NowościAktualnościPodwyżki na płatnej autostradzie. Kluczowy jeden odcinek

Podwyżki na płatnej autostradzie. Kluczowy jeden odcinek

Po kilku miesiącach znów wzrosły koszty przejazdu autostradą A2. Zobacz, ile od dzisiaj zapłacisz na tej płatnej autostradzie.

Ledwo minął miesiąc od zapowiedzi podwyżek za przejazd odpłatnym odcinkiem autostrady A4, a kierowcy już muszą się nastawiać na droższe przejechanie drugiego (i zarazem ostatniego) płatnego fragmentu autostrady w Polsce. Mowa o autostradzie A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Podczas gdy zapowiadane podwyżki na A4 wejdą w życie dopiero w kwietniu, nowy cennik na A2 już zaczął obowiązywać – dokładnie od 11 marca 2024 roku od godziny 6:00. Ile teraz trzeba tam zapłacić?

Płatna autostrada A2. Podwyżki obejmą całą drogę?

Już na wstępie warto podkreślić, że podwyżki nie objęły całego, 255-kilometrowego płatnego fragmentu autostrady A2. Wzrósł jedynie cennik przejazdu między Koninem a Nowym Tomyślem – a konkretnie na obowiązujących tam trzech płatnych fragmentach. Tym samym kwoty za przejazd odcinkiem Nowy Tomyśl-Świecko pozostają bez zmian. Według zarządzającej tą drogą spółki Autostrada Wielkopolska S.A. wprowadzenie wyższych opłat za przejazd było konieczne z uwagi obecne realne koszty utrzymania autostrady i przeprowadzania na niej remontów. Rzeczniczka spółki dodała przy tym, że droga funkcjonuje bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego od strony publicznej.

Autostrada A2 – opłaty. Aktualny cennik na A2

Nowy cennik przejazdu płatną autostradą A2 (Konin-Nowy Tomyśl) obowiązuje wszystkich kierowców bez wyjątku – nawet motocyklistów. Koszt przejechania jednego z trzech płatnych fragmentów wzrósł, w zależności od pojazdu, o złotówkę lub kilka złotych. W teorii mało, ale nie można zapominać o tym, że tą nadwyżkę trzeba policzyć razy trzy, bo tyle płatnych odcinków jest między Koninem a Nowym Tomyślem. Biorąc to pod uwagę, obecnie za przejechanie tego dystansu samochodem osobowym zapłacimy nie 90 zł, a 96 zł. Tak się bowiem przedstawia aktualny cennik przejazdu A2:

  • 16 zł dla motocykli (dotychczas 15 zł)
  • 32 zł dla samochodów osobowych (dotychczas 30 zł)
  • 51 zł dla samochodów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i samochody o dwóch osiach z przyczepami (dotychczas 47 zł)
  • 78 zł dla samochodów ciężarowych o trzech osiach oraz o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami (dotychczas 72 zł)
  • 118 zł dla samochodów ciężarowych o więcej niż trzech osiach oraz o trzech osiach z przyczepami (dotychczas 109 zł)
  • 320 zł dla pojazdów ponadnormatywnych (dotychczas 300 zł).
Redakcja poleca:

O ile wzrosną opłaty na autostradzie A4?

Które autostrady w Polsce są bezpłatne?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji