PoradyPoradyZezwolenie EKMT/CEMT. Co to jest i jak je uzyskać?

Zezwolenie EKMT/CEMT. Co to jest i jak je uzyskać?

Firmy świadczące usługi przewozu międzynarodowego muszą zatroszczyć się o wyrobienie zezwolenia EKMT/CEMT. Co to za dokument i kiedy jest wymagany?

Aby legalnie przewozić towary na dalekich dystansach, niezbędne jest posiadanie dokumentów potwierdzających zaakceptowanie warunków funkcjonujących w transporcie międzynarodowym. Wśród nich jest m.in. zezwolenie EKMT, nazywane też zezwoleniem CEMT. Czy dwa różne skróty sugerują, że mamy do czynienia z zupełnie różnymi dokumentami? Dowiedzmy się więcej na temat zezwolenia EKMT/CEMT – co to jest, jak je uzyskać i kiedy jest wymagane.

Co to jest zezwolenie EKMT/CEMT?

Zezwolenie EKMT/CEMT jest dokumentem niezbędnym do świadczenia usług transportu drogowego na terenie krajów wchodzących w skład EKMT. Jest to skrót od Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu – podmiotu powołanego na mocy Protokołu Brukselskiego 17 października 1953 roku, którego zadaniem było uporządkowanie (ujednolicenie) koncepcji rozwoju transportu w Europie: w taki sposób, by uniknąć konieczności ukazywania przez kierowców wielu pism obowiązujących w różnych krajach Starego Kontynentu.

Zezwolenie EKMT nazywane jest również zezwoleniem CEMT. Wynika to z francuskiego tłumaczenia wyżej wymienionej organizacji, które brzmi „Conférence européenne des ministres des Transports” (CEMT lub ECMT). Obydwa dokumenty znaczą jednak to samo, czasami występują jedynie pod podwójną nazwą.

Jakie kraje EMKT? Oto członkowie CEMT

W skład Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu obecnie wchodzą 43 państwa będące członkami Unii Europejskiej, jak i spoza UE czy Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zezwolenie EKMT wymagane jest wobec tego w Albanii, Armenii , Austrii, Azerbejdżanie, Białorusi, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Łotwie, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Macedonii Północnej, Malcie, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii i Czarnogórze, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Kiedy wymagany jest EKMT?

Zezwolenie EMKT upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów z towarem pomiędzy krajami członkowskimi – także wtedy, gdy trasa przebiega przez ich terytoria. Nie uprawnia natomiast do przewozu towarów w obrębie jednego kraju członkowskiego, jak i do wykonywania przewozów specjalnych (np. ładunków ponadgabarytowych i niebezpiecznych). Oczywiście nie można z nim wjechać do państw nie wchodzących w skład EMKT.

Zezwolenie EKMT

Wypełnione zezwolenie EMKT należy mieć ze sobą w pojeździe niezależnie od tego, czy wieziemy ładunek, czy wracamy już „na pusto”. Trzeba je uzupełnić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Dokument jest weryfikowany przez funkcjonariuszy w okolicach przejść granicznych: przy okazji sprawdzają również prawidłowość danych w karcie kierowcy czy z tachografu. Warto mieć jeszcze ze sobą certyfikaty potwierdzające spełnianie norm emisji spalin i bezpieczeństwa przyczepy/naczepy oraz dokumenty udowadniające, że pojazd i przyczepa/naczepa mają ważne badania techniczne.

Kto wydaje zezwolenie EKMT?

Wydawaniem zezwoleń EMKT w Polsce zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Jest ono przyznawane przewoźnikom mającym ważną licencję i aktualne wypisy licencji dotyczące trzech pojazdów spełniających wymogi norm EURO (minimum EURO 5) i posiadających certyfikaty potwierdzające spełnianie wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu. Warto wiedzieć, że choć zezwolenie EKMT/CEMT nie jest wydawane dla konkretnego pojazdu, a przyznawane jest firmie transportowej, to właśnie ona decyduje, który pojazd we flocie będzie woził towary zgodnie z założeniami otrzymanego zezwolenia EKMT (musi wybrać jeden taki pojazd).

Jak uzyskać zezwolenie EKMT? Ile to kosztuje?

Celem pozyskania zezwolenia EKMT trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Trzeba do niego dołączyć niezbędne certyfikaty spełniania norm EURO i wymogów technicznych/bezpieczeństwa (także przyczepy), a także dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu i dowód wpłaty za wydanie dokumentu. Koszt uzyskania zezwolenia EKMT na rok wynosi 1800 zł, natomiast w każdym kolejnym miesiącu kwota jest niższa o 150 zł.

Polecamy również:

Konwencja ATP. O czym mówi umowa ATP i co zawiera?

Wniosek o wydanie karty kierowcy – aktualny wzór dokumentu

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji