PoradyPoradyPreparat Liqui Moly czyszczący silnik od wewnątrz – TEST

Preparat Liqui Moly czyszczący silnik od wewnątrz – TEST

Wyczyszczenie wnętrza silnika z zalegającego szlamu przydaje się w wielu sytuacjach. Sprawdziliśmy skuteczność preparatu płuczącego silnik firmy Liqui Moly.

Kupując samochód z drugiej ręki nie zawsze wiemy, jakim olejem był wcześniej zalany jego silnik. Samochód mógł jeździć na mineralnym, a nowy właściciel chcąc wydłużyć jego żywotność zdecyduje się wymianę go na syntetyk. Jednak ten wysokiej jakości olej szybko straci swoje właściwości po zastosowaniu go bezpośrednio po spuszczeniu oleju mineralnego. Mając wysokie parametry myjące uwolni zalegające w silniku zanieczyszczenia i zmiesza się z nimi, tym samym nie dając spodziewanego efektu, typu poprawa kompresji czy osiągów.

Preparat czyszczący wnętrze silnika

UWAGA

Po użyciu preparatu należy koniecznie wymienić filtr oleju.

Problem stosowanego wcześniej oleju można na szczęście rozwiązać tanim kosztem. Wystarczy do silnika zaaplikować specjalny preparat, zwany „płukanką”. Jest to skoncentrowana mieszanka detergentów stosowanych np. w olejach silnikowych. Przed wymianą oleju należy go wlać do silnika i pozostawić na 15 minut pracy na biegu jałowym. Preparat powinien wypłukać wszelkie zanieczyszczenia i zalegający w środku szlam. Po upływie kwadransa można wylać stary olej z brudem i wlać nowy, lepszej jakości.

Skuteczność uzasadniona w praktyce

Na podstawie przeprowadzonego przez tygodnik „Motor” testu okazało się, że preparat spełnił swoją funkcję i rzeczywiście znacząco oczyścił wnętrze silnika. Zastosowanie takiego środka pozwoliło uzyskać minimalnie lepszą kompresję, nie miał jednak wpływu na wynik toksyczności spalin. Preparaty płuczące nie kosztują majątku – najdroższe to wydatek około 40 złotych. Warto je jednak wykorzystać nie tylko przed zmianą oleju na inny, lepszej klasy, ale także w przypadku podejrzenia osadzenia się nagaru na pierścieniach, co może objawiać się obniżoną kompresją.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji