Wszystkie Hondy na świecie - RAPORT

Wszystkie Hondy na świecie – RAPORT

Choć w Europie tego nie widać, Honda jest czwartym pod względem sprzedaży producentem aut na świecie. Oto jakie modele oferuje na wszystkich kontynentach.

W ubiegłym roku Honda sprzedała na całym świecie 4 659 737 samochodów, co czyni ją czwartą najpopularniejszą marką świata. Pierwsze miejsce zajmuje Toyota (7,25 mln), Volkswagen (6,11 mln) i Ford (5,85 mln sprzedanych aut). Oprócz tego japoński producent odnotował jeden z większych spośród motoryzacyjnych gigantów wzrost sprzedaży – wyniósł on 7,6%.

Mało znacząca Europa

Nasz kontynent jest jednym z mniejszych rynków zbytu dla Hondy, dlatego też producent oferuje tutaj najmniej modeli, a polska oferta obejmuje wyłącznie 6 aut. Co innego w Azji, gdzie w ofercie znajduje się aż 40 modeli Hondy, lub nawet w Afryce lub Stanach Zjednoczonych. Najlepiej ze wszystkich sprzedaje się znany u nas HR-V, nazywany na niektórych rynkach także jako XR-V lub Vezel – w 2016 roku sprzedano ich w liczbie ponad 724 tysięcy egzemplarzy. Kolejne miejsca zajmują CR-V, Civic, Accord i Jazz/Fit.

Przyjrzyjmy się, jak prezentuje się gama modelowa Hondy we wszystkich kontynentach świata.

Europa

W ofercie jedynie 10 modeli, z czego 6 można kupić w Polsce, a są to: Jazz, Civic (IX i X), SUV-y HR-V i CR-V oraz sportowy NSX. Pozostałe oferowane są tylko w Europie Wschodniej, czyli w Rosji i Białorusi (duży SUV Pilot i miejska City) lub na Ukrainie, gdzie w ofercie pozostaje Accord.

Ameryka Południowa

W Ameryce Południowej oprócz Civica hatchbacka i sedana można nabyć odmianę coupe, a także najnowszą (niedostępną jeszcze w Europie) generację CR-V. W tamtejszych krajach Jazz nazywa się Fit i jest jednocześnie oferowany z poprzednim wcieleniem. Z nowych modeli: czterometrowy crossover WR-V, duży minivan Odyssey i pick-up Ridgeline.

Australia

Ten rynek nie wyróżnia się niczym szczególnym, może jedynie dziwić brak w ofercie pick-upa Ridgeline. Także tam można już nabyć najnowszego CR-V oraz NSX-a.

Ameryka Północna

Oferta podobna do Ameryki Południowej, z tym że tutaj można kupić Accorda w wersji coupe oraz model Clarity, wyposażony w standardzie w wodorowe ogniwa paliwowe (oprócz Stanów jest dostępny jedynie w Azji). W ofercie pozostają największe modele – Odyssey, Pilot, Ridgeline.

Afryka

Honda także tutaj ma dość bogatą gamę modelową, spośród których oprócz modeli globalnych znajdziemy m.in. nowe crossovery Crosstour i BR-V, budżetowego Brio oraz wycofany z Europy hybrydowy CR-Z. Ciekawostka: tylko tutaj model City nazywa się Ballade.

Azja

To zdecydowanie największy rynek zbytu Hondy. Na pierwszy rzut oka widać znacznie bardziej rozbudowaną ofertę SUVów i mniejszych lub większych sedanów. Azja to jedyny kontynent, gdzie można nabyć m.in. crossovery UR-V i Avancier; sedany Spirior, Crider, Greiz, Gienia, Grace; minivany Mobilio, Jade, Elysion, Shuttle, Freed, Step Wagon, a także limuzynę Legend oraz miniroadstera S660. Nie brakuje również typowych dla Azji kei-cars, czyli malutkich N-Box, N-Wagon i N-One.

Honda ma w zanadrzu także luksusową markę Acura, której modele sprzedaje m.in. w USA, Chinach i Kuwejcie. Oferta obejmuje sześć modeli – sedany ILX, TLX i RLX, SUVy RDX i MDX oraz wyczynowego NSX.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji