PoradyPoradyDwa znaki z prędkością. Oznaczają kompletnie co innego

Dwa znaki z prędkością. Oznaczają kompletnie co innego

Na drogach spotkamy kilka znaków mówiących o prędkości, w tym takie na niebieskim tle. Czym się one różnią? Wbrew pozorom mówią zupełnie o czymś innym.

Przestrzeganie limitów prędkości jest niezbędne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Między innymi dlatego polskie ulice obfitują w mnóstwo znaków mówiących o dopuszczalnej prędkości na konkretnym odcinku drogi. Doskonale kojarzą je wszyscy kierowcy – to popularne znaki z białym tłem i czerwoną obwódką, z umieszczoną w środku liczbą określającą dozwoloną prędkość. Jednak czasami można też spotkać tajemnicze, niebieskie znaki z liczbą w środku. Czy one także mówią o tym, ile należy jechać? Tak, ale wyrażają to w zupełnie inny sposób, niż typowe znaki ograniczenia prędkości. Sprawdźmy, czym się one od siebie różnią.

Znak – ograniczenie prędkości. Co mówi znak B-33 i B-34?

Dobrze znany z polskich dróg znak informujący o dopuszczalnej prędkości to tak naprawdę znak B-33, który zaliczany jest do grona znaków zakazu. W rzeczywistości jest bowiem zakazem przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Jako że w polskich przepisach limity prędkości na drogach są odgórnie określone przez przepisy, zastosowanie znaku B-33 w praktyce zmienia je, np. celem dostosowania prędkości do warunków drogowych. Dlatego też prędkość ze znaku B-33 obowiązuje jedynie do najbliższego skrzyżowania, z wyjątkiem skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią. Traci on priorytet także gdy po nim umieszczony jest znak B-33 z inną dopuszczalną prędkością, B-43 (strefa ograniczonej prędkości), D-40 (strefa zamieszkania), D-42 i D-43 (początek i koniec obszaru zabudowanego) oraz B-34 (koniec ograniczenia prędkości).

Znak B-33
Znak B-33 „ograniczenie prędkości”

Warto wiedzieć, że pod znakiem B-33 może znajdować się tabliczka informująca o tym, jakich pojazdów dotyczy ograniczenie prędkości. W przypadku ustalenia przez znak B-33 prędkości większej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, obowiązuje ona kierowców samochodów osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych o DMC poniżej 3,5 t, oprócz:

  1. Pojazdów przewożących towary niebezpieczne;
  2. Pojazdów z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia kierującego;
  3. Pojazdów holujących pojazd silnikowy;
  4. Motocykli, których przewozi się dziecko w wieku do lat 7;
  5. Samochodów ciężarowych przewożących osoby poza kabiną kierowcy.
Znak B-34
Znak B-34 „koniec ograniczenia prędkości”

Niebieski znak z prędkością. O czym mówi znak C-14 i C-15?

Polskie prawo wyróżnia także inne znaki mówiące o tym, z jaką prędkością należy się w danym momencie poruszać. Mają postać koła z wielkimi, białymi cyframi określającymi prędkość, które znajdują się na niebieskim tle. To nic innego jak znaki drogowe C-14. Nie oznaczają one jednak maksymalnej prędkości, z jaką można się poruszać. Wręcz przeciwnie – mówią o tym, ile minimum można jechać. Znak C-14 określany jest bowiem jako „prędkość minimalna”, a odwołuje go jego odpowiednik z czerwonym przekreśleniem – znak C-15 (koniec minimalnej prędkości).

Znak C-14 "prędkość minimalna"
Znak C-14 „prędkość minimalna”

Widząc znak C-14 kierujący musi utrzymywać prędkość co najmniej na poziomie określonym przez ten znak. Oczywiście musi jednocześnie dostosowywać ją do obowiązujących na tym fragmencie drogi ograniczeń prędkości (np. w ramach wyznaczenia obszaru zabudowanego). Może jednak zwolnić poniżej wartości określanej przez znak C-14 gdy warunki ruchu lub jego bezpieczeństwo wymagają zmniejszenia prędkości.

Znak C-15 "koniec minimalnej prędkości"
Znak C-15 „koniec minimalnej prędkości”

Znaki C-14 czasami występują w połączeniu ze znakiem D-13 „początek pasa ruchu powolnego”. Mówi on o tym, że pojazdy nie mogące rozwinąć prędkości określonej znakiem C-14 powinny skierować się na pas, który nie jest objęty nakazem utrzymywania minimalnej prędkości.

Redakcja poleca:

Limity i ograniczenia prędkości w Polsce

Minimalna prędkość na drodze ekspresowej. Ile wynosi?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji