PoradyPoradySprzedajesz tanie auto? Dobrze sprawdź kupującego, by uniknąć problemów

Sprzedajesz tanie auto? Dobrze sprawdź kupującego, by uniknąć problemów

Stawki za złomowanie aut nie są atrakcyjne, więc część osób zdecyduje się na sprzedaż wysłużonego pojazdu. Nabywcę warto sprawdzić, by uniknąć problemów.

Każdy zarejestrowany pojazd w systemie CEPiK jest przypisany do konkretnej osoby lub firmy. Jeżeli zostanie sprzedany i użyty do popełnienia przestępstwa, policjanci mogą w pierwszej kolejności mogą zapukać do drzwi poprzedniego właściciela. Z tego powodu tak istotne jest zgłaszanie faktu sprzedania pojazdu.

Tanie samochody mogą wziąć udział w kilku stojących w sprzeczności z prawem czynnościach – w tym rozebraniu na części poza stacją demontażu pojazdów, użycia do wyłudzenia odszkodowania z polisy OC czy kradzieży paliwa.

Ostatnio policjanci z Bielska-Białej poinformowali o zakończeniu śledztwa w sprawie dwóch osób, które najpierw kupowały tanie, używane samochody. Nie były one przerejestrowywane. Otrzymywały natomiast skradzione tablice rejestracyjne z innych aut. Tak „przygotowanymi” samochodami sprawcy podjeżdżali na stacje i tankowali paliwo do umieszczonych w bagażniku lub na tylnym siedzeniu plastikowych pojemników, po czym odjeżdżali bez zapłaty. Za każdym razem łupem padało średnio około 100 litrów paliwa.

Redakcja poleca: Co zrobić po sprzedaży samochodu? Pozałatwiaj ostatnie formalności!

Oczywiście dotychczasowy właściciel, jeżeli nie ma nic na sumieniu, nie musi obawiać się problemów, ale nawet samo wezwanie i późniejsze składanie wyjaśnień na komendzie nie jest przyjemne. Jak uniknąć problemów? Warto dokładnie obejrzeć dokumenty, którymi legitymuje się sprzedający. Jeżeli mamy wątpliwości, możemy poprosić o okazanie poza dowodem osobistym także prawa jazdy. Umowę należy spisywać z osobą, która faktycznie stawiła się w miejscu transakcji, a nie na podstawie przywiezionego dowodu osobistego „kolegi” czy „kuzyna”. Oczywiście nie należy także spisywać umów in blanco.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji