NowościAktualnościWraca wysoki podatek VAT na paliwa. Czy trzeba szybko tankować do pełna?

Wraca wysoki podatek VAT na paliwa. Czy trzeba szybko tankować do pełna?

Jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej było zmniejszenie VAT na paliwa z 23% do 8%. 1 stycznia 2023 r. wróciła pierwotna stawka. Jak wpłynęło to na ceny paliw? Czy od dziś wzrosły ceny na stacjach?

2022 rok przejdzie do historii polskiej branży paliwowej. Nigdy wcześniej na stajach za benzynę czy olej napędowy trzeba było zapłacić tak dużo (w październiku została nawet złamana bariera 8 zł/litr). Punkty sprzedaży paliw od lat nie były tak oblegane. Na początku wojny w Ukrainie czas oczekiwania na niektórych stacjach był liczony w godzinach. Wiele osób tankowało pod korek, niektórzy kupowali paliwo na zapas – do kanistrów lub większych zbiorników. Efektem były niedobory paliw oraz ich racjonowanie – na niektórych stajach można było kupić określoną ilość paliwa.

Orlen warszawa cena 1 stycznia 2023
Cena paliwa na stacji Orlen w Warszawa nie zmieniła 1 stycznia 2023, jest dokładnie taka sama jak wczoraj.

Jak podaje serwis Autokult.pl niektórzy podjęli próbę zrobienia zapasów paliwa przed końcem 2022 roku w obawie przed skokiem cen paliw, który mógłby zostać wywołany zmianą stawki podatku VAT na paliwa z 8 na 23%. Początek nowego roku nie oznaczał jednak ciosu dla kieszeni kierowców. Wszystko za sprawą szybko postępujących od 31 grudnia spadków hurtowych cen paliw, które na bieżąco analizuje i komentuje ekonomista Rafał Mundry.

Co dalej z cenami paliw? Czy należy spodziewać się wzrostów, a może spadków? Chyba najbezpieczniejszym stwierdzeniem byłoby „czas pokaże”. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Co więcej, jak mówią eksperci serwisu e-petrol.pl, „sytuacja podażowa na rynku naftowym cały czas jest napięta i wszelkie sygnały wzrostu konsumpcji paliw mogą szybko przekładać się na wzrost cen surowca„.

Na warszawskiej stacji Orlenu, cena paliwa nie wzrosła, jest taka sama jak wczoraj. Podobnie jest na stacji paliw przy centrum handlowym. Serwis Interia donosi, że w Krakowie także ceny nie zmieniły się w stosunku do tych z ostatniego dnia 2022 roku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji