PoradyPoradyPłatne tunele w Austrii. Jak i gdzie trzeba uiścić opłatę za przejazd?

Płatne tunele w Austrii. Jak i gdzie trzeba uiścić opłatę za przejazd?

Na niektórych odcinkach austriackich dróg sama winieta nie wystarczy. Sprawdź aktualną listę płatnych tuneli w Austrii oraz wysokość opłat za przejazd.

Austria to malowniczo położony kraj, który szczególnie w sezonie zimowym jest chętnie odwiedzany przez Polaków – zarówno przez zapalonych narciarzy, jak i osoby udające się w dalszą podróż na południe Europy. Przed przyjazdem warto dowiedzieć się, jakie są obowiązujące w tym państwie ograniczenia prędkości, a także zaopatrzyć się w winietę drogową. Więcej na ten temat:

Winiety w Austrii – kompendium wiedzy

Posiadanie winiety nie uprawnia jednak do swobodnego podróżowania po wszystkich drogach, bowiem za przejazd wybranymi tunelami w Austrii pobierana jest jeszcze dodatkowa opłata, która różni się w zależności od rodzaju pojazdu oraz długości odcinka. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, ponieważ w przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 120 euro (samochody osobowe) lub 65 euro (motocykle). W przypadku kontynuacji jazdy bez opłaty ryzykujemy otrzymaniem kary w wysokości do 3000 euro.

Tunele stanowią ważną część infrastruktury drogowej w Austrii. Przejazd większością tego typu obiektów jest bezpłatny (lub wliczony w cenę standardowej winiety), ale w przypadku kilku podziemnych odcinków dróg wymagane jest uiszczenie opłaty. Dotyczy to najbardziej zaawansowanych konstrukcyjnie przepraw, których budowa wiązała się z ogromnym nakładem środków. Koszt przejazdu ponoszony przez kierowcę ma zatem stanowić częściową rekompensatę tych wydatków. Mapę Austrii z zaznaczonymi płatnymi tunelami można znaleźć TUTAJ.

Najważniejsze tunele drogowe w Austrii

Najbardziej spektakularną podziemną przeprawą jest bez wątpienia Tunel Arlberg, który mierzy 13,98 km i nosi tytuł najdłuższego tunelu w Austrii, a w momencie oddania do użytku w 1978 roku był nawet najdłuższym tego typu obiektem na świecie. Nie mniej interesujący jest Tunel Karawanki o długości 7,86 km, który przebiega przez granicę austriacko-słoweńską. Warto wspomnieć także o dwóch płatnych tunelach znajdujących się w ciągu autostrady A9 – Gleinalm (8,3 km) oraz Bosruck (5,5 km).

Opłaty za przejazd tunelem w Austrii

Stawki za przejazd przez tunele w Austrii nie są ujednolicone i w każdym punkcie poboru opłat należy mieć przygotowaną inną kwotę. Poniżej prezentujemy, ile kosztuje pojedynczy bilet na przejazd tunelem:

  • Tunel Gleinalm (autostrada A9 Pyhrn) – 10,50 euro
  • Tunel Bosruck (autostrada A9 Pyhrn) – 6,50 euro
  • Tunele Tauern i Katschberg (autostrada A10 Tauern) – 13,50 euro (łącznie)
  • Tunel Karawanken (autostrada A11 Karawanken) – 7,80 euro
  • Przełęcz Brenner (autostrada A13 Brenner) – 11,00 euro
  • Tunel Arlberg (droga ekspresowa S16 Arlberg) – 11,50 euro

Opłaty za tunele w Austrii — gdzie ich dokonać?

Opłatę za przejazd wymienionymi wyżej tunelami należy uiścić na bramkach gotówką lub kartą kredytową albo debetową. W tym pierwszym przypadku dobrze jest mieć przy sobie odliczoną kwotę. Jeśli nie chcemy tracić czasu w punkcie poboru opłat, możemy z wyprzedzeniem wykupić bilet online.

Przeczytaj także:

Najdłuższe tunele w Polsce. Gdzie są i ile mają długości?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji