Ograniczenie do 100 km/h

Od jesieni ubiegłego roku trwały prace nad obniżeniem limitu prędkości do 100 km/h na autostradzie. W minionym tygodniu nowe przepisy weszły w życie.

W listopadzie 2019 r. holenderski premier Mark Rutte poinformował, że jego rząd pracuje nad wprowadzeniem ograniczenia prędkości do 100 km/h na autostradzie. Projekt został przyjęty, a nowe przepisy obowiązują już od piątku 13 marca. Co to w praktyce oznacza dla kierowców?

Do tej pory na autostradach w Holandii mogliśmy legalnie rozpędzić się do 130 km/h. W myśl nowelizacji w godzinach 19:00-6:00 nadal można jeździć z dotychczasową prędkością, natomiast między 6:00 a 19:00 obowiązuje już nowe ograniczenie do 100 km/h.

Omawiane przepisy mają na celu poprawę jakości powietrza i obniżenie emisji szkodliwych tlenków azotu. To może się udać, ponieważ gdy auto jedzie wolniej, to spala mniej paliwa, a tym samym – produkuje mniej spalin.

6 KOMENTARZE

  1. a czemu nie napisano że to w Niderlandach? No właśnie przypominam, że nie ma już Holandii ? Trochę to, jak ktoś wyżej napisał … Nie idźcie tą drogą ? i po kiego wymuszać podawanie e-maila skoro komentarze nie wymagają rejestracji ?

  2. Jak auto będzie stało w garażu to wcale nie spali paliwa. Nie będzie wogóle emisji szkodliwych gazów. Nie tędy droga

  3. Od kiedy to przy wolniejszej jeździe spala się mniej paliwa? Można jechać 50/h na jedynce z obrotami silnika 5000 obr/min i wcale nie spalimy mniej paliwa niż gdybyśmy jechali z taką samą prędkością na trzecim czy czwartym biegu. Spalanie zależy od obrotów i obciążenia silnika. Obroty utrzymuje się na odpowiednim poziomie w zależności od biegu. Ja np jadąc do pracy 80km/h mam obroty około 2500/min i to jest jazda ekonomiczna. Jadąc już 90 km/h obroty podchodzą pod 3000/min, więc i spałam więcej paliwa. Jadąc 100km/h obroty nie podnoszą się dużo więcej. Jadąc 90-100 km/h zwykle 20km drogi pokonuję 2-4 minuty wczesniej, bo mijam też kilka terenów zabudowanych lub z ograniczeniem prędkości. 4 minuty wczesniej nie powoduje, że naciskam mocniej gaz. Staram się jechać około 80km/h. Wyprzedzam tylko wtedy, kiedy mimo braków ograniczeń prędkości pojazd przede mną często hamuje, truje mi powietrze lub ma popalone żarówki od świateł stop, czego też doświadczyłem. Nie siedzę nikomu” na zderzaku „. W moim przypadku obroty w okolicach 2500 /min są najbardziej ekonomiczne.

  4. @Adamo
    Najbardziej ekonomiczne są obroty momentu maksymalnego. jeżeli mamy już włączony najwyższy bieg, to powyżej tych obrotów zużycie paliwa tylko rośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj