PoradyPoradyPodatek od wygranej – ile wynosi? Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Podatek od wygranej – ile wynosi? Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Jeśli wygra się nagrodę w jakimś konkursie, to zazwyczaj nie myśli się o podatkach. Niestety, od tego się nie ucieknie. Dlatego warto sprawdzić, ile wynosi aktualny podatek od wygranych oraz kiedy trzeba go zapłacić.

Podatek od wygranej – ile wynosi?

Obecny podatek wynosi 10% wygranej. Do urzędu skarbowego przekazuje go zazwyczaj organizator loterii czy konkursu. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy ktoś wygra pieniądze za granicą – wtedy taka osoba musi sama przekazać podatek do urzędu.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Wszystkie osoby, które wygrały pieniądze lub nagrody przekraczające określoną wartość, są zobowiązane do zapłacenia takiego podatku. Warto wspomnieć, że przedsiębiorca, który wygra nagrodę powiązaną ze swoją działalnością, musi ją opodatkować jako przychód (np. wygrane akcesoria fryzjerskie dla fryzjera).

Wyznaczona jest minimalna wartość, od której nie trzeba odprowadzać podatku. W przypadku zwykłych zakładów i gier liczbowych, ta suma wynosi 2 280 złotych. Jeśli wygrana wynosi więcej, to już pobierany jest podatek. Z kolei w konkursach zorganizowanych przez środki masowego przekazu, konkursach związanych z nauką, kulturą i sportem czy konkursach sprzedaży premiowej obowiązuje limit 2 000 złotych – do tej sumy zwycięzcy nie są zobowiązani do płacenia podatku od wygranych.

Podatek od wygranej w zagranicznych konkursach

Takiego limitu nie ma dla osób, które wygrały w zagranicznych konkursach (organizowanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Niezależnie od wielkości wygranej, zawsze trzeba zapłacić podatek. Na podstawie międzynarodowych przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, konkretną sumę od wygranych należy zapłacić wyłącznie w kraju, gdzie mieszka zwycięzca.

Istnieją wygrane, od których w ogóle nie pobiera się podatku. Dotyczy to nagród zdobytych w grze w karty, na automatach, w kości oraz bingo.

Wygrana a zeznanie podatkowe

Wielu się zastanawia, czy wygraną trzeba uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Jeśli podatek od wygranej został odprowadzony przez organizatora, to zwycięzca nie musi wpisywać swojej wygranej do rocznego zeznania podatkowego.

Obowiązek wpisania wartości nagrody do zeznania podatkowego ma przedsiębiorca, który wygrał rzecz powiązaną ze swoją działalnością. Dotyczy to też wszystkich zwycięzców w zagranicznych konkursach – wartość wygranej muszą uwzględnić w zeznaniu podatkowym jako przychód z innego źródła.

Niektórzy mogą też sprzedać swoją nagrodę, np. samochód. Jeśli zrobią to w ciągu 6 miesięcy od wygranej, to muszą wpisać ten przychód w zeznaniu podatkowym. Nie trzeba tego robić, kiedy sprzedaż nastąpi ponad pół roku po wygranej.

Polecamy również:

Podatek od spadku – kto i kiedy musi go zapłacić?

Kalkulator stawki podatku od kupna samochodu (PCC-3)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji