. Za główną przyczynę tej sytuacji uchodzi ograniczenie podaży tego paliwa, które wynika z nałożonych pod koniec czerwca sankcji przez Unię Europejską na Białoruś, skąd do Polski trafia ok. 1/4 autogazu. Biznesalert.pl podaje, że w sierpniu doszło do wybuchu w zakładzie na Półwyspie Jamalskim. Wywołało to problemy z dostawami LPG i skok cen tego paliwa.

Redakcja poleca: Hybryda na LPG. Sposób, by pokonać 100 km za 10 zł!

Zapewne nie bez znaczenia jest też postępująca inflacja. Serwis Bankier.pl podkreśla, że drożejące paliwa dodatkowo napędzają inflację. Podawane przez Bankier.pl wartości są wręcz zatrważające. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, benzyna jest droższa o 31,1 proc., olej napędowy o 26,6 proc., a LPG o 29,7 proc.

Eksperci nie wykluczają, że już we wrześniu może zostać przełamana granica 3 zł za litr LPG. Będzie to duży cios dla naszego rynku – mamy ponad 3 miliony samochodów zasilanych gazem.

3 KOMENTARZE

 1. BRAWO PiS !!!!
  Panowie na Rowery ZAPRASZAM..
  Znając życie po cichutko wprowadzili wyższy podatek na LPG tylko 30 gr na NOWE DROGI = KTÓRYCH NIE MA!!!!

  podwyżka paliw o 29,7% a większość zarabia tyle samo lub 5% więcej niż w tamtym ROKU

  ALE UWAGA jest dofinansowanie do aut elektrycznych które kosztują 160 000zł
  KRAJ Z KARTONU
  ***** PiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here