NowościAktualnościPolicyjna notatka online. Prawda szybciej wyjdzie na jaw!

Policyjna notatka online. Prawda szybciej wyjdzie na jaw!

Nowoczesne technologie wchodzą do życia zmotoryzowanych. Nie musimy już przy sobie wozić dokumentów. Teraz sprawniej będzie przebiegała praca policjantów wysyłanych do kolizji drogowych.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podał, że policja rozbudowała swój mobilny system o możliwość tworzenia bezpośrednio na miejscu wypadku lub kolizji notatek policyjnych, które są ważnymi dokumentami umożliwiającymi zakładom ubezpieczeń weryfikację zgłaszanych do nich szkód. Policja sporządza rocznie około 500 tysięcy notatek ze zdarzeń drogowych, do których wezwano funkcjonariuszy. Znajdują się w nich m.in. informacje o czasie i miejscu zdarzenia drogowego, okolicznościach oraz uczestniczących w nim pojazdach, jak również o tym, gdzie ich właściciele wykupili ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Informacje te są udostępniane za pośrednictwem UFG wyłącznie tym zakładom ubezpieczeń, które wystawiły polisę OC pojazdów biorących udział w kolizji bądź wypadku.

Dzięki temu tak zwane karty zdarzenia będą mogły znacznie szybciej trafić do ubezpieczycieli. Jest to możliwe, bo UFG we współpracy z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotował rozwiązanie informatyczne, które umożliwia wymianę danych między policją a ubezpieczycielami. Celem było przyspieszenie wypłaty odszkodowań. Dzięki systemowi aż dwie trzecie notatek policyjnych – w 84% przypadków tworzonych bezpośrednio na miejscu zdarzenia – trafia do systemu w niecałe 2 godziny od zdarzenia. Rok temu średni czas wprowadzania notatki sięgał dwóch dni.

Redakcja poleca: Ranking firm ubezpieczeniowych. TOP 5 ubezpieczycieli wg UFG

Policja ma do dyspozycji 9000 urządzeń mobilnych umożliwiających sporządzanie notatek w postaci elektronicznej, a każdy patrol powinien już posiadać takie urządzenie i rejestrować notatki wyłącznie elektronicznie – forma papierowa jest dopuszczalna tylko w określonych przypadkach. Moduł mobilny jest zintegrowany z rejestrami publicznymi takimi jak PESEL i CEPiK, automatycznie zapisuje współrzędne GPS z miejsca zdarzenia, a wszystkie wprowadzone dane zapisują się natychmiast w centrali. Zakłady ubezpieczeń, w których polisy OC mieli wykupione uczestnicy zdarzenia, mają dostęp do policyjnych notatek średnio już po 7 minutach od chwili wprowadzenia ich do systemu.

UFG informuje, że ubezpieczyciele korzystają z dostępu w różny sposób i w różnych trybach. Według danych na koniec czerwca 2021 r. ubezpieczyciele zgłosili 408 tysięcy zapytań, a łączna liczba pobranych notatek ze zdarzeń drogowych to ponad 78 milionów takich dokumentów. Szybszy obieg notatek i wymiana ich między zainteresowanymi stronami ma w zamierzeniu projektantów systemu przyspieszyć wypłatę odszkodowań ofiarom wypadków drogowych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji