NowościAktualnościTe auta zostaną wyrejestrowane. Jest dokładna lista

Te auta zostaną wyrejestrowane. Jest dokładna lista

W czerwcu 2024 roku nastąpi „wielkie czyszczenie” CEPiK-u z tzw. martwych dusz. Dotarliśmy do listy pojazdów, które niedługo zostaną wyrejestrowane.

Polski park pojazdów od lat zmaga się z problemem tzw. martwych dusz. Takim terminem określa się samochody (ale też inne pojazdy, np. ciągniki, motocykle, przyczepy), które nie poruszają się już po drogach (nie mają opłacanego OC i ważnego badania technicznego), ale nadal figurują w bazach wydziałów komunikacji jako pojazdy zarejestrowane. Niewiele tu pomaga zakwalifikowanie niektórych takich pojazdów jako „rekordy archiwalne” – także i one sztucznie wydłużają średni wiek pojazdów w Polsce. I to znacznie, ponieważ mnóstwo takich „martwych dusz” to samochody naprawdę wiekowe (mające nawet kilkadziesiąt lat). Według szacunków, w danych CEPiK obecnie widnieje ponad 7 milionów pojazdów użytkowanych tylko w teorii.

Które pojazdy zostaną automatycznie wyrejestrowane?

Ten problem zostanie jednak wkrótce zażegnany. W czerwcu nastąpi bowiem „wielkie czyszczenie” danych Centralnej Ewidencji Pojazdów z rekordów mających znamiona tzw. martwych dusz. Dokładnie 10 czerwca 2024 roku wygasną decyzje o rejestracji pojazdów, których stan wskazuje na to, że nie są użytkowane – czyli nie przechodzą przeglądów i nie mają opłacanego ubezpieczenia komunikacyjnego. Użytkownicy pojazdów nie powinni jednak wpadać w panikę, bo wykreślenie z baz CEPiK będzie wiązało się z koniecznością spełnienia kilku warunków. Wyrejestrowane zostaną pojazdy:

  • zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku;
  • nie posiadające ważnego okresowego badania technicznego;
  • nie posiadające obowiązkowego ubezpieczenia OC od co najmniej 10 lat (licząc od 10 czerwca 2024 roku).

W sieci pojawiają się już pierwsze publiczne zawiadomienia wystawiane przez lokalne samorządy. Takowe wystawił m.in. Starosta Kielecki, podkreślając, że wymienione wyżej przepisy nie dotyczą pojazdów zabytkowych i pojazdów wolnobieżnych. W oświadczeniu można także wyczytać, że powyższe zmiany mają na celu ograniczanie niektórych skutków kradzieży tożsamości.

W dołączonym do zawiadomienia załączniku Starostwo Powiatowe w Kielcach umieściło szczegółową listę pojazdów, których decyzje o rejestracji wygasną z dniem 10 czerwca 2024 roku. Jest ich wręcz niezliczona ilość (wykaz zawiera aż 835 stron) i w zdecydowanej większości dotyczy pojazdów (samochodów, ciągników rolniczych, motocykli, przyczep) wyprodukowanych w ubiegłym tysiącleciu – a więc zarejestrowanych na czarne tablice rejestracyjne (lub wczesne białe tablice). Szczegółowy wykaz znajduje się na stronie Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu 02
W wykazie pojazdów, co do których decyzja o rejestracji zostanie wygaszona, znajduje się bardzo dużo aut klasycznych. Są to jednak pojazdy, których dane dotyczące ubezpieczenia czy badania technicznego nie były aktualizowane od wielu lat – a więc realnie nieużytkowane w ruchu drogowym.

Niewykluczone, że podobne zawiadomienia będą wystawiać (lub już wystawiają) wydziały komunikacji w innych powiatach. Warto to sprawdzić w podlegającej nam placówce i upewnić się, że wygaszenie decyzji o rejestracji nie dotyczy naszego pojazdu. Dla pocieszenia warto dodać, że nie będzie problemu z ponownym zarejestrowaniem wykreślonego pojazdu (pod warunkiem opłacenia OC i zaliczenia badania technicznego).

Redakcja poleca:

Więcej na temat wyrejestrowania pojazdu

Wszystko na temat przerejestrowania samochodu

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji