PoradyPoradyZnak ryby na aucie. Co oznacza ten symbol?

Znak ryby na aucie. Co oznacza ten symbol?

Na niektórych samochodach można zauważyć znak ryby. Co oznacza ten symbol i w jakim celu jest naklejany?

Samochód spełnia różne funkcje. Oczywiście podstawową jest transport kierowcy i jego pasażerów lub ładunku z punktu A do punktu B. Ale auto może również służyć do manifestowania swojego stanu majątkowego, a nawet poglądów religijnych. Swoistą deklaracją odnośnie wyznania są dwie łukowato wygięte kreski, które układają się w charakterystyczny znak ryby.

Warto wiedzieć: Kotwica na aucie. Co oznacza, po co jest naklejany ten znak?

Początki mody na naklejanie symbolu ryby na auto nie są jasne. Niektóre źródła podają, że prekursorami już w latach 80. byli mieszkańcy USA, a inni – że wierzący Niemcy. Jedno nie ulega wątpliwości  – symbol ryby ma znacznie dłuższą historię niż motoryzacja. Był on znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan – w czasach, gdy byli oni prześladowani wtajemniczeni kreślili np. na piasku ten znak rozpoznawczy. Do dzisiaj jest on w użyciu. Ryba to m.in. symbol Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000 – corocznego spotkania młodzieży katolickiej, którego integralną częścią jest przejście pod rzeźbą znaną jako „Brama Ryba”.

Znak ryby – co oznacza naklejka na aucie

Obecnie znak ryby, znany także jako Ichthys, jest naklejany na samochody przez osoby, które chcą zadeklarować, że wyznają wartości chrześcijańskie i nie wstydzą się swojego światopoglądu. Przynajmniej w teorii powinno to przekładać się na bezpieczny i życzliwy dla innych użytkowników drogi sposób prowadzenia samochodu oraz poszanowanie przepisów ruchu drogowego. Oczywiście gwarancji tego stanu rzeczy nie ma – nieprzypadkowo w chrześcijaństwie istnieje pojęcie grzechu.

Co oznacza rekin goniacy rybe na aucie

Symbol ryby mógł trafić na karoserię auta za sprawą jego poprzedniego właściciela, a obecny nie chciał lub nie potrafił go usunąć. Zdarza się, że znak ryby jest naklejany w celach żartobliwych – wówczas nierzadko przybiera formę rekina goniącego rybę lub większej ryby, która zjada mniejszą rybę. Na autach można spotkać także tzw. rybę Darwina z dorysowanymi nogami i napisem „Darwin”. W takich sytuacjach można zakładać, że właściciel pojazdu jest osobą mającą luźne podejście do kwestii wiary lub będące ateistą.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

7 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji