ElektromobilnośćPolicja się zbroi. Dostała nowe, szybkie i bezszelestne radiowozy

Policja się zbroi. Dostała nowe, szybkie i bezszelestne radiowozy

Flotę Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zasiliły cztery nowe radiowozy. Zgodnie z duchem czasu postawiono na elektromobilność w postaci Nissanów Leaf II.

Zasilane prądem radiowozy będą wykorzystywane w służbie patrolowej przez policjantów pionu prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, a także Komend Powiatowych w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Starachowicach.

Redakcja poleca: Zasięg na jednym ładowaniu. Testowe dane dla aut elektrycznych i hybryd plug-in

150-konny silnik jest w stanie rozpędzić Leafa II do 100 km/h w 7,5 s. Prędkość maksymalna wynosi 144 km/h, a na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać blisko 300 km.

Nissan Leaf policyjny 1
Na jednym ładowaniu Nissan Leaf jest w stanie przejechać blisko 300 km. Teoretycznie, bo korzystanie z odbiorników energii, np. ogrzewania czy klimatyzacji, skraca rzeczywisty zasięg. / KWP w Kielcach

Dodatkowo w każdej z jednostek do której trafiły elektryczne radiowozy zostały zamontowane wallboxy, czyli stacje ładowania trójfazowego. Dzięki nim naładowanie do pełna trwa około 7 godzin. Za elektrycznymi radiowozami przemawia nie tylko lokalna bezemisyjność. Nissany Leaf są też bardzo tanie w utrzymaniu za sprawą mniejszej liczby czynności serwisowych (odpadają m.in. wymiany filtrów czy oleju), a prąd zużywany na dystansie 100 km kosztuje dosłownie kilka złotych.

Policyjny Nissan Leaf
Gniazdo do ładowania znajduje się w pasie przednim. Leafa można ładować nie tylko prądem z sieci 230V, wallboxa czy miejskiej stacji ładowania. Auto posiada również gniazdo szybkiego ładowania CHAdeMO. / KWP w Kielcach

Zakup czterech elektrycznych radiowozów oraz montaż trzech stacji szybkiego ładowania został współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji