NowościAktualnościPierwsza piosenka transmitowana z kosmosu zasilana z Forda E-Transita

Pierwsza piosenka transmitowana z kosmosu zasilana z Forda E-Transita

Mobilne Studio E-Transit to nie tylko miejsce, w którym nagrywane są „AutentycznE rozmowy w E-Transicie”. To prawdopodobnie najmniejsza mobilna scena świata z własnym zasilaniem.

Wystąpił na niej poznański zespół Electric Cowboyz prezentując swoją aranżację utworu „Jingle Bells”.

„Jingle Bells” to jedna z najbardziej znanych amerykańskich piosenek na świecie. Utwór kojarzy się z okresem świątecznym. Został napisany w 1850 roku, a w 1889 roku został nagrany na cylindrze Edisona. Cylinder Edisona był nośnikiem w kształcie walca wykorzystywanym w fonografie. Jego wynalazcą był Thomas Edison, który opatentował to rozwiązanie w 1878 roku. Utwór „Jingle Bells” jest uważany za pierwszą piosenkę świąteczną, jaka kiedykolwiek została nagrana, a na dodatek za pierwszą, która została odtworzona i nadana z kosmosu. Miało to miejsce 16 grudnia 1965 roku podczas lotu kosmicznego NASA w ramach programu Gemini.

Ciekawostką jest fakt, że w latach 60. firma Ford Motor Company blisko współpracowała z NASA właśnie przy programie Gemini projektując i tworząc centrum kontroli misji, które rozpoczęło swoją pracę w marcu 1965 roku. Edison dzięki któremu utwór „Jingle Bells” mógł być nagrany oraz Henry Ford byli bliskimi przyjaciółmi. Ich znajomość miała wielki wpływ na tworzone przez nich wynalazki i rozwiązania. Do dzisiaj w firmie Ford funkcjonuje zespół specjalistów Team Edison, który stworzył między innymi platformę Mustanga Mach-E.

W tym roku Ford Polska ogłosił start nowego projektu pod tytułem „AutentycznE rozmowy w E-Transicie”. Prowadzącą program jest Beata Sadowska, która do Mobilnego Studia E-Transit zaprasza ciekawych i inspirujących rozmówców. Wszystkie odcinki można obejrzeć tu:

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji