PoradyPoradyPrzydatne triki kierowców. Część 1: pielęgnacja i konserwacja auta

Przydatne triki kierowców. Część 1: pielęgnacja i konserwacja auta

Czasami nawet niepozorne przedmioty codziennego użytku sprawdzą się podczas codziennej eksploatacji samochodu. Oto 10 sprytnych sposobów kierowców na zadbanie o wnętrze i stronę wizualną swojego auta.

By prawidłowo zadbać o swój samochód, wcale nie musimy kupować drogiej chemii albo oddawać auto w ręce zakładu detailingowego. Większość czynności bez problemu wykonamy sami, i to niewielkim (lub żadnym) kosztem. Wystarczy rozejrzeć się za tym, co mamy w garażu lub w domu. Niekiedy do pielęgnacji auta przydają się zupełnie niezwiązane z motoryzacją przedmioty, np. firanka, suszarka do włosów lub pasta do zębów. W jaki sposób tak niepozorne przedmioty mogą okazać się pomocne przy porządkach w aucie? O tym i o innych sprytnych patentach kierowców na „ułatwianie sobie życia” w materiale poniżej.

Polerowanie lamp pastą do zębów

Klosze lamp samochodowych wykonane są z poliwęglanu i w naturalny sposób matowieją. Do nadania im dawnego blasku w zupełności wystarczy zwykła pasta do zębów. Praktyka pokazuje, że tańsze pasty mają więcej właściwości lekkościernych i w tej czynności sprawdzą się lepiej. Zastrzegamy jednak, że usunięcie głębszych rys może już wymagać polerowania.

Polerowanie reflektorów
Najtańsza pasta do zębów najskuteczniej usunie wszelkie zanieczyszczenia i naleciałości na reflektorach/lampach samochodu.

Czyszczenie tapicerki firanką

Firanka doskonale sprawdza się przy „wyciąganiu” brudów z tapicerki: dzięki szorstkiej strukturze czyści ją o wiele lepiej od ścierek i szczotek. Najskuteczniejszym sposobem na wypranie tapicerki jest namaczanie firanki w naczyniu ze środkiem czyszczącym zmieszanym z gorącą wodą i przecieranie nią foteli kolistymi ruchami. Trzeba tylko… znaleźć firankę. Nie są już tak powszechne jak kiedyś.

Czyszczenie firanką
Firanka, dzięki swojej szorstkiej strukturze, skutecznie zbiera brudy z tapicerki.

Zbieranie sierści taśmą

Z sierścią i włosami na tapicerce często nie radzą sobie nawet najmocniejsze odkurzacze. Istnieje na nie bardzo prosty i tani sposób – usunięcie ich taśmą klejącą. Wystarczy oderwać kawałek i przykładać miejsce po miejscu do tapicerki. Choć to dosyć czasochłonne, efekt wynagrodzi podjęty wysiłek. Taśmą skutecznie usuniemy również drobne okruszki i ziarnka piasku.

Usuwanie sierści taśmą
Sierść i włosy łatwo przyklejają się do taśmy. Ich zebranie jest czasochłonne, ale nie wymaga wysiłku.

Usuwanie owadów glinką

Gdy zawiodą wszelkie środki do usuwania owadów, najtrudniejsze pozostałości bez problemu usunie glinka. Należy ją nanosić na umyte, zmoczone wodą z szamponem nadwozie i okrężnymi ruchami zebrać trudne zanieczyszczenia lakieru. Oczyszczoną powierzchnię warto potem zabezpieczyć woskiem.

Glinkowanie owadów
Zadbajmy o to, by operować glinką na całkowicie mokrej powierzchni – unikniemy wtedy zarysowania lakieru brudami zebranymi na glince.

Usuwanie rys z plastiku opalarką

Pod wpływem ciepła emitowanego przez elektryczną opalarkę, faktura powierzchni z tworzywa sztucznego wygładza się i stwarza dogodne warunki do wyrównania wystających w wyniku zarysowania „zadziorów”. Można to zrobić np. plastikową łopatką, ale trzeba uważać, by nie stopić kokpitu. By nabrać wprawy, warto zacząć od mało widocznego miejsca.

Czyszczenie listew opalarką

Częsty sposób handlarzy: dzięki nadtopieniu wierzchniej warstwy plastikowych listew wydobywa się z nich głęboki, czarny kolor. Trzeba jednak uważać, by nie stopić plastiku. By nabrać wprawy, warto zaczynać od niskich temperatur i trzymać końcówkę opalarki w bezpiecznym dystansie od elementu. Potrwa to wtedy dłużej, ale nie ma ryzyka uszkodzenia auta.

Opalanie listew
Opalarką w szybki i prosty sposób odświeżymy plastiki swojego auta. Na początku nie przesadzajmy z temperaturą i trzymajmy opalarkę w bezpiecznej odległości.

Usuwanie zapachów kawą

Intensywny i przyjemny zapach kawy skutecznie usuwa mniej pożądane zapachy we wnętrzu auta. Można ją zastosować, gdy oczekiwanego efektu nie przyniesie np. ozonowanie, wypranie tapicerki lub stosowanie różnych zawieszek. Wystarczy wsypać ziarna do kubka/kieszeni w drzwiach lub po prostu zostawić w środku otwartą paczkę kawy.

Usuwanie zapachów kawą
Intensywny zapach kawy szybko zdominuje nieprzyjemne zapachy w samochodzie.

Odklejanie naklejek suszarką

Naklejki np. z winietami są skonstruowane tak, że rozrywają się przy próbie oderwania. By uniknąć mozolnego odrywania kolejnych części naklejki, warto ją rozgrzać suszarką do włosów i spróbować zdjąć nożykiem lub żyletką (powinna nawet zejść w całości). Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z nagrzaniem szyby.

Odklejanie naklejek
Ciepłe powietrze rozmiękczy klej z naklejki i umożliwi bezproblemowe ściągnięcie naklejki.

Zmywanie opornych zanieczyszczeń

Trudne w usunięciu zanieczyszczenia, np. smołę, gumę, żywicę można spróbować zmyć terpentyną, spirytusem, denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną/lakową. Najpierw przetestujmy działanie środka w mało widocznym miejscu. Unikajmy stosowania rozpuszczalnika nitro, który niszczy lakier.

Zmywanie silnym środkiem
Zanim użyjemy któregoś z wyżej wymienionych środków, sprawdźmy jego oddziaływanie na lakier w mało widocznym miejscu.

Zabezpieczenie tapicerki przed brudzeniem się

By zabezpieczyć świeżo wypraną tapicerkę, nie trzeba koniecznie używać dedykowanych preparatów impregnujących – wystarczą uniwersalne, tj. do ubrań, obuwia lub dachów kabrioletów. Ograniczą one wchłanianie się brudów i wody, a także ułatwią późniejsze zmywanie zanieczyszczeń.

Zabezpieczenie tapicerki
Preparat impregnujący ochroni świeżo wypraną tapicerkę przed ponownym zabrudzeniem się i zablokuje wchłanianie do niej płynów.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji