NowościAktualnościEuro 7 „zabije” auta spalinowe? Znamy szczegóły nowej normy

Euro 7 „zabije” auta spalinowe? Znamy szczegóły nowej normy

Niebawem w Europie zacznie obowiązywać norma emisji spalin Euro 7. Czy wprowadzi kolejne restrykcje dla aut spalinowych? Na razie zapowiada się… pozytywnie.

Wielkimi krokami nadchodzi czas wprowadzenia na terenie Europy nowej normy emisji spalin. Biorąc pod uwagę restrykcyjny charakter wcześniejszych norm, w tym aktualnie obowiązującej Euro 6D, zwolennikom pojazdów spalinowych od dłuższego czasu towarzyszyły pewne obawy przed przyszłą normą Euro 7. Niektórzy upatrywali już w niej definitywne przekreślenie sensu produkcji samochodów bez zelektryfikowanego źródła napędu – szczególnie, że faktycznie to nastąpi na Starym Kontynencie, ale w 2035 roku.

Możliwe zaostrzenie dotychczas obowiązujących przepisów emisyjnych niepokoiło też producentów samochodów, bowiem dotychczas każda nowa norma wiązała się z poniesieniem kosztów na opracowanie pro-ekologicznych rozwiązań technicznych i wdrożenie ich do aktualnie produkowanych aut. Tak też miało być według pierwotnych założeń normy Euro 7, które przedstawiono w 2020 roku. Do tematu odniósł się nawet szef Stellantisa, Carlos Tavares, który stwierdził, że środki na dostosowanie aut spalinowych do nowej normy mogłyby z powodzeniem zostać przeznaczone na rozwój elektryfikacji samochodów

Norma Euro 7 – jakie będą jej założenia?

Sądząc po tym, co się stało później, Unia Europejska zdawała się wysłuchać zażaleń producentów samochodów. Euro 7 rzeczywiście ma bowiem wejść w życie, ale nie będzie „krzywdzące” dla aut spalinowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że aktualne pozostaną normy emisji spalin obowiązujące dla dotychczasowej normy 6D. Z artykułu opublikowanego na stronie internetowej magazynu „Politico” można się dowiedzieć, że na tę decyzję złożyła się m.in. niepewna sytuacja geopolityczna i zwiększone obciążenia na rynku energii i surowców. Decyzja Komisji Europejskiej nie spodobała się organizacjom ekologicznym, którzy zarzucili priorytet zysków firm wytwarzających samochody ponad zdrowie milionów Europejczyków.

Norma Euro 7
Na razie nie ma przesłanek co do tego, że w najbliższym czasie norma Euro 7 „wykończy” samochody spalinowe i wymusi na odbiorcach wybór modelu elektrycznego.

Szczegółowy projekt normy Euro 7 zostanie przedstawiony 9 listopada 2022 r.

Polecamy również:

Jakie znaczenie mają normy emisji spalin Unii Europejskiej?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji