NowościPremieryNowe Renault Scenic (2024) – oficjalne zdjęcia i informacje

Nowe Renault Scenic (2024) – oficjalne zdjęcia i informacje

Francuski producent zaprezentował dziś nowe Renault Scenic E-Tech Electric. Ten ważny dla marki model nie jest już typowym minivanem, ale zyskał za to elektryczny napęd. Dowiedz się więcej na temat tego auta.

Podczas trwających właśnie międzynarodowych targów IAA Mobility 2023 w Monachium miała miejsce światowa premiera Renault Scenic E-Tech Electric, które zostało opracowane na modułowej platformie CMF-EV. Piąta generacja tego auta jest pierwszą w 27-letniej historii modelu, która będzie oferowana wyłącznie z napędem elektrycznym. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon nie mamy już też do czynienia z pełnoprawnym minivanem, lecz kompaktowym samochodem rodzinnym, jak określa go sam producent. Oto, co warto wiedzieć o nowym Renault Scenic E-Tech.

Renault Scenic E-Tech (2024)

Renault Scenic (2024) – nadwozie, wymiary

Nowe Renault Scenic mierzy 447,0 cm długości, 186,4 cm szerokości i 157,1 cm wysokości, a odległość między osiami wynosi 278,5 cm. W porównaniu z Megane E-Tech opisywany samochód jest o 27 cm dłuższy, o prawie 10 cm szerszy i o ponad 6,5 cm wyższy. Rozstaw osi został natomiast zwiększony o 10 cm. Od strony wizualnej nowemu Renault Scenic najbliżej do przedstawionego w czerwcu modelu Rafale. Tym razem jednak zamiast nadwozia o finezyjnych kształtach z obniżającą się linią dachu otrzymaliśmy auto o zwartej sylwetce przypominającej minivana. To oczywiście ukłon w stronę poprzedników.

Renault Scenic E-Tech (2024)

Renault Scenic (2024) – wnętrze, bagażnik

Nowy Scenic E-Tech w pełni wykorzystuje zalety platformy CMF-EV. Dzięki dużemu rozstawowi osi i płaskiej podłodze w obu rzędach siedzeń można liczyć na sporo miejsca. Osoby podróżujące na tylnej kanapie mają do dyspozycji wielofunkcyjny podłokietnik „ingenious”, który posiada dwa ruchome ramiona, skierowane w stronę każdego pasażera, schowek na laptopa i tablet oraz rozkładane podpórki dla komfortowego korzystania z tych urządzeń. Do tego zapewnia jeszcze dwa uchwyty na napoje i dwa gniazda USB typu C. W kabinie nowego Renault Scenic znajdziemy oczywiście więcej pomysłowych rozwiązań, w tym liczne schowki, których łączna pojemność wynosi 38,7 l. Bagażnik ma z kolei 545 litrów pojemności, a składając kanapę, można go powiększyć do 1670 l.

O ile wygląd nadwozia przypomina Rafale, o tyle projekt deski rozdzielczej jest zbliżony do tego w Megane E-Tech. Kokpit składa się z dwóch wyświetlacz ustawionych w kształcie litery L (poziomy zestaw wskaźników o przekątnej 12,3 cala oraz pionowy ekran centralny o przekątnej 12 cali). System multimedialny OpenR Link oferuje ponad 50 różnych aplikacji, które ułatwiają zaplanowanie trasy i uprzyjemniają podróż. Warto wspomnieć jeszcze o nowatorskim, szklanym dachu Solarbay o regulowanej przezroczystości. Na koniec należy również dodać, że w nowym Renault Scenic E-Tech na szeroką skalę wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu – zarówno w kabinie, jak i w nadwoziu. Nawet część szkła pochodzi z odpadów produkcyjnych szyb i szkła samochodowego.

Renault Scenic E-Tech (2024)

Renault Scenic (2024) – silniki

Klienci zainteresowani zakupem nowego Renault Scenic E-Tech Electric otrzymają do wyboru dwie wersje silnikowe. Wariant standardowy może być ładowany prądem stałym DC z mocą do 130 kW i doskonale sprawdzi się do codziennej jazdy. Odmiana o zwiększonym zasięgu może z kolei przyjmować prąd z mocą do 150 kW, a dzięki większej baterii będzie lepiej spisywać się podczas wakacyjnych wyjazdów z całą rodziną.

Renault Scenic E-Tech (2024)

Napęd elektryczny:

  • Standard Range (170 KM, 280 Nm) z 1-biegową przekładnią redukcyjną i akumulatorem o pojemności 60 kWh netto, przyspieszenie 0-100 km/h: 9,3 s, prędkość maksymalna: 150 km/h, zasięg: 420 km
  • High Range (218 KM, 300 Nm) z 1-biegową przekładnią redukcyjną i akumulatorem o pojemności 87 kWh netto, przyspieszenie 0-100 km/h: 8,4 s, prędkość maksymalna: 170 km/h, zasięg: 620 km

Renault Scenic (2024) – cena

Gama nowego Renault Scenic E-Tech będzie obejmowała trzy poziomy wyposażenia – Techno, Iconic oraz Esprit Alpine. Auto pojawi się w sprzedaż w pierwszej połowie 2024 roku. Biorąc pod uwagę aktualny cennik Megane E-Tech, należy założyć, że wyjściowa cena za opisywany model przekroczy 200 000 zł.

Renault Scenic E-Tech (2024)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji