NowościAktualności3 cylindry i 320 KM. Specjalny GR Yaris namiesza w Rajdzie Barbórka

3 cylindry i 320 KM. Specjalny GR Yaris namiesza w Rajdzie Barbórka

W 61. Rajdzie Barbórka wystartuje zmodyfikowana przez polską firmę Toyota GR Yaris. Poznajmy szczegóły techniczne tego auta i zobaczmy, kto nim pojedzie w warszawskim rajdzie.

Jak co roku, w pierwszy weekend grudnia pasjonaci motorsportu będą mieli swoje święto – odbędzie się bowiem kolejna, już 61. edycja Rajdu Barbórka, czyli imprezy kończącej sezon motorsportowy w Polsce. Rajd Barbórka 2023 będzie miał formułę dwudniową, ponieważ już na piątek 1 grudnia zaplanowano Ceremonię Startu na warszawskim Bemowie. Dzień później, w sobotę 2 grudnia, kierowcy będą zmagać się na aż ośmiu odcinkach specjalnych zlokalizowanych na Torze Słomczyn, Torze Służewiec, Autodromie Bemowo i na terenie Polfy Tarchomin. Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie zostanie widowiskowe Kryterium Karowa, które wyłoni zdobywcę jednego z najbardziej pożądanych trofeów w motorsporcie – statuetkę Pani Karowej.

Rajd Barbórka 2023. Anna Gańczarek-Rał za kierownicą wyjątkowego auta

Na Rajd Barbórka 2023 zgłosiło się 110 załóg. Wśród nich jest Anna Gańczarek-Rał wraz z pilotem Maksymilianem Staniszewskim. Dla tej utalentowanej zawodniczki będzie to trzecia próba w kultowych warszawskich zmaganiach rajdowców. Ganczi ma już spore doświadczenie w motorsporcie, m.in. brała udział w wyścigach górskich i cross-country oraz wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w wyścigach torowych. Teraz będzie miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w wyjątkowym samochodzie, za którego przeróbki odpowiada polska firma K Rally Team.

Toyota GR Yaris Rajd Barbórka 2023 02
Anna Gańczarek-Rał, znana jako Ganczi, na Rajdzie Barbórka 2023 będzie miała do dyspozycji piekielnie mocne i mocno doinwestowane auto spod znaku Toyoty. (fot. Błażej Żuławski)

Toyota GR Yaris. Co wyróżnia egzemplarz przygotowany na Rajd Barbórka?

Anna Gańczarek-Rał na Rajdzie Barbórka pokieruje specjalnie przygotowaną na tę imprezę Toyotą GR Yaris. Ten model, choć powstał na bazie niepozornego auta miejskiego, w bardzo krótkim czasie przyczynił się do wielu sukcesów Toyoty w motorsporcie – m.in. posłużył jako model homologacyjny dla GR Yarisa Rally1, którego załoga zdobyła komplet tytułów w dwóch ostatnich sezonach rajdowych mistrzostw świata. Odpowiednio przerobione samochody startują też w zmaganiach na całym świecie, np. w Japonii, we Włoszech i w hiszpańsko-portugalskim Toyota Gazoo Racing Iberian Cup.

Toyota GR Yaris Rajd Barbórka 2023 04

Na tegoroczny Rajd Barbórka firma K Rally Team przygotowała wyjątkowy egzemplarz wykorzystujący ten sam silnik co egzemplarz fabryczny (3-cylindrowy 1.6 Turbo), ale o mocy zwiększonej z 261 KM do 320 KM. Istotnie wzrósł też maksymalny moment obrotowy (z 360 Nm do 490 Nm). Inne modyfikacje napędu objęły zastosowanie mechanizmów różnicowych o ograniczonym poślizgu (z przodu i z tyłu), zmianę seryjnej skrzyni biegów na sekwencyjną (6-biegową), montaż hydraulicznego hamulca ręcznego i korekty układu dolotowego i wydechowego. Zmieniono też amortyzatory (na odpowiedniki firmy Reiger) i zastosowano sterownik silnika Motec. Auto przy tym „odchudzono” o 40 kg (waży 1240 kg) i wyposażono w nietypowe udogodnienia, np. podgrzewaną przednią szybę.

Toyota GR Yaris Rajd Barbórka 2023 03
W tym roku na Rajdzie Barbórka zobaczymy nie tylko zmodyfikowanego Yarisa. Na odcinki specjalne wyjadą też starsze rajdówki.

Anna Gańczarek-Rał niedawno sprawdzała możliwości GR Yarisa podczas treningu na Torze Słomczyn. Mieliśmy przyjemność towarzyszyć Ganczi w kilku próbnych przejazdach pozwalających zaznajomić się z charakterystyką prowadzenia tej rajdówki. Wszechstronna zawodniczka z zadowoleniem przyznała, że to doskonała okazja do przetestowania możliwości „hydrołapy” (czyli hydraulicznego hamulca ręcznego) i tym samym próbowała różnymi sposobami pokonywać tor – raz agresywniej (z ciasnym „braniem” zakrętów), raz nieco łagodniej. Auto sumiennie wypełniało polecenia kierowczyni (zarówno na asfalcie, jak i na krótkim szytrowym odcinku), zagłuszając myśli donośnym rykiem „dłubniętego” silnika, nie zakłócanego przez fabryczne wygłuszenia.

Toyota GR Yaris Rajd Barbórka 2023 05
Już po krótkiej przejażdżce na prawym fotelu można stwierdzić, że lekki i mocy GR Yaris jest w stanie mocno namieszać w zmaganiach na Karowej (i nie tylko).

Oprócz zmodyfikowanego GR Yarisa, w Rajdzie Barbórka 2023 pojedzie inna Toyota – tym razem wręcz klasyczna Celica GT-Four generacji T20 z lat 90. Kierujący nią Michał Horodeński zachwalał wciąż doskonałe właściwości jezdne tej bądź co bądź wiekowej konstrukcji i podkreślał, że właśnie w tym aucie kierowca ma niesamowite odczucie pełnej interakcji z pojazdem. W tegorocznej Barbórce będzie mu towarzyszył pilot Arkadiusz Sałaciński.

Toyota GR Yaris Rajd Barbórka 2023 08
Klasyczna Celica GT-Four również zachwyci widzów na Rajdzie Barbórka 2023.

Redakcja poleca:

Więcej na temat Rajdu Barbórka 2023 (kiedy, gdzie, bilety, trasa, transmisja)

Kalendarz WRC 2024. Rajdy i terminarz WRC w sezonie 2024

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji