PoradyPoradyOdcinkowy pomiar prędkości na S14. Gdzie jest OPP na S14?

Odcinkowy pomiar prędkości na S14. Gdzie jest OPP na S14?

S14 to kolejna droga ekspresowa z odcinkowym pomiarem prędkości. Gdzie są kamery na S14? Oto dokładna lokalizacja.

Swoje kamery odcinkowego pomiaru prędkości mają już najliczniej uczęszczane drogi szybkiego ruchu w Polsce. System OPP znajduje się już na autostradzie A4 i A2 oraz na drogach ekspresowych S2, S7 i S8. Jak się okazuje, do tego grona można także zaliczyć drogę ekspresową S14. Odcinkowy pomiar prędkości znajduje się już na tej trasie, ale czy mierzy prędkość kierowców? Gdzie się go można spodziewać? Oto szczegółowe informacje na temat odcinkowego pomiaru prędkości na S14.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Obecnie mało który system kontroli prędkości zmusza kierowców do przepisowej jazdy tak jak odcinkowy pomiar prędkości. Żółte kamery trudno oszukać. Teoretyczne jest to możliwe, lecz wymaga zatrzymania się (o ile jechaliśmy za szybko) i odczekania, aż średni pomiar zmieści się w akceptowalnej tolerancji. Tu trzeba jednak liczyć na wyczucie, ponieważ trudno w pamięci obliczyć, o ile należy zwolnić (lub na jak długo zatrzymać się), by elektronika nie uznała naszego przejazdu za zbyt szybkiego.

Odcinkowy pomiar prędkości składa się bowiem z zestawu kamer umieszczonych na początku i końcu monitorowanego fragmentu drogi. Kamery na wjeździe rejestrują auto (robią mu zdjęcie) i aktywują proces odliczania czasu, w jakim pokona mierzony odcinek. Wyjazd z monitorowanej strefy odnotowuje kamera na końcu odcinkowego pomiaru prędkości. System, na podstawie odległości i czasu jej przejechania, wylicza średnią prędkość. Jeśli przekracza ona dopuszczalną, wystawi kierującemu mandat. Egzekwowaniem go zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego.

Mandat za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze. Ile zapłacimy?

Za zbyt szybką jazdę w strefie odcinkowego pomiaru prędkości zapłacimy dokładnie tyle samo, ile grozi za „przyłapanie” na gorącym uczynku przez policjanta. Tak przedstawiają się aktualne mandaty za przekroczenie prędkości w Polsce:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł;
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – mandat 100 zł;
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – mandat 200 zł;
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – mandat 300 zł;
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – mandat 400 zł;
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, czyli tzw. recydywy);
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa – 2000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa – 3000 zł);
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa – 4000 zł);
  • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa – 5000 zł).

Odcinkowy pomiar prędkości na S14. Gdzie jest OPP na S14?

W ostatnich miesiącach Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) pochwaliło się obszerną listą lokalizacji przyszłych odcinkowych pomiarów prędkości. Wśród 39 takich miejsc znalazła się droga ekspresowa S14. Obecnie ma ona formę Zachodniej Obwodnicy Łodzi (pełni też funkcję obwodnicy Pabianic) i przebiega wyłącznie w bliskim sąsiedztwie stolicy województwa łódzkiego. Odcinkowy pomiar prędkości na drodze S14 obejmuje fragment między węzłem Dobroń a węzłem Pabianice Północ. Znajduje się tym samym na południowy zachód od Łodzi, w niewielkiej odległości od połączenia trasy S14 z drogą ekspresową S8. Na kierowców czekają tam najnowocześniejsze urządzenia Unicam Velocity3, które m.in. potrafią skutecznie monitorować prędkość na kilku pasach ruchu drogowego.

Odcinkowy pomiar prędkości (S14). Czy kamery już działają?

Kamery rejestrujące prędkość na drodze ekspresowej S14 już zostały zainstalowane we właściwych miejscach. Na razie brak jednak informacji o tym, by już działały – nie widnieją na oficjalnej mapie fotoradarów udostępnianej na stronie canard.gitd.giv.pl. Według niedawnych komunikatów GITD, kamery na S14 pozytywnie przeszły proces legalizacji i czekają już tylko na ukończenie prac związanych z podłączeniem do zasilania przez zakłady energetyczne. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpi, ale może się wydarzyć w każdej chwili. Uczulamy tym samym podróżujących tamtędy kierowców na wnikliwe obserwowanie znaków informujących o odcinkowym pomiarze prędkości i radzimy profilaktycznie poruszać się tam zgodnie z przepisami.

Odcinkowy pomiar prędkości S14
Lokalizacja odcinkowego pomiaru prędkości na S14 (fot. CANARD)
Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Jakie są aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji