OponyZmiana opon na letnie – jaki termin będzie optymalny?

Zmiana opon na letnie – jaki termin będzie optymalny?

Zmiana kół na letnie wywołuje wśród kierowców zwykle to samo pytanie: jaki jest najlepszy termin ich wymiany?

Im cieplejsza temperatura otoczenia i nawierzchni, tym większym problemem staje się jazda na oponach zimowych. Stąd tak ważna jest wymiana opon na letnie w dogodnym okresie.

Aura – szczególnie w polskich warunkach – charakteryzuje się dużą zmiennością. Nawet kilka dni po intensywnej zimie może pojawić się wiosenne słońce, które diametralnie zmieni warunki atmosferyczne, a zarazem – nawierzchnię drogi. Czy w takiej sytuacji należy możliwie jak najszybciej zmienić opony z zimowych na letnie?

Pośpiech jest błędem. Wymiana opon zimowych na letnie powinna zostać przeprowadzona wyłącznie po ustabilizowaniu temperatury. Jeśli proces ten wymaga zakupu nowego ogumienia, tym bardziej warto zaplanować wymianę z dużym wyprzedzeniem.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Idealny termin wymiany opon zimowych na letnie to okres, w którym średnia dobowa temperatura przekracza 7°C. To powszechnie przyjęta zasada, choć nie jest w żaden sposób sformalizowana (np. regulacjami prawnymi).

Założenie dotyczące średniej temperatury wynoszącej 7°C wynika głównie z zaleceń producentów. Przeprowadzane przez nich testy jakościowe opon pokazują, że poniżej tej granicy opony letnie będą bardziej tracić przyczepność na drodze. Z kolei ogumienie zimowe w kontakcie z ciepłą nawierzchnią redukuje stopniowo swój bieżnik, co naraża je na szybsze zużywanie się.

Niewątpliwie problemem jest bardziej precyzyjne wskazanie, kiedy jest dobry czas na wymianę opon. Ważną kwestią jest stabilizacja temperatury. Jeden lub dwa dni, podczas których jej średnia wartość oscyluje na poziomie około 7°C to zdecydowanie za mało, by decydować się na wymianę ogumienia. Należy poczekać na wyraźny trend pogodowy i utrzymanie się korzystnej temperatury. Szczególnie w polskich warunkach pory roku charakteryzują się dużą zmiennością. Pośpiech nie jest więc wskazany. Montaż opon powinien zostać przeprowadzony dopiero, kiedy aura będzie stabilna, a prognozy wykażą stałe utrzymanie się ciepła.

opona letnia

Dlaczego temperatura jest tak ważna dla opon?

Wymiana opon zimowych na letnie dostosowuje samochód do warunków panujących na drodze. Mieszanka opon zimowych jest diametralnie inna od letnich. Jeśli temperatura jest niska – poniżej wspomnianej granicy 7°C – ogumienie letnie zacznie twardnieć. W efekcie właściwości opon się zmienią. Wpłynie to na gorszą przyczepność ogumienia oraz wydłużenie drogi hamowania. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym przypadku opony zimowe, które pod wpływem niskich temperatur nabierają elastyczności, a w kontakcie z nawierzchnią charakteryzują się większą miękkością niż ogumienie letnie. W efekcie lepiej przylegają do np. wilgotnej lub oblodzonej trasy.

Z kolei użytkowanie opon zimowych w temperaturze wyższej niż 7°C ma przede wszystkim negatywny wpływ na komfort jazdy i żywotność ogumienia. Ich zewnętrzna warstwa jest bardziej podatna na ścieranie. W efekcie dojdzie do szybszej redukcji bieżnika. Dodatkowo, podczas jazdy odczuć można wyraźnie głośniejszą pracę opon na drodze.

Wymiana opon powinna być rozpatrywana również pod względem indywidualnych godzin jazdy. Jeśli np. kierowca porusza się w jedną stronę wyłącznie w nocy lub nad ranem i po drogach wytyczonych w lesie, musi brać pod uwagę ich własną specyfikę. Będą one zdecydowanie bardziej podatne na utrzymywanie się wody lub oblodzenia. W takich przypadkach warto nieco dłużej jeździć na oponach zimowych. Zbyt szybka zmiana ogumienia na letnie może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Nawet jeśli temperatura wydaje się być sprzyjająca, nocą lub nad ranem będzie ona niska. Lepszym wyborem w takiej sytuacji jest nieznaczne przedłużenie sezonu opon zimowych.

Zmiana opon na letnie to nie obowiązek

Wraz z pytaniem, kiedy wymieniać opony na letnie, może pojawić się wątpliwość czy jest to konieczne. Nie istnieją przepisy, które nakładałyby na kierowców obowiązek sezonowej wymiany ogumienia. Teoretycznie więc nie ma możliwości, by podczas kontroli drogowej policja nałożyła karę za jazdę samochodem wyposażonym w ogumienie zimowe mimo wysokiej temperatury. Funkcjonariusze mogą jednak skontrolować głębokość bieżnika. Podczas wysokich temperatur opona zimowa ulega ścieraniu wyjątkowo szybko. Może się zatem okazać, że oprócz konieczności szybkiej wymiany zużytych opon na nowy komplet otrzymamy mandat za zły stan naszego ogumienia.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji