Rzeczywista pojemność bagażnika - otwierające (2)

Producenci często podają zawyżone wartości pojemności bagażników oferowanych prze siebie samochodów. Oto zestawienie realnej pojemności bagażników 140 różnych modeli samochodów z pięciu segmentów.

Pomiary pojemności bagażników trudno uznać za rzetelne. Oficjalnie odbywają się na podstawie norm DIN i ISO, opracowanych przez niemieckie stowarzyszenie VDA. Przestrzeń w bagażniku mierzy się niewielkimi pudełkami o pojemności równego 1 litra (wymiary: 20x10x5 cm). Kufer wypełnia się pudełkami do poziomu rolety, a reguły pozwalają na „upychanie” ich we wnękach i schowkach, nawet w przestrzeni wokół koła zapasowego. Jest jeden warunek: nie można wyjmować fabrycznego wyposażenia pojazdu, czyli właśnie „zapasu” lub podnośnika i narzędzi. Rzeczywista pojemność bagażnika jest ilością zamieszczonych w bagażniku pudełek w taki sposób, by zamykana klapa ich nie uszkodziła.

 

Rozbieżności w litrach

Tygodnik „Motor” przy okazji licznych redakcyjnych testów zbadał również opisywany parametr. Pomiary odbywały się na tych samych zasadach, które regulują oficjalne normy. Wyniki zaskakują – prawie wszystkie ze 140 testowanych modeli w praktyce zmieściły mniej niż deklaruje producent. Czasami różnice sięgały nawet 100 litrów lub 60% na niekorzyść użytkownika. Zmienne wartości mogą wynikać z różnych form pomiaru przestrzeni bagażowej: niektóre zmierzono do linii dachu, część po usunięciu koła zapasowego/wyposażenia bagażnika lub z pomocą optymalizującego wyniki komputera.

Oto rezultaty wszystkich modeli z pięciu segmentów rynkowych. Zawarliśmy w nich także różnicę procentową między fabrycznym a faktycznym rezultatem pojemności bagażnika.

1 Auta małe i miejskie

Największy bagażnik w klasie ma zdecydowanie Renault Thalia. Producent co prawda zawyżył tu swój wynik, ale o niecałe 6%. Rzeczywista średnia pojemność wynosi ok. 230 litrów – mało które auto miejskie ma tyle wpisane w katalogu. Najmniej przewiezie dwuosobowy Smart, bo zaledwie 102 litry bagażu. W tym przypadku mamy do czynienia z najwyższym przekłamaniem producenta na swoją korzyść. Tylko cztery modele zmieściły więcej pudełek niż w danych oficjalnych. Brawa dla Seata Ibizy – w rzeczywistości ma bagażnik większy o 40 litrów.

Marka ModelRzeczywista pojemność bagażnika (l)Pojemność bagażnika wg producenta (l)Różnica (proc.)
Renault Thalia481510-5.7
SeatIbiza 33229213.7
HondaJazz332335-0.9
KiaSoul315340-7.4
ChevroletAveo3062905.5
SkodaFabia II3013000.3
RenaultClio278290-4.1
Hyundaii20267295-9.5
FiatGrande Punto265275-3.6
Peugeot207260270-3.7
CitroenC3257300-14.3
FordFiesta252295-14.6
OpelCorsa242285-15.1
Peugeot208234285-17.9
FiatPunto II231290-20.3
MitsubishiSpace Star230235-2.1
NissanMicra226265-14.7
KiaRio226290-22.1
ToyotaYaris II224272-17.6
Mazda2223250-10.8
FiatPanda II214225-8.9
VolkswagenPolo214280-23.6
SeatMii206250-17.6
SkodaCitigo206250-17.6
VolkswagenUp!206250-17.6
FiatPanda200206-2.9
SuzukiSwift185210-11.9
CitroenC1178180-1.1
MitsubishiColt1771694.7
KiaPicanto170200-15
RenaultTwingo167219-23.7
SmartFortwo I102150-32

2 Auta kompaktowe

Tylko pięć modeli przewiezie więcej niż napisał producent, ale tylko u Citroena C4 różnica na plus jest dość spora. Uczciwym zwycięzcą w tym segmencie jest Skoda Octavia, ponieważ producent zaniżył wyniki w obydwu wersjach nadwoziowych. Trudno o auto z równie pojemnym i ustawnym bagażnikiem, nie tylko wśród kompaktów. Średnio auta tej klasy mieszczą ok. 370 litrów. Tylko pięć modeli uzyskało rezultat z dwójką na początku. Najbardziej przekłamuje Seat, zarówno w drugiej generacji Leona, jak i trzeciej kombi (różnice rzędu 23%).

Marka ModelRzeczywista pojemność bagażnika (l)Pojemność bagażnika wg producenta (l)Różnica (proc.)
SkodaOctavia II6226052.8
HondaCivic Tourer603625-3.5
SkodaOctavia I kom.5925488
ToyotaAuris TS513530-3.2
VWGolf VII Variant504605-16.7
RenaultMegane GT4864850.2
Peugeot308 SW481556-13.5
OpelAstra ST452500-9.6
SeatLeon ST450587-23.3
CitroenC44474109
KiaCee'd SW440510-13.7
Honda Civic IX433477-9.2
Hyundaii30 Wagon4224151.7
HondaCivic IX413475-13.1
HondaCivic VIII398455-12.5
ChevroletCruze393415-5.3
RenaultMegane III387405-4.4
Renault Megane IV3863840.5
OpelAstra III373375-0.5
NissanPulsar365385-5.2
OpelAstra IV356370-3.8
Hyundaii30 II349380-8.2
ToyotaAuris II344360-4.4
Seat Leon III338380-11.1
KiaCee'd I335340-1.5
FiatBravo330400-17.5
FordFocus 5d327363-9.9
Peugeot308319398-19.8
NissanAlmera II316335-5.7
ToyotaAuris I309355-13
KiaCee'd307380-19.2
Hyundai1/01/1930300340-11.8
Mazda3300365-17.8
VolkswagenGolf VII297380-21.8
ToyotaCorolla287290-1
VWGolf VI277350-20.9
MitsubishiLancer269290-7.2
SeatLeon II263341-22.9

3 Auta klasy średniej

Rozczarowanie – wszystkie auta mają mniejszą rzeczywistą pojemność bagażnika niż obiecywana. Do fabrycznego wyniku najbardziej zbliżył się Ford Mondeo IV kombi. Pojemnością ustąpił tylko Skodzie Superb, pozostałych rywali pozostawia jednak daleko w tyle. Choć większość producentów deklaruje bagażniki mieszczące ok. 500 litrów, w praktyce do większości modeli zapakujemy o kilkadziesiąt litrów mniej, w skrajnych przypadkach różnice sięgają ponad 100 litrów. Wielki przegrany: Seat Exeo ST. Ma bagażnik niewiele większy od Mercedesa klasy C z rozkładanym dachem.

Marka ModelRzeczywista pojemność bagażnika (l)Pojemność bagażnika wg producenta (l)Różnica (proc.)
SkodaSuperb Combi562633-11.2
FordMondeo IV kombi539549-1.8
Peugeot508508518-1.9
Opel Vectra C kombi495530-6.6
Mazda 6 III kombi489506-3.4
ToyotaAvensis Wagon482543-11.2
VW Passat Variant B8476650-26.8
VWPassat Variant B6472603-21.7
Hyundai1/01/1940440553-20.4
OpelInsignia ST433540-19.8
FordMondeo kombi V426500-14.8
CitroenC5 Tourer424505-16
Mercedesklasa C kombi410490-16.3
Nissan Primera kombi410430-4.7
RenaultLaguna III G.tour409508-19.5
Mazda6 II kombi386519-25.6
SeatExeo ST337442-23.8
MercedesC43 Cab. (dach rozł.)330360-8.3
MercedesC43 Cab. (dach zł.)246285-13.7
Na następnej stronie:
Minivany i SUV-y

Oceny czytelników
[Głosów: 5 Średnia: 4.8]

3 KOMENTARZE

  1. Jestem trzy miesiące po kupnie Seata Tarraco, który jest reklamowany jako auto z bagażnikiem o pojemności 760 litrów. Nie sprawdziłem przed zakupem… dziś mierzę i wychodzi mi, że może ma 400 litrów… Chętnie bym to zweryfikował tak, jak były weryfikowane auta w tym artykule. Czy to podpada pod niezgodność towaru z umową?

  2. Jeżdżę Fabią I w wersji kombi (rocznik 2005), która wg producenta ma bagażnik o pojemności 425 litrów. Do Fabii wkładam 2 duże walizki + 2 walizki pokładowe i jest jeszcze miejsce.
    Dzisiaj oglądałem nowego Focusa w wersji kombi, którego bagażnik ma podobno 608 litrów. Nie wiem jak oni to liczyli, ale „na oko” ten bagażnik jest mniejszy od tego w Fabii, nie sądzę, żebym mógł tam włożyć taki sam bagaż.

    Szkoda, że „Motor” przy okazji każdego testu nie robi porównania pudełkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here