NowościAktualnościUsportowiony crossover Skody – ale nie dla Polaków

Usportowiony crossover Skody – ale nie dla Polaków

Oferowany w Chinach Kamiq to zupełnie inne auto niż to znane w Europie. W dodatku napędza go… wolnossący silnik! Poznaj bliżej crossovera Skody.

Chińska gama SUV-ów Skody obejmuje obecnie aż 5 modeli. Na Starym Kontynencie czeska marka oferuje tylko trzy auta z tego segmentu. Obok znanych w Europie modeli Kodiaq i Karoq, klienci w Państwie Środka mogą kupić jeszcze Kodiaqa GT (SUV coupe), Kamiqa (zupełnie inne auto niż to oferowane u nas) oraz najnowszego Kamiqa GT (crossover coupe).

Rodzina chińskich SUV-ów Skody. Teraz dołącza do nich Kamiq GT.

Zacznijmy od przybliżenia najważniejszych cech chińskiego Kamiqa. Zadebiutował on 2018 r., podczas gdy jego europejski imiennik trafił do sprzedaży dopiero w lipcu tego roku. Oba auta łączy właściwie tylko nazwa. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem nadwozia i wnętrza, ale także zastosowaną płytą podłogową.

Europejski Kamiq bazuje na modułowej platformie MQB A0, na której oparto również m.in. Scalę. Chiński model powstał na starszej konstrukcji – według różnych źródeł: na płycie PQ25 (Seat Ibiza IV, Volskwagen Polo V) lub PQ34 (Skoda Octavia I, Volkswagen Golf IV). Crossover sprzedawany w Państwie Środka mierzy 439 cm długości (15 cm więcej od europejskiej wersji) i ma bagażnik o pojemności 463 litrów (maksymalnie: 1510 l).

Ciekawie jest również pod maską chińskiego Kamiqa. Znajdziemy tam zupełnie nieznany w Europie, wolnossący silnik benzynowy 1.5 MPI o mocy 111 KM i 145 Nm momentu obrotowego. Wraz z premierą Kamiqa GT do oferty ma dołączyć 116-konna jednostka 1.2 TSI.

Sportowe fotele we wnętrzu Skody Kamiq GT.

Nowy usportowiony crossover Skody otrzyma nie tylko mocniejszy silnik, ale jest także nieco dłuższy od „klasycznego” modelu – mierzy 440,9 cm długości. Szerokość i rozstaw osi pozostały bez zmian (odpowiednio: 178,1 cm i 261 cm).

Projekt deski rozdzielczej w obu wersjach Skody Kamiq jest taki sam.

Kamiq GT to atrakcyjnie stylizowany miejski SUV, stworzony z myślą o młodych i aktywnych Chińczykach. Choć obie wersje („zwykła” i GT) posiadają identyczne wnętrze oraz z profilu ich sylwetki wyglądają podobnie, to mają zupełnie inaczej zaprojektowane przednią i tylną część nadwozia. Różnią się kształtem zderzaków, reflektorów i tylnych świateł.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji