NowościAktualnościTanie gruzy na celowniku policji. Mierniki spalin wchodzą do służby!

Tanie gruzy na celowniku policji. Mierniki spalin wchodzą do służby!

W Polsce coraz więcej mówi się o strefach czystego transportu oraz uszczelnieniu badań technicznych. Do walki z niesprawnymi pojazdami, które szkodą środowisku przygotowuje się też policja.

Ostatniego dnia ubiegłego roku na stronie programu „Infrastruktura i środowisko” pojawiła się informacja, że dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych Komenda Główna Policji na projekt „Bezpieczniej na drogach – pojazdy Ekip Techniki Drogowej i Ekologii dla Policji” otrzymała ok. 25,7 mln zł (wartość całkowita projektu to ok. 30,2 mln zł) na zakup 53 pojazdów Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii, które są wyposażone m.in. w urządzenia do badania stopnia zadymienia spalin (dymomierze), czystości spalin (analizatory spalin), natężenia hałasu (sonometry), jak również lustra na wózkach, które bez używania podnośnika umożliwiają dokonania oględzin podwozia pojazdu warunkach polowych. Kontola spalin

Taki zestaw akcesoriów umożliwia wychwycenie nieprawidłowości w kondycji samochodu. Dymomierz mierzy zawartość cząstek stałych (PM) w spalinach diesli, których nadmiar powoduje kopcenie. Urządzenie pozwala na wychwycenie aut z niesprawnymi silnikami (w tym nieprawidłowo działającymi wtryskiwaczami, turbo oraz DPF). Analizator spalin służy do pomiaru zawartości składników gazowych: tlenku węgla (CO), dwutlenku węgla (CO2), węglowodorów (HC) i tlenu w spalinach pojazdów z silnikiem benzynowym. Krótki pomiar jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy dany motor nie spala nadmiernych ilości oleju, nie ma problemów z układem zasilania lub czy samochodu nie pozbawiono katalizatora. Sonometry umożliwią walkę z nadmiernie hałasującymi wydechami. Na wyposażeniu aut technicznych nie zabraknie też mierników przepuszczalności światła – niezbędnych do ustalenia, czy szyby nie zostały nadmiernie przyciemnione. Zakupione pojazdy mają zostać przekazane do wybranych jednostek terenowych policji, by służyły tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Redakcja poleca: Taryfikator mandatów na 2022 r. Kompleksowy i aktualny. Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości? Mandaty 2022

Informację ze strony „Infrastruktura i środowisko” potwierdziło MSWiA, które podało, że w ramach dwóch projektów policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy dla policyjnych Ekip Techniki Drogowej i Ekologii oraz 100 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Pojazdy trafią do wybranych jednostek policji w oparciu o analizę potrzeb. Dzięki nim funkcjonariusze mają być w stanie skuteczniej weryfikować, czy dany pojazd jest sprawny technicznie oraz czy spełnia on wszystkie normy związane z ochroną środowiska.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji