NowościAktualnościToyota GR Supra kontra łoś. Test zaliczony, ale...

Toyota GR Supra kontra łoś. Test zaliczony, ale…

Wszyscy nadal przeżywają słaby wynik Skody Superb iV. Tymczasem sportowa Toyota Supra także ma problem z testem łosia i próbę zalicza warunkowo. Sprawdź, dlaczego.

Koncepcja testu łosia wywodzi się ze Skandynawii i pozwala sprawdzić zachowanie auta w sytuacji, gdy konieczne są ominięcie nagle pojawiającej się przeszkody i powrót na wcześniejszy tor jazdy. Ta próba ujawnia wszelkie niedoskonałości w zestrojeniu zawieszenia, układu kierowniczego oraz elektroniki czuwającej nad zachowaniem stabilności pojazdu.

Najsłynniejszy test łosia odbył się w 1997 r. – wówczas dziennikarze szwedzkiego magazynu Teknikens Värld testowali pierwszą generację Mercedesa klasy A, który dopiero co miał swoją premierę. Podczas tej próby „maluch” ze Stuttgartu zachowywał się wyjątkowo niestabilnie i ostatecznie przewrócił się na bok. W odpowiedzi na to zdarzenie, niemiecki producent zdecydował się wprowadzić system ESP do wyposażenia standardowego.

W ostatnim czasie internetowi komentatorzy szczególnie ekscytowali się kiepskim rezultatem uzyskanym przez hybrydową Skodę Superb iV, która zaliczyła test łosia przy 70 km/h, a jazda z wyższą prędkością wykazała niebezpieczną skłonność do zarzucania tyłem.

Tym razem redaktorzy hiszpańskiego portalu km77.com zabrali na tor testowy 340-konną Toyotę GR Supra 3.0 Turbo. Poniżej możecie obejrzeć nagranie z prób:

Przy pierwszym podejściu sportowa Toyota oblała test łosia. Dopiero gdy kierowca lepiej poznał auto i nauczył się jego reakcji, próbę przy 77 km/h udało się zaliczyć. Supra tylko nieznacznie zahaczyła o jeden ze słupków podczas powrotu na dotychczasowy tor jazdy, ale nie należy tego traktować jako poważny błąd. W końcu samochód przez cały czas był stabilny, a na prawdziwej drodze przecież nie będzie pachołków.

Zobacz również:

Test łosia – najlepsze i najgorsze modele samochodów 

Toyota GR Supra 3.0 Turbo – nasz test

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji