Współpraca reklamowaContinental UltraContact NXT. Bezpieczeństwo w zgodzie z naturą

Continental UltraContact NXT. Bezpieczeństwo w zgodzie z naturą

Najnowsza opona firmy Continental – UltraContact NXT – zawiera do 65% materiałów przyjaznych środowisku i ma oznaczenie A we wszystkich parametrach na unijnej etykiecie. Co warto o niej wiedzieć?

Niemiecki koncern Continental na poważnie traktuje zagadnienia zrównoważonego rozwoju. Firma postawiła sobie ambitne cele, by do 2030 roku każda wyprodukowana przez nią opona zawierała ponad 40 proc. materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Do roku 2050 wszystkie produkty oponiarskie koncernu mają składać się w 100 proc. z takich materiałów.

Continental UltraContact NXT. Zrównoważony rozwój od słów do czynów

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Continental uruchomił masową produkcję najbardziej zrównoważonej opony w swojej ofercie. Mowa o wytwarzanym w portugalskiej fabryce modelu UltraContact NXT. A jaki jest przepis na taką zrównoważoną oponę? Przede wszystkim do produkcji mieszanki gumowej użyto do 32% materiałów odnawialnych. W tym przypadku wykorzystywane są żywice stanowiące odpad z przemysłu papierniczego i drzewnego. Ponadto krzemionka do produkcji nowej opony wytwarzana jest z będących odpadem rolniczym łusek ryżu. Także kauczuk używany do produkcji gumy jest pochodzenia naturalnego.

Kolejną grupą stanowiącą składniki opony UltraContact NXT są materiały pochodzące z recyklingu. Należą do nich guma pozyskana ze zużytych opon oraz powtórnie wykorzystywana stal. Do tego najbardziej zrównoważona opona Continental wytwarzana jest w znanej z innych produktów koncernu technologii ContiRe.Tex. Polega ona na produkcji włókien poliestrowych wzmacniających osnowę opony ze zużytych butelek plastikowych. W zależności od rozmiaru, podczas produkcji jednej opony utylizowane jest od 9 do 15 butelek PET. Potwierdzeniem użycia materiałów z recyklingu jest umieszczony na ścianie bocznej opony logotyp „Contains recycled materials”.

Continental UltraContact NXT 01
Znajdujący się na ścianie bocznej opony Continental UltraContact NXT logotyp potwierdza użycie surowców pochodzących z recyklingu.

Pakiet przyjaznych środowisku komponentów używanych do produkcji nowej opony Continentala dopełniają materiały z certyfikatem ISCC PLUS. W trakcie produkcji modelu UltraContact NXT wykorzystywanych jest do 28% takich materiałów. Należą do nich zrównoważona guma syntetyczna i sadza, które są wykonane z surowców pochodzenia biologicznego. Certyfikacja obejmuje nie tylko właściwości surowców, ale także ich pochodzenie, dzięki czemu zapewniona jest przejrzystość w łańcuchu dostaw. Dzięki temu mamy pewność, że używane do produkcji opony materiały spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju.

Opony Continental UltraContact NXT. Zrównoważone, bezpieczne i oszczędne

Opona Continental UltraContact NXT to nie tylko produkt przyjazny środowisku. To także wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy i komfortu. Do tego nowy produkt niemieckiego koncernu zapewnia niskie zużycie paliwa przez silnik i umożliwia użytkowanie na długich dystansach. Opony UltraContact NXT uzyskały najwyższą ocenę A na unijnej etykiecie we wszystkich kategoriach, tj. oporu toczenia, hamowania na mokrej nawierzchni i hałasu zewnętrznego.

Wysoka przyczepność, niskie opory toczenia i nieduży poziom hałasu to parametry idealne do samochodów elektrycznych. Opony Continental UltraContact NXT zaprojektowano tak, że mogą być stosowane zarówno w autach spalinowych, jak i napędzanych prądem. Potwierdza to umieszczone na boku opony oznaczenie „EV Compatible”.

Redakcja poleca:

Wysoka jakość w przystępnej cenie. Które opony wybrać?

Więcej o znaczeniu recyklingu w przemyśle oponiarskim

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji