PoradyPoradyJak zmniejszyć spalanie? 10 prostych, ale skutecznych metod

Jak zmniejszyć spalanie? 10 prostych, ale skutecznych metod

Koszt zakupu paliwa jest jednym z największych obciążeń dla domowego budżetu. Przy odrobinie starań można go odczuwalnie zredukować.

Postawmy sprawy jasno – nawet najdoskonalszy silnik najnowocześniejszego małego auta może być zachłanny na paliwo, a potężny SUV potrafi spalić niecałe 10 l/100 km. Kluczowy wpływ na tempo opadania wskaźnika zawartości baku ma sposób użytkowania pojazdu. Samochód efektywnie jeżdżącego kierowcy może spalić o 50% mniej od silnika agresywnie traktowanego auta. Co ważne, oszczędności uda się wypracować bez istotnych zmian w czasie potrzebnym na dotarcie do celu.

Spalanie
O tak niskim zużyciu paliwa marzy wielu kierowców. Optymalnie eksploatując samochód z silnikiem Diesla, a nierzadko benzynowym, można zejść do takich wartości w trakcie jazdy poza obszarem zabudowanym.

1. Popraw płynność jazdy
Silnik samochodu zużywa najwięcej paliwa w fazie zwiększania prędkości. Aby zoptymalizować spalanie trzeba unikać więc zmian tempa jazdy. Warto przy tym pamiętać, że każde naciśnięcie na hamulec to niepotrzebne marnotrawienie efektów pracy silnika, które są zamieniane w ciepło powstające w wyniku tarcia klocków o tarcze. Znacznie lepsze efekty przynosi hamowanie silnikiem – w jego trakcie nie jest zużywane nawet paliwo, bo sterownik odcina jego dopływ do cylindrów. Kluczem do sukcesu jest takie użytkowanie samochodu, by jak najrzadziej zachodziła konieczność naciskania na hamulec. Z drugiej strony do prędkości „przelotowej” warto rozpędzać się sprawnie, naciskając gaz do 3/4 maksymalnego położenia.

2. Przewiduj rozwój sytuacji na drodze
Zielone światło świeci się od dłuższego czasu? Widzisz, że światło dla pieszych zaczęło migać? Minąłeś tablicę informującą o dojeżdżaniu do punktu poboru opłat czy robót drogowych? Na ekranie nawigacji widzisz, że dojeżdżasz do obszaru zabudowane? Wszystko to można potraktować jako powód do zdjęcia nogi z gazu, a przynajmniej ograniczenia nacisku na lewy pedał. W takiej sytuacji silnik przestaje zużywać paliwo, a Ty wytracasz prędkość bez niepotrzebnego ścierania klocków i tarcz hamulcowych.

3. Nie przesadzaj z prędkością
Polska jest relatywnie małym krajem, więc nawet jazda w tempie 100 km/h pozwala na sprawne przemieszczanie się między różnymi zakątkami państwa. Większość samochodów zużywa najmniej paliwa przy jeździe z prędkością 80-90 km/h. Tempo 100-120 km/h jest kompromisem między zużyciem paliwa, a czasem dotarcia do celu. Powyżej tych wartości w baku otwiera się wir, który na dystansie 300 km potrafi wessać kilkadziesiąt złotych. Warto zadać sobie pytanie, czy skrócenie czasu podróży o kilka kwadransów jest tego warte.

4. Używaj wszystkich biegów
Niektórzy kierowcy nie mają w zwyczaju używania wysokich biegów. Tymczasem z „piątki” czy „szóstki” można z powodzeniem korzystać w ruchu miejskim. Oczywiście dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której osiągniemy pożądaną prędkość – np. 60 czy 70 km/h i nie zamierzamy jej dalej zwiększać. W fazie przyspieszania warto wkręcać silnik nawet na 3000 obr./min – sprawniej uzyskamy planowaną prędkość, a do tego nie będziemy obciążali dwumasowego koła zamachowego czy łożysk skrzyni biegów.

Spalanie na autostradzie
Jeżeli ruch na autostradzie jest znaczny, chwilowa jazda z prędkością 160 km/h i wyższą nieznacznie wpłynie na czas dotarcia do celu, ale drastycznie zwiększy zużycie paliwa.

5. Właściwie napompuj opony
Im wyższe opory toczenia, tym samochód zużywa więcej paliwa. Można je obniżyć poprzez montaż energooszczędnych opon. Kluczowe jest jednak pilnowanie stopnia napompowania ogumienia. Ciśnienie powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Kto chce oszczędzać, może zwiększyć je o 0,2 bara lub stosować parametry do jazdy z kompletem pasażerów. Na niektórych naklejkach można znaleźć parametr ciśnienia opisany jako „Eco” – to jego zwiększona, która redukuje opory toczenia. Zwiększanie ciśnienia jest okupione lekkim obniżeniem komfortu resorowania. Właściwości jezdne nierzadko nie ulegają pogorszeniu. Wręcz przeciwnie. Twardsza opona sprawia, że kierowca odbiera auto jako bardziej bezpośrednie w prowadzeniu.

6. Z umiarem korzystaj z klimatyzacji
Wielu użytkowników nowoczesnych samochodów ustawia wentylację w tryb Auto. Kto chce zaoszczędzić, powinien ręcznie sterować klimatyzacją i klikać w przycisk AC tylko, gdy jest on konieczny. „Klima” pracująca nawet w występującym w niektórych modelach trybie Eco powoduje zwiększenie zużycia paliwa. Wpływ na zużycie paliwa ma też ogrzewanie szyb czy foteli – gdy nie jest potrzebne, warto je wyłączyć.

7. Usuń zbędne rzeczy z auta
Każdy kilogram ładunku wpływa na zużycie paliwa. Oczywiście wpływu drobnych przedmiotów nie odczujemy, ale jeżeli na co dzień wozimy pełny bagażnik czy zwiększający opory aerodynamiczne boks dachowy, w skali roku wpływ tych elementów może być istotny. Kto jeździ wyłącznie po mieście, może pomyśleć o zastąpieniu koła zapasowego zestawem naprawczym.

8. Planuj trasy przejazdu
Droga dotarcia do celu może istotnie wpłynąć na zużycie paliwa. Zdarza się, że nawigacje potrafią wyznaczyć dłuższą trasę – doskonałym przykładem jest odcinek Gdańsk-Warszawa. Autostradą być może dojedziemy nieco wcześniej niż krajową „siódemką”, ale nadłożymy kilometrów, a do tego będziemy jechali z wyższą prędkością, co wpłynie na zużycie paliwa. Jeżdżąc po mieście warto unikać godzin szczytu – dojazd do hipermarketu czy marketu budowlanego o godzinie 7 czy 21 potrafi zająć kilkukrotnie mniej czasu niż o 9 czy 17. Każda minuta pracującego silnika oznacza koszty. Jeszcze więcej zyskamy na wyższej płynności jazdy – jeżeli odpowiednio wybierzemy porę wyjazdu na zakupy, może okazać się, że auto z silnikiem benzynowym spali 6 l/100 km. Nie można zapominać, że motor pali najwięcej podczas rozpędzania auta. Planując dłuższą trasę również warto ruszać skoro świt lub w godzinach wieczornych. Ruch będzie niewielki, więc jadąc relatywnie wolno wypracujemy wysoką średnią prędkość.

Redakcja poleca: Jak obliczyć spalanie? Co trzeba zrobić, by obliczyć średnie zużycie paliwa?

9. Unikaj niepotrzebnej pracy silnika
Pracujący na biegu jałowym silnik popularnego samochodu zużywa ok. 0,7 l paliwa na godzinę. Kiedy zostaje włączona klimatyzacja, zapotrzebowanie na paliwo ulega podwojeniu. Żeby nie ponosić zbędnych wydatków warto wyłączać silnik w czasie oczekiwania na pasażera, postoju przed przejazdem kolejowym czy oczekiwania w poważniejszym zatorze drogowym.

10. Zadbaj o stan techniczny samochodu
Brudny filtr powietrza, zanieczyszczony przepływomierz, zużyte świece i przewody zapłonowe, lejące paliwo wtryskiwacze, silnik pracujący w trybie awaryjnym, zapieczone tłoczki hamulcowe czy mechanizm „ręcznego” to tylko część czynników, które mogą istotnie podnieść zużycie paliwa. Aby uniknąć takich problemów należy regularnie serwisować samochodów.

Jak obliczyć średnie spalanie auta
Niskie zużycie paliwa nie jest zasługą jednego aspektu. To wypadkowa kilkunastu czynników. Na większość z nich wpływ ma wyłącznie kierowca. Optymalnie użytkując samochód można zbić spalanie o 25% lub więcej.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji