PoradyPoradyMandat za auto oklejone folią? W niektórych przypadkach jest możliwy

Mandat za auto oklejone folią? W niektórych przypadkach jest możliwy

Za sprawą folii zmiana koloru samochodu stała się łatwa i relatywnie tania. Mnogość dostępnych barw jest ogromna – dostępne są nawet folie w kolorze chromu czy polerowanego aluminium. Czy można legalnie nakleić je na auto?

Prawo reguluje wiele aspektów związanych z konstrukcją czy wyglądem pojazdów – szczegółowo doprecyzowano w nim np. barwę światła emitowanego przez lampy czy przepuszczalność światła przez szyby. W żaden sposób nie określony został natomiast kolor nadwozia. Regulacje dotyczą jedynie pojazdów uprzywilejowanych, pomocy drogowej czy dokonujących przewozu przedmiotów wystających poza obrys nadwozia i ich oznaczania.

Oznacza to, że samochód może mieć zarówno matowy lakier, jak również zostać oklejony lśniącą folią – nawet gdyby zmieniała ona kolor w zależności od kąta padania światła. Czy samochód można okleić folią w kolorze chromu czy polerowanego aluminium. Tutaj pojawiają się wątpliwości. Funkcjonariusze przypominają o art. 66 ust. 1 pkt. 1 kodeksu drogowego, który nakazuje, aby pojazd uczestniczący w ruchu był tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu zarówno osób nim jadących, jak i innych uczestników ruchu.

Redakcja poleca: Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne? Które szyby można przyciemnić?

Nadwozie w kolorze „lustrzanym” nasuwa uzasadnione przypuszczenie, iż odbijające się promienie światła mogą oślepiać innych użytkowników ruchu stwarzając realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za jazdę tak zmodyfikowanym pojazdem w bezchmurny dzień z ostro operującym słońcem teoretycznie można dostać więc mandat, a także narazić się na utratę dowodu rejestracyjnego. Ocena sytuacji należy do funkcjonariusza przeprowadzającego interwencję.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji