TechnologiaLe Mans Ultimate – PIERWSZA RECENZJA GRY W POLSCE

Le Mans Ultimate – PIERWSZA RECENZJA GRY W POLSCE

Już za trzy tygodnie będziemy się emocjonować rywalizacją w słynnym wyścigu 24h Le Mans. W ramach przygotowań, można zapoznać się z imprezą uruchamiając grę Le Mans Ultimate. Czy warto ją kupić?

Wyścigi długodystansowe to jedna z najciekawszych i najbardziej rozbudowanych dziedzin sportów motorowych. Tu ważne jest nie tylko przygotowanie szybkiego auta, ale przede wszystkim niezawodnego. Do tego dochodzi odpowiednia taktyka, dobrze zaplanowane pitstopy, szybka ale bezpieczna jazda na torze i błyskawiczna reakcja na zmieniające się warunki pogodowe. I to tylko kilka z czynników, jakie decydują o zwycięstwie w wyścigu długodystansowym.

Le Mans Ultimate 013
Nie zabrakło słynnego Peugeota 9X8 – znanego z braku tylnego spoilera!

24h Le Mans i WEC – co to jest?

24h Le Mans to legendarny wyścig, który odbywa się od 1923 roku na torze w miejscowości Le Mans we Francji. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i wymagających wyścigów długodystansowych na świecie, stanowiący test zarówno dla maszyn, jak i wytrzymałości kierowców.

Ostatnie zwycięstwo w 2023 roku przypadło zespołowi Ferrari AF Corse, który triumfował w generalnej klasyfikacji, co jest znaczącym osiągnięciem dla tej włoskiej marki. Znakomitym osiągnięciem może się również pochwalić polski zespół Inter Europol Competition, który w 2023 roku zdobył zwycięstwo w kategorii LMP2.

World Endurance Championship (WEC) to międzynarodowa seria wyścigów długodystansowych, która przyciąga najlepsze zespoły i kierowców z całego świata. W 2023 roku w tej serii rywalizowały różne klasy pojazdów, w tym Hypercar – najwyższa klasa, z najbardziej zaawansowanymi technologicznie samochodami, LMP2 przeznaczona głównie dla prywatnych zespołów z jednolitymi prototypami, oraz klasy GTE Pro i GTE Am, w których rywalizują zmodyfikowane samochody produkcyjne podzielone na profesjonalne zespoły i amatorskie. Obecnie w WEC startują jedynie dwie klasy – Hypercar i LMGT.

Le Mans Ultimate 012
Rywalizacja w klasie LMP2 jest bardzo wyrównana

Le Mans Ultimate – gra dla miłośników symulacji

O ile sam tor Le Mans i niektóre z samochodów dostępne są w innych grach wyścigowych (chociażby w serii Gran Turismo i Forza Motorsport), to do tej pory brakowało nam gry odwzorowujące kompleksowo realia WEC. Czyli takiej, w której moglibyśmy zasiąść za kierownicą wszystkich rywalizujących w serii samochodów, spotkać na torze wszystkich kierowców oraz oczywiście startować na tych samych torach, na jakich rywalizują kierowcy w rzeczywistości.

Oczywiście, oczekujemy od takiej gry jak najdokładniejszego odwzorowania zarówno realiów wizualnych, jak i technicznych i regulaminowych. Konieczne są także zmienne warunki pogodowe, pojawiające się na torze samochody bezpieczeństwa i sędziowie odpowiednio reagujący na sytuację. No i nie może zabraknąć rywalizacji w nocy!

Le Mans Ulitmate na szczęście spełnia wszystkie te oczekiwania, mamy więc kompleksową symulację wyścigów WEC – mamy więc wszystkie bolidy i kierowców z sezonu 2023. Nie zabrakło także dokładnie odwzorowanych torów na jakich ścigali się kierowcy w zeszłym roku.

Le Mans Ultimate 008
Tory są dokładnie odwzorowane – tu widzimy Spa w Belgii.

Nad grą Le Mans Ultimate pracowała ekipa znana z popularnej gry symulacyjnej rFactor 2. Mamy więc dosyć dobrze opracowany model zachowania się samochodu podczas jazdy, co jest tak naprawdę kręgosłupem każdej poważnej gry samochodowej.

Le Mans Ulitmate – Early Access i jego konsekwencje

Gra została wydana w trybie „Early Access” (ang. Wczesny dostęp). O co w tym chodzi? Jest to taki tryb wydawania gier, kiedy do sprzedaży trafia działający, ale niedokończony produkt. W międzyczasie producenci wciąż pracują i udoskonalają swoją produkcję, dodając nowe tryby i poprawiając błędy. Zaletą Early Access jest z reguły niższa cena (producenci chcą zachęcić graczy do zakupu). Wadą – liczne błędy i niedociągnięcia, które mamy nadzieję, że zostaną poprawione.

Le Mans Ultimate 009
Ferrari zwyciężyło w Le Mans w 2023 roku.

Le Mans Ultimate została wydana właśnie w takim trybie. Dlatego kosztuje około 127 zł – co obecnie, za nową grę jest dosyć atrakcyjną ceną. Autorzy gry zapewniają, że cena później będzie wyższa. Dodatkowo, gra na tym etapie jest dosyć uproszczona – mamy tylko tryb Weekendu Wyścigowego (czyli jazda na czas, kwalifikacje i wyścig) oraz podstawowy tryb multiplayer. Brakuje przede wszystkim trybu mistrzostw i rozbudowanego trybu rozgrywki wieloosobowej. Dodatkowo, dostępne są auta z sezonu 2023 – w kolejnych uaktualnieniach powinny pojawiać się także tegoroczne pojazdy.

Le Mans Ulitmate – sprawy techniczne i grafika

Jedną z konsekwencji wydania gry w takiej formie jest jej słaba optymalizacja. I to główny zarzut jaki mamy dla Le Mans Ultimate. Po pierwsze, samo przejście z głównego menu to rozgrywki zajmuje sporo czasu. A najwięcej spędzimy patrząc się na ekran ładowania toru.

Dodatkowo widać, że gra bardzo silnie obciąża procesor – potrzebujemy naprawdę szybkiej maszyny do płynnej rozgrywki. Ciężko stwierdzić, czy jest to efekt rozbudowanej fizyki zachowania samochodu, czy może brak odpowiedniej optymalizacji kodu. Nie jest to raczej kwestia jakości grafiki, bo ta nie wygląda tak dobrze jak w konkurencyjnych tytułach i jednocześnie karta graficzna jest dużo mniej obciążona niż sam procesor.

Le Mans Ultimate 002
Cała stawka w klasie Hypercar na torze Le Mans.

Sama grafika jest dosyć dobra – wszystkie tory oraz samochody są dokładnie odwzorowane i pełne szczegółów. Wnętrza samochodów są szczegółowe i wyglądają tak jak w rzeczywistości. Teoretycznie, nie można się do niczego przyczepić. Poza tym, że inni producenci robią to nieco lepiej, dzięki czemu grafika wygląda na bardziej realistyczną niż taką jakby sterylną (wygenerowaną komputerowo). To nie jest zarzut dużej wagi – Le Mans Ultimate ma cieszyć nas jakością symulacji i szczegółowością odwzorowania torów, a nie kolorami rodem z Need for Speed’a.

Dopracowania na pewno wymagać będą wyścigi w deszczu – póki co tor wydaje się jednostajnie pokryty warstwą wody – brakuje wyraźnych kałuż, czy przepływających strug wody.

Le Mans Ultimate – odwzorowanie wyścigów długodystansowych

Pod względem odwzorowania samej otoczki wyścigowej, to Le Mans Ultimate zdecydowanie spełnia swoją rolę. Zacznijmy od opon. W WEC zabronione (poza wyścigiem w Le Mans) są ogrzewacze opon. Kiedy więc wyjeżdżamy z boksów, nasze opony są zimne i nie zapewniają odpowiedniej przyczepności – przez pierwsze 2-3 okrążenia trzeba jeździć dosyć ostrożnie. I dokładnie tak samo jest w grze – wyjeżdżamy z garażu i przez pewien czasu musimy uważać na niską przyczepność związaną z temperaturą opon. Każde hamowania oraz pokonane zakręty stopniowo rozgrzewają opony i powiększają przyczepność.

Le Mans Ultimate 007
Wyścigi długodystansowe wymagają nie tylko szybkości, ale przede wszystkim niezawodności.

W grze dostępne są wszystkie tory na jakich ścigali się kierowcy w sezonie 2023. Jest to tylko siedem tras, więc pod tym względem odczuwamy pewien niedosyt. Czy pojawi się aktualizacja z sezonem 2024, która doda nowe trasy? Tego nie wiemy, póki co autorzy gry milczą co do listy planowanych zmian.

Le Mans Ultimate – PODSUMOWANIE

Mimo pewnych niedociągnięć technicznych, Le Mans Ultimate to obowiązkowa gra dla fanów wyścigów długodystansowych. To też jedyna gra, w której możemy zasiąść za kierownicą samochodu polskiego zespołu Inter Europol Competition. Gra co prawda nie olśniewa jakością grafiki, jednak wszystkie elementy są wykonane poprawnie i pełne szczegółów. Doskonałe wrażenie robi dopracowany model jazdy – to zdecydowana zaleta Le Mans Ultimate (chociaż, żeby w pełni nim się cieszyć przyda się dobra kierownica). Ze względu na wydanie gry w trybie „Early Access”, brakuje w niej zarówno jakiegoś trybu kariery, czy chociaż mistrzostw (są tylko pojedyncze wyścigi). Końcowa ocena 8/10 dotyczy miłośników tej dziedziny sportów motorowych. Pozostali gracze, mogą odczuć jednak niedosyt zawartością gry – oni niech odejmą dwa punkty od oceny końcowej.

Gra wydana została na PC. Brak polskiej wersji językowej. Brak wersji na konsole.

Nasza ocena: 8/10

Egzemplarz do testów otrzymaliśmy od wydawcy gry.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji