PoradyPoradyMandat za auto oklejone folią? W niektórych przypadkach jest możliwy

Mandat za auto oklejone folią? W niektórych przypadkach jest możliwy

Za sprawą folii zmiana koloru samochodu stała się łatwa i relatywnie tania. Mnogość dostępnych barw jest ogromna – dostępne są nawet folie w kolorze chromu czy polerowanego aluminium. Czy można legalnie nakleić je na auto?

Prawo reguluje wiele aspektów związanych z konstrukcją czy wyglądem pojazdów – szczegółowo doprecyzowano w nim np. barwę światła emitowanego przez lampy czy przepuszczalność światła przez szyby. W żaden sposób nie określony został natomiast kolor nadwozia. Regulacje dotyczą jedynie pojazdów uprzywilejowanych, pomocy drogowej czy dokonujących przewozu przedmiotów wystających poza obrys nadwozia i ich oznaczania.

Oznacza to, że samochód może mieć zarówno matowy lakier, jak również zostać oklejony lśniącą folią – nawet gdyby zmieniała ona kolor w zależności od kąta padania światła. Czy samochód można okleić folią w kolorze chromu czy polerowanego aluminium. Tutaj pojawiają się wątpliwości. Funkcjonariusze przypominają o art. 66 ust. 1 pkt. 1 kodeksu drogowego, który nakazuje, aby pojazd uczestniczący w ruchu był tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu zarówno osób nim jadących, jak i innych uczestników ruchu.

Redakcja poleca: Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne? Które szyby można przyciemnić?

Nadwozie w kolorze „lustrzanym” nasuwa uzasadnione przypuszczenie, iż odbijające się promienie światła mogą oślepiać innych użytkowników ruchu stwarzając realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za jazdę tak zmodyfikowanym pojazdem w bezchmurny dzień z ostro operującym słońcem teoretycznie można dostać więc mandat, a także narazić się na utratę dowodu rejestracyjnego. Ocena sytuacji należy do funkcjonariusza przeprowadzającego interwencję.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji