NowościAktualnościLogo BMW: co oznacza? Historia znaczka BMW

Logo BMW: co oznacza? Historia znaczka BMW

Logo BMW w niewielkim stopniu zmieniło się od początku istnienia bawarskiej marki. Jaka jest historia znaczka BMW i co ono tak naprawdę oznacza?

Początki marki BMW, jak i stosowanego do dzisiaj loga, datuje się na drugą dekadę XX wieku. Mowa dokładnie o 1917 roku, gdy określenie „BMW” po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w wyniku zmiany nazwy producenta silników lotniczych – Rapp Motorenwerke. Trzyliterowy skrót oznaczał (i do tej pory oznacza) „Bayerische Motoren Werke” lub też „Bavarian Motor Works”.

Co oznacza logo BMW? Jak wygląda?

W tym samym roku wpisano BMW do rejestru handlowego i przedstawiono jego logo. Wywodziło się z emblematu firmy Rapp Motorenwerke, które przedstawiało figurę konia szachowego na białym tle, otoczonego czarną obwódką z napisem „Rapp Motor”. Podobną koncepcję przyjęto, tworząc logo BMW. Zachowano wspomnianą czarną obwódkę, dodano dwa złote pierścienie i umieszczono w niej nazwę marki. Zamiast figurki konia pojawiła się słynna „szachownica” w barwach biało-niebieskich. Symbolizują one kolory Bawarii (regionu, z którego wywodzi się BMW) w odwróconej kolejności. Taki zabieg był konieczny z uwagi na obowiązujące wtedy prawo zakazujące używania herbów państwowych lub innych symboli na znakach handlowych.

Logo BMW – teoria śmigła

Na przestrzeni lat wytworzyła się teoria mająca twierdzić, że wspomniana szachownica symbolizuje śmigło samolotu. Ma ona wiele sensu, biorąc pod uwagę początkowe powiązania marki BMW z silnikami lotniczymi (przedsiębiorstwo Rapp Motorenwerke zajmowało się ich produkcją). Powstała na fali emisji reklamy z 1929 roku, przedstawiającej samoloty z logo BMW na obracającym się śmigle. Miała ona na celu wypromowanie nowego silnika lotniczego wytwarzanego przez BMW na licencji Pratt & Whitney. Choć pojawiły się nowe spekulacje odnośnie interpretacji loga BMW, producent z Bawarii nie kwapił się, by zaprzeczyć rzekomemu powiązaniu znaczka z lotnictwem. Mało tego, sam wykorzystał powstały mit w jednej ze swoich publikacji z 1942 roku, w którym również wystąpił samolot ze śmigłem układającym się w znaczek BMW.

Na przestrzeni lat logo BMW ewoluowało w stopniu kosmetycznym. Aktualnie firma ozdabia swoje pojazdy znaczkiem zaprojektowanym w 1997 roku. Drobną modyfikację przewidziała dla samochodów elektrycznych, montując na nich logo w jasnoniebieskiej obwódce. W 2020 r. zaprezentowano nowe logo z szarą obwódką, które jest używane wyłącznie w celach komunikacyjnych marki.

BMW logo
Logo BMW z roku 1917
BMW logo
Logo BMW z roku 1933
BMW logo
Logo BMW z roku 1953
BMW logo
Logo BMW z roku 1963
BMW logo
Logo BMW z roku 1997
BMW logo
Aktualne logo BMW (2020)
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji