NowościAktualnościSypią się mandaty. ITD ma nowy, skuteczny sprzęt

Sypią się mandaty. ITD ma nowy, skuteczny sprzęt

ITD stale wzmacnia sieć radarów czuwających nad bezpieczeństwem na polskich drogach. Nowo ustawione urządzenia potwierdziły swoją skuteczność.

Trwa rozbudowa systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Jednym z etapów rozbudowy systemu fotoradarowego jest montaż 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Każde wraz z montażem to koszt ćwierć miliona złotych. Z 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących, wykonawca zamontował już 12. Fotoradary zainstalowano w miejscowościach: Krapkowice (woj. opolskie), Sianów (woj. zachodniopomorskie), Naściszowa (woj. małopolskie), Tychy (woj. śląskie), Cisiec (woj. śląskie), Boguchwała (woj. podkarpackie), Kraków (woj. małopolskie), Głuszyca Górna (woj. dolnośląskie), Widełka (woj. podkarpackie), Liszki (woj. małopolskie), Brześce (woj. mazowieckie), Grójec (woj. mazowieckie).

mapa-fotoradaryNowy sprzęt korzystnie wpływa na bezpieczeństwo. Urządzenie w Widełce w ciągu pierwszej doby zarejestrowało 28 naruszeń. Zdecydowana większość kierowców w miejscu pomiaru prędkości, jedzie wolniej niż pozwalają na to przepisy. Średnia prędkość przejeżdżających przez kontrolowany odcinek samochodów to 42 km/h.

Fotoradary mierzą też prędkość na moście Poniatowskiego w Warszawie W ciągu pierwszych godzin pracy trzy urządzenia zarejestrowały ponad 330 przypadków przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości. ITD przypomina, że po nowelizacji przepisów ruchu drogowego, ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h obowiązuje przez całą dobę. Z kolei przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.

Niestety nadmierna lub niedostosowana do warunków drogowych prędkość jest wciąż dominującą okolicznością wypadków oraz kluczowym czynnikiem wpływającym na ciężkość zdarzeń drogowych. Obecność urządzeń rejestrujących na niebezpiecznych odcinkach dróg wpływa na zmianę zachowania kierowców, wyhamowanie prędkości oraz ograniczenie liczby zdarzeń drogowych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji